Płeć w projekcie. Modele tożsamości i cielesności w realizacjach szekspirowskich

Sylwia Ryś, Ewa Dąbek-Derda
Płeć w projekcie. Modele tożsamości i cielesności w realizacjach szekspirowskich
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Format 215,9 x 279,4 mm, 88 stron, oprawa sztywna, kartonowa, okładki i blok łączone spiralą, papier kredowy, ilustracje kolorowe, tekst w języku polskim, streszczenie w języku angielskim i niemieckim, rok wydania 2012. Katalog towarzyszący wystawie „Płeć w projekcie. Modele cielesności i tożsamości w realizacjach szekspirowskich”, prezentowanej w Centrum Scenografii Polskiej, Oddziale Muzeum Śląskiego, w dniach 21 listopada 2012 roku – 8 lutego 2013 roku. Celem wystawy było przybliżenie znaczenia, jakie odgrywa współczesna scena teatralna w powszechnym dziś dyskursie dotyczącym zagadnień związanych z tożsamością człowieka. Autorzy wystawy próbując zmierzyć się z tym wielowątkowym zagadnieniem, poddali analizie pojęcie kobiecości i męskości w kontekście kulturowym. Za pomocą siły, z jaką teatr od wieków porusza najważniejsze aspekty nurtujące zarówno jednostkę, jak i zbiorowość, autorzy odsłaniają przed współczesnym odbiorcą elementy konstrukcji, według której kultura definiuje te dwa pojęcia. W obrębie wystawy pokazano wybrane propozycje scenograficzne, stworzone dla takich inscenizacji, jak: Poskromienie złośnicy, Burza czy Hamlet w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, Sen nocy letniej w reżyserii Anny Augustynowicz czy Makbet w reżyserii Mai Kleczewskiej. To oczywiście tylko niektóre z prezentowanych przedstawień, zrealizowanych według dramatów Williama Szekspira. Twórcy ekspozycji położyli szczególny nacisk na kostium, który nie tylko podkreśla grubą linią zamysł reżysera, będąc wymownym tłem dla przekazu, jaki kieruje on ku widowni, lecz także – będąc sam w sobie elementem „sztucznym”, rodzajem maski – uzmysławia widzom umowność pewnych z góry narzuconych konwencji, jakie każdego dnia, bezwiednie, niczym właśnie kostium w teatrze, nakładamy na swój sposób postrzegania rzeczywistości. Autorzy wystawy podejmując złożony problem zagadnień genderowych, ukazują oblicze teatru, który burzy stereotypy, łamie konwencje, wprowadza niepokój w utarte schematy uśpionego melodią codzienności społeczeństwa. Teatru, który odkrywa to, co przez lata było zakrywane, który nie stawia gotowej odpowiedzi, lecz zaprasza widza do swoistej podróży, w celu zbudowania własnej, bardzo indywidualnej interpretacji.
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-62593-30-9, 9788362593309
Wydawnictwo: Muzeum Śląskie

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Płeć w projekcie. Modele tożsamości i cielesności w realizacjach szekspirowskich aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Płeć w projekcie. Modele tożsamości i cielesności w realizacjach szekspirowskich. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl