Pieniądz - państwowy kontra rynkowy

George Selgin
Książka Pieniądz - państwowy kontra rynkowy
Książka Pieniądz - państwowy kontra rynkowy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Na początku 2017 roku George Selgin, słynny „rzecznik” wolnej bankowości, opublikował zbiór własnych tekstów o pieniądzu, napisanych w ciągu ostatnich kilkunastu lat. W efekcie powstała spójna, kompleksowa praca obejmująca tematykę od systemu bankowości we wczesnych Stanach Zjednoczonych, przez kulisy powstania Rezerwy Federalnej, po jej dorobek aż do czasów obecnych. „Niewielu dzisiejszych ekonomistów jest zaznajomionych z systemami monetarnymi pozbawionymi banku centralnego funkcjonującymi w przeszłości. W swej ignorancji są przekonani, że systemy takie nie mogły działać prawidłowo. Nie powinno zatem zaskakiwać to, że mało który z nich poważnie traktuje możliwość, by takie alternatywy mogły zapewnić większą stabilność systemu monetarnego, niż robi to Fed i pozostałe banki centralne. Wśród wielu nieporozumień dotyczących dawnych i hipotetycznych systemów pieniężnych, szczególnie wyraźne jest mylenie ze sobą słabości tych systemów wynikających z procesów rynkowych z negatywnymi skutkami wywoływanymi przez rządowe interwencje w rynkowe systemy pieniężne i bankowe. Z tego podstawowego błędu bierze się upór, z jakim eksperci, pomimo kolejnych następujących po sobie porażek, upierają się przy propozycjach nakładania na system bankowy nowych warstw regulacji, zamiast zaakceptować to, że interwencje rządowe przynoszą głównie szkody”. Fragment książki Spis treści: Wprowadzenie. Część I. Regulacje jako źródło niestabilności finansowej. 1. Fiskalna teoria uzasadniająca rządowe zaangażowanie w produkcję pieniądza. 2. Banki centralne jako źródło niestabilności finansowej. 3. Ograniczenia prawne, osłabienie finansowe i pożyczkodawca ostatniej instancji. Część II. Przed powstaniem rezerwy federalnej. 4. Nowe spojrzenie na zwalczanie emisji banknotów przez banki stanowe. 5. Reforma monetarna i wykup banknotów krajowych w latach 1863–1913. 6. Bank Nowojorski – Narodowa Komisja Monetarna i powołanie do życia Rezerwy Federalnej. Część III. Era rezerwy federalnej. 7. Narodziny i upadek standardu złota w Stanach Zjednoczonych. 8. Czy Rezerwa Federalna okazała się porażką? 9. Odwracanie kota ogonem, czyli jak Fed przekłamuje historię i dane dotyczące wyników swojej działalności. 10. Aleja wolności – recepta Waltera Bagehota na system monetarny XXI wieku.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-946310-3-1, 9788394631031
Wydawnictwo: Fijorr
Stron: 520

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pieniądz - państwowy kontra rynkowy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Pieniądz - państwowy kontra rynkowy”- George Selgin

Książka Wojna o pieniądz
Wojna o pieniądz Song Hongbing
{}9/10
Skąd się biorą kryzysy finansowe? Aby odpowiedzieć na to pyt...
Książka Startup Postaw wszystko na jedną firmę
Startup Postaw wszystko na ... Diana Kander
{}7/10
Startup. Postaw wszystko na jedną firmę to więcej niż opowie...
Książka Transparentność zarządzania finansami lokalnymi
Transparentność zarządzania... Iwona Zofia Czaplicka-Kozłowska, Andrzej Józef Kozłowski
{}10/10
W prezentowanej publikacji podejmujemy próbę przekonania dzi...
Książka Tajniki bankowości
Tajniki bankowości Rothbard Murray N.
{}8/10
(...) Nazywanie tej książki podręcznikiem może być potraktow...
Książka Droga do ruiny. Tajny plan globalnego kryzysu finansowego
Droga do ruiny. Tajny plan ... James Rickards
Metody naukowe można stosować w ekonomii i uzyskiwać dzięki ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Pieniądz - państwowy kontra rynkowy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe