Poezje wybrane

William Blake
Poezje wybrane
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Jeśli niektóre z najpiękniejszych liryków Williama Blake'a wydają się nam wierszami dziecięcymi, wrażenie to nie jest ani złudne, ani sprzeczne z intencją tego wielkiego poety. (...) W "Pieśniach niewinności" (1789) Blake roztacza obraz świata dziecięcego, niekiedy dotkniętego tchnieniem smutku, ale pięknego i błogiego. Odwołuje się też do tego, co o dziecięctwie mówi Ewangelia i zapowiadające ją proroctwo Izajasza. (...) W kilka lat potem zaś Blake do pierwszego zbioru dodał drugi cykl liryków, "Pieśni doświadczenia" (1794), nie mniej związany z Biblią obu Testamentów, z tym, co Izajasz i Ewangelia mówią o cierpieniu i z tym, co święty Paweł powiada o niejasności tego świata, w którym wszystko widzimy "w zwierciadle, zagadkowo" (1 Kor. 13, 12); trzeba tu sobie wyobrazić antyczne zwierciadło metalowe. Łącząc oba cykle w jeden zbiór "Pieśni niewinności i doświadczenia", poeta postawił dwa zwierciadła, jasne i ciemne, jedno naprzeciw drugiego. Ani dziecięctwo nie unicestwia doświadczenia, ani też doświadczenie nie wymazuje radości dziecięctwa. Trwają naprzeciw siebie i przeglądają się w sobie nawzajem: dwa oblicza świata, w którym człowiek żyje. W swoim największym arcydziele poetyckim Blake je tylko ukazuje, nie szuka rozwiązania tej zagadkowej sprzeczności. Wyrazem zaś szukania rozwiązania są jego poematy, które nazywa "księgami proroczymi". Jednocześnie z "Pieśniami niewinności" powstaje "Księga Thel", w której Córa Serafinów wpatruje się w niepokojącą przyrodę. Stan niepełności ludzkiej wiedzy poeta stara się przekroczyć mocą wyobraźni, "Boskiej Wizji", jak ją często będzie nazywał. W serii poematów o kosmosie, zaczętej "Pierwszą księgą Urizena" (1794), dzieje wszechświata przedstawione są jako historia walk kosmicznych, szczególną zaś rolę w kształtowaniu świata, w jakim ludzie żyją, przypisuje się Urizenowi, zimnemu rozumowi. Poeta pragnie przeciwstawić się Johnowi Miltonowi, autorowi "Raju utraconego", którego uważa za wyraziciela Urizena, podczas gdy on, William Blake, chce być nade wszystko wieszczem Losa, czyli wyobraźni, "Boskiej Wizji, wspierającej w świecie wolność i dobro".  
Data wydania: 1991
ISBN: 83-205-4413-0, 8320544130
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
Seria: Biblioteka Poetów
Kategoria: Poezja
Stron: 163
dodana przez: jbutton
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

William Blake William Blake
Urodzona 27 listopada 1757 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Angielski poeta, pisarz, rytownik, malarz, drukarz i mistyk, prekursor romantyzmu. Przez współczesnych nazywany często Mad Blake (szalony Blake), zaliczany czasem do grona poetów wyklętych w literaturze angielskiej. Jako dziec­ko prze­ja­wiał ogrom...

Pozostałe książki:

Wiersze i poematy Czterej Zoa Selected poetry Małżeństwo Nieba i Piekła Poezje wybrane
Wszystkie książki William Blake

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Poezje wybrane? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Poezje wybrane. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl