Piranesi

Susanna Clarke
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Piranesi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Długo wyczekiwany powrót autorki sprzedanego w milionach egzemplarzy bestsellera "Jonathan Strange i pan Norrell"
Piranesi mieszka w Domu. Być może, mieszka w nim od zawsze. W swoich dziennikach dzień po dniu sumiennie opisuje jego cudowności: labirynt komnat, tysiące tysięcy posągów, przypływy morza przetaczające się z hukiem po schodach, chmury płynące w wolnej procesji przez górne sale. We wtorki i piątki Piranesi spotyka się ze swoim przyjacielem, Tym Drugim. Kiedy indziej składa Umarłym ofiary z jedzenia i lilii wodnych. Najczęściej jednak jest samotny.

Pojawiają się wiadomości, wypisane kredą na posadzce. Do Domu przybył ktoś nowy. Kim jest? Czego chce? Czy jest przyjacielem? Czy też – jak twierdzi Ten Drugi – zwiastunem zniszczenia i szaleństwa?

Zaginione teksty muszą zostać odnalezione, a tajemnice odkryte. Świat, który wydawał się Piranesiemu znajomy, staje się obcy i niebezpieczny.
Data wydania: 2020-11-25
ISBN: 978-83-66409-29-3, 9788366409293
Wydawnictwo: MAG
Cykl: Piranesi, tom 1
Kategorie: Fantastyka, Fantasy
Stron: 224
dodana przez: Beata_

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piranesi

3.04.2022

[[Piranesi mieszka w Domu. Być może, mieszka w nim od zawsze. W swoich dziennikach dzień po dniu sumiennie opisuje jego cudowności: labirynt komnat, tysiące tysięcy posągów, przypływy morza przetaczające się z hukiem po schodach, chmury płynące w wolnej procesji przez górne sale. We wtorki i piątki Piranesi spotyka się ze swoim przyjacielem, Tym D... Recenzja książki Piranesi

Moja opinia o książce

Opinie

@sanaecozy
2021-04-29
8 /10
Przeczytane

To było naprawdę dobre.
Świeże, rzetelne. Rewelacyjnie się czytało i ciągle ciekawiło.
Po każdym rozdziale miałam "wow! Jakie to super!"

Świetna narracja, niesamowita kreacja świata.
Tajemniczość i niespieszność akcji na duży plus!

Myślę, że przede wszystkim zaskakuje, nie jest to książka dla wszystkich, ale z pewnością to ten typ, z którym jeszcze nie mieliście do czynienia. Brawa dla autorki.

Ode mnie 7.5/10. Odjęłam pół gwiazdki za dość rozczarowujący finał, nie był zły, pasował, ale jednak czegoś zabrakło.

PS Gdy robiłam dłuższe przerwy to miewałam problem z wdrożeniem się w historię na początku rozpoczynanych rozdziałów, ale po kilku stronach zapominałam o całym świecie. Pochłania. Bardzo się cieszę, że ją przeczytałam! Polecam.

× 2 | link |
@janusz.szewczyk
2021-11-21
9 /10
Przeczytane Posiadam 2020 PRZENIESIONE

Nie mogę porównać nowej powieści S. Clarke z jej poprzednim, słynnym dziełem, gdyż (wstyd się przyznać) nie zdołałem go jeszcze przeczytać. "Piranesi" przekonała mnie jednak, że tę zaległość należy jak najszybciej nadrobić. Lektura tej krótkiej książki zajęła mi tylko jeden wieczór i trochę mi żal, że to już koniec i trzeba będzie czekać na drugą część co najmniej do przyszłego roku.
Autorka umiejętnie miesza w fabule wątki rodem z fantasy i horroru z elementami science fiction a nawet w pewnym sensie powieści kryminalnej, chociaż początkowe rozdziały nie wskazują jednoznacznie kierunku rozwoju wydarzeń. Świat ukazany jest w niepokojącej formie zagadki: gigantycznego labiryntu kamiennych sal i westybulów, ciągnącego się bez końca (?) we wszystkich kierunkach i wypełnionego nieskończoną liczbą posagów i rzeźb przedstawiających postacie ludzkie, zwierzęce, demoniczne i mitologiczne. Dolny poziom zalewa ocean, górny wypełniają chmury a środkowy jest zamieszkany głównie przez ptaki i nielicznych ludzi, z których większość zresztą już nie żyje. Główny bohater, Piranesi, jest narratorem opowieści, ale jego wiedza jest mocno ograniczona i, jak się szybko okazuje, nierzetelna wskutek amnezji i naiwności. Naiwność nie jest może najlepszym określeniem, ale percepcja Piranesiego zdaje się pomijać wiele sprzeczności i szczegółów, pomimo jego oczywistej inteligencji i pamięci do szczegółów samego labiryntu. Każdy czytelnik znacznie szybciej od głównego bohatera zorientuje się, że coś...

| link |
@ciagle_czytam
2021-07-03
8 /10
Przeczytane

Piranesi
Susanna Clarke
MAG

Ja wiem, że chciałbym zobaczyć ten Dom, poczuć to co czuł bohater ale tylko na chwilę. Chciałbym móc z nim porozmawiać, spróbować zrozumieć i poznać. Chciałbym choć to co go otacza jest dla mnie nieznane. Chciałbym mieć takiego przyjaciela, szczerego, prawdziwego trochę naiwnego. Chciałbym chociaż wiem, że tu gdzie jestem też jest mi dobrze. Ten Dom to specyficzne miejsce, nie ma tego co tu jest ale jest człowiek i jego wartość.

Czytając Piranesi miałam w głowie szereg emocji i uczuć, które ta powieść sama we mnie wywołała. Było mi z nią po drodze. Początek wydawał się być trudny do zrozumienia jednak z każdą kolejną stroną tej historii nie potrafiłam się od niej oderwać.

Chciałbym was zachęcić do lektury tej książki. Ona ma w sobie głębokie przesłanie, które jest proste ale nie tak łatwe aby umieć je na co dzień stosować. Dlaczego? Bo wokół mamy dużo za dużo aby dostrzec to co moglibyśmy mieć na wyciągnięcie ręki.

Czytajcie Piranesi bo to magia, fantastyka ale ubrana w niesamowitą przygodę. Opowieść warta zatrzymania i skupienia się na tym co jest niedostrzegalne w tym chaosie.

| link |
@guzemilia2
2022-04-02
6 /10
Przeczytane Fantastyka
@lordofthedreams9
2021-12-08
8 /10
Przeczytane 📗 nietuzinkowi opowiadacze 📚 posiadam nietuzinkowa fantastyka
@Galene
2021-11-02
9 /10
Przeczytane Ebooki Fantastyka
@anielabro1442
2021-05-22
8 /10
Przeczytane
@witwona
2021-01-07
7 /10
Przeczytane
@Beata_
2020-12-12
8 /10
Przeczytane Papierowe Posiadam

Cytaty z książki

“(...) w naturze człowieka leży wynoszenie jednych rzeczy ponad inne, przypisywanie jednym większego znaczenia niż innym.”
× 1
#
“Nic nie znika tak po prostu, to zwyczajnie niemożliwe.”
× 1
#
“Piękno Domu jest niezmierzone, a jego Dobroć bezgraniczna.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

The Cistern*
The Cistern*
Susanna Clarke
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl