Pogrzebani

Greg Buchanan
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Pogrzebani
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Do czego są zdolni ludzie, którzy się boją…

Sprawy z przeszłości, które wpływają na teraźniejszość.

Problemy bliskich, które prędzej czy później stają się naszymi problemami.

Przymusowa izolacja ujawniająca mroczne tajemnice i najgorsze ludzkie instynkty.

W pobliżu prowincjonalnego, niemal wymarłego nadmorskiego miasteczka Ilmarsh w Anglii, lokalny detektyw policyjny Alec Nichols odkrywa na farmie szesnaście głów koni, ułożonych w okręgu, z jednym okiem skierowanym w stronę zachodzącego zimowego słońca. Na miejscu zdarzenia pojawia się też lekarka medycyny sądowej Cooper Allen. Mimo zmowy milczenia śledczy wkrótce odkrywają łańcuch zbrodni, które wydarzyły się w tej małej społeczności - zaginięcia, podpalenia i okaleczenia. A wszystko ma związek z czymś śmiertelnie niebezpiecznym i czającym się w samej ziemi.

Ze względu na zagrożenie miasteczko zostaje poddane kwarantannie. Przymusowa izolacja nie służy mieszkańcom. Spirala kłamstw, niedomówień i kolejnych dramatów rozszerza się z każdym dniem. Klaustrofobiczna atmosfera wpływa na psychikę i działania mieszkańców. Okazuje się, że pamięć zbiorowości przechowuje więcej, niż każdy z mieszkańców by sobie życzył…

Pogrzebani to coś więcej niż błyskotliwy thriller. To opowieść o współczesnych i powszechnych problemach: niskich zarobkach, dojmującym braku czasu, powszechnym zmęczeniu i niedoinwestowanej służbie publicznej – oraz o tym, jakie skutki może przynieść takie właśnie połączenie. To również opowieść o poczuciu winy, traumie i karze, osadzona w małej nadmorskiej społeczności, o której zapomniała reszta świata. Mieszkańców łączy ze sobą jeszcze jedno: nikt tu nie widzi dobrego miejsca do życia.

Tytuł oryginalny: Sixteen horses
Data wydania: 2021-05-05
ISBN: 978-83-8032-607-1, 9788380326071
Wydawnictwo: Wielka Litera
Stron: 456
dodana przez: Vernau

Autor

Greg Buchanan Greg Buchanan
Urodzony w 1989 roku w Wielkiej Brytanii

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Duszno, ciężko, genialnie.

24.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Pogrzebani" to był mój must have jak tylko zobaczyłam ją w zapowiedziach. Ot, przeglądałam sobie co tam wydawnictwo Wielka Litera mają niedługo wydać i przyciągnęła mój wzrok. Później był opis... tak, tak, to u mnie standardowa kolejność: najpierw okładka, później opis, ewentualnie polecajki czy blurby i przepadam, pragnę do momentu, kiedy dorwę... {} Recenzja książki Pogrzebani

SZESNAŚCIE KONI PATRZY

23.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Godzina piąta rano. Na opuszczonej farmie na przedmieściach Ilmarsh (fikcyjna nadmorska miejscowość na angielskiej prowincji) znaleziono szczątki szesnastu okaleczonych koni, które zakopano formując krąg. Częściowo odkryte patrzyły w niebo, jednym nieruchomym okiem, jednocześnie martwym i żywym, w stronę zachodzącego zimowego słońca. Dzięki, a moż... {} Recenzja książki Pogrzebani

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 3

Pogrzebani

16.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Pogrzebani” to literacki debiut Grega Buchanana, o którym Alex Michaelides, autor „Pacjentki”, napisał: „Imponujący, rewelacyjnie napisany thriller. Porywa od pierwszej do ostatniej strony”. I trudno się z tym nie zgodzić. „Jeśli uznasz, że coś nie jest człowiekiem, możesz zrobić niemal wszystko". Ilmarsh w Anglii, prowincjonalne, nadmors... {} Recenzja książki Pogrzebani

@linaewe85@linaewe85 {}× 1

Mord rytualny czy śmiała zagrywka ?

15.05.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pogrzebani żywcem? Możliwe. Niewiele wiadomo. Trzeba być bestią, aby się porwać na taki czyn. Ale mordercy chodzą po świecie, niszczą go i stwarzają zagrożenie i niebezpieczeństwo. Są bezwzględni zarówno dla ludzi, jak i zwierząt … W nadmorskim miasteczku Ilmarsh w Anglii zostaje odkryte na farmie szesnaście zakopanych głów koni. Umieszczone zost... {} Recenzja książki Pogrzebani

@malgosialegn@malgosialegn {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2021-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Niestety powieść ta nie wciągnęła mnie. Zapowiadał się niezły kryminał osadzony w dusznym, niepokojącym miejscu. Intryga też wydawała się interesującą. Ale nie mogłam się skupić na akcji, rozpraszało mnie chaotyczne prowadzenie narracji, rozwlekły styl i przynudzająca całość. Powieść wymęczyła mnie.

{}× 9 | link |
@przyrodazksiazka
2021-05-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

,, W pokoju siedzi trup. Ma związane z tyłu ręce, dlatego nie spadł. Powietrze jest pełne kurzu i gazu. W jego brzuchu coś się rusza. Nie ma prawego oka".

Kochani, wyśmienity, zjawiskowy i niezbadany thriller, choć podczepiłabym go pod psychologiczny. Kurcze, mieszanka pana Wojciecha Kulawskiego i Wojciecha Chmielarza. Bardzo inteligentna historia, która nie pozwoli wam zasnąć. Zjawiskowi bohaterowie, którzy prawie do końca pozostają dla nas zagadką.
Bardzo podobały mi się ich przemyślenia, jakby sami nasuwali nam rozwiązanie zagadki, które było bardzo trudne. Aż ciarki miałam na plecach, kiedy opisywali ,, osoby", które już nigdy nie pobiorą swojego oddechu. W ogóle pomysłowość na akcję i przebieg zdarzeń, jeszcze z taką opowieścią się nie spotkałam! Zdradzę wam, że nie na darmo podkowa zdobi jej okładkę. A teraz domyślcie się, dlaczego nie jest w idealnym stanie...
Nawet nie mam pojęcia, jakim sadystą trzeba było być, by w tak okrutny sposób potraktować zwierzęta. I jeszcze ci mieszkańcy, którzy nic o niczym nie wiedzieli! Powiem wam, że te ich tłumaczenia były doprawdy aktorskie. Każdy czuł, że każdy kłamie, ale nikt nie miał zamiaru się do tego przyznać. Czy ktoś zaginął? No może, ale nikt nie przywiązuje do tego wagi. Czy były jakieś podpalenia? No skąd! A nawet jeśli, to nikt tego nie zauważył. Czy ktoś kogoś okaleczył? Któż to wie? Zresztą, to nie ich sprawa. No boskie, to wszystko było tak aktorsko idealne, aż chwilami chciało mi się śmiać.
,...

{} | link |
@jusztuczka
2021-07-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10


Jak bardzo lubicie popaprane książki? Wolicie, jak wszystko pięknie trzyma się kupy i jest logiczne, czy pozwalacie czasem, by książka robiła Wam z mózgu klopsiki?

Taka właśnie jest powieść Grega Buchanana od @wielkalitera . "Pogrzebani" rozpoczynają się z chwilą, kiedy w trawie znalezione zostają głowy koni wraz z ich ogonami. Jest ich 16. Brakuje reszty ciał. Głowy ułożone zostały zostały okręgu. Do sprawy wezwany zostaje jeden z policjantów z Ilmarsh - Alec Nichols. Jako wsparcie przybywa patolog weterynaryjna - Cooper. Chcą przesłuchać mieszkańców tego małego, sennego miasteczka i rozwikłać zagadkę 16 martwych koni.

Pierwszym, co rzuciło mi się na myśl, po skończeniu książki - "ale to było popieprzone". Drugim - "coś jest w tej książce". Owszem, coś w tej książce jest, dzięki czemu mam ochotę Wam ją polecić. Mamy tutaj zagubionego policjanta, który cierpi po utracie żony, mamy senne miasteczko, w którym nikt nie chce mieszkać, z którego każdy chce uciec i nikt nikogo nie zna. Ludzie nie pałają do siebie sympatią, są skryci, nie chcą też rozmawiać z policją. Mamy zarazę, podpalenia, samobójstwa.. a wszystko to dopełnione ciężkim, umiejętnie wykreowanym przez pisarza klimatem.

"Pogrzebani" nie są łatwą i przyjemną lekturą. Czytanie tej książki wymaga ogromu skupienia. Treść stworzona została z krótkich urywanych zdań, dzięki czemu czyta się dość szybko, a przy okazji je...

{} | link |
@n.czyta
2021-05-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Czytaliście kiedyś książkę, która z jednej strony Was zniechęcała a z drugiej ciekawiła?

U mnie właśnie tak było z Pogrzebanymi...

Alec Nichols zostaje wezwany do zdarzenia na farmie Farm Well. Jest to przerażające odkrycie, która rozpoczyna łańcuch zdarzeń powodujący niebezpieczeństwo dla całej miejscowości. Jednocześnie wezwana zostaje Cooper Allen, weterynarz, lekarka medycyny sądowej, która ma na celu wskazanie co stało się przyczyną zgonów znalezionych zwierząt. Kto mógłby być tak okrutny? I czym się kierował?

Tak jak napisałam wcześniej, z jednej strony byłam zaciekawiona tym co się zdarzyło i kolejnymi wydarzeniami, a z drugiej strony klimat powieści był tak męczący, duszący, momentami nawet niezrozumiały, że po prostu czytało się tę książkę ciężko. Ogólnie Pogrzebani oczekiwali od czytelnika stu procentowego skupienia, bo chwila nieuwagi mogła spowodować, że się zagubiliśmy. Bohaterowie wykreowani przez Autora byli naprawdę dobrze rozpisani i dażyło się ich sympatią, a także się im kibicowało, jednak to nie pomogło w fabule.

Zakończenie, mimo że nieprzewidywalne to jednak było... przerażające i urywające. Musiałam przeczytać ostatnie strony kilka razy by do końca zrozumieć co się wydarzyło.

Czy polecam? Jeśli lubicie mroczne, mocne klimaty to tak, jeśli oczekujecie relaksu? To moim zdaniem go nie znajdziecie.

{} | link |
@zkotemczytane
2021-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@chomiczek71
2021-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@withwords_alexx
2021-06-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
@WystukaneRecenzje
2021-05-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-05-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@linaewe85
2021-05-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2021-05-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@inthesilkscarf
2021-04-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pogrzebani. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe