Polanim

Karolina Przewrocka-Aderet
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Polanim
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

W Izraelu mówią o sobie „Polanim”, Polacy. Choć od lat mieszkają we własnym, żydowskim kraju, podskórnie wciąż są związani z miejscem pochodzenia. Dzieli ich stosunek do Polski, uzależniony od roku i okoliczności wyjazdu, łączy sentyment do kultury i języka. I tęsknota za tym, co najlepiej im znane: zapachami, smakami, pejzażem, sposobem myślenia czy zachowania nieprzystającym do bliskowschodniej rzeczywistości. Na ślady tej tęsknoty, zwożonej do Izraela przez dekady, można trafić na każdym kroku.

Karolina Przewrocka-Aderet wiedziona reporterską intuicją odnajduje niezwykłych „Polanim” i opowiada ich historie. Są tragiczne, sentymentalne, nieraz zabawne: czytamy o grupie Żydów, którzy w 1934 roku wyruszyli z Warszawy do Palestyny na rowerach, o wrocławiance, która wiosną 1948 roku przygotowała ceremonię ogłoszenia niepodległości kraju, o telawiwskim Gomułkowie, zamieszkiwanym przez emigrantów z lat 50., o polskich architektach uczestniczących w budowie Tel Awiwu. O tych, którzy do Polski wrócili, i o tych, którzy stworzyli sobie namiastkę Polski w Izraelu. W kraju tak odległym, a jednak bliskim, bo budowanym od podstaw przez ludzi ukształtowanych przez polską kulturę.

„Karolina Przewrocka-Aderet zamieszkała w Tel Awiwie, przeniosła się tam z Krakowa za mężem. Zabrała się do oswajania miasta i kraju przez znajdywanie znajomych tropów, maleńkich skrawków Polski. Rejestrując pieczołowicie ślady obecności, prowadząc uważne i czułe rozmowy z kolejnymi pokoleniami emigrantów z Polski, przybliża Izrael nie tylko sobie, ale też czytelnikom tej książki.” Anna Bikont

Data wydania: 2020-10-14
ISBN: 978-83-8191-087-3, 9788381910873
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Stron: 264
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Karolina Przewrocka-Aderet Karolina Przewrocka-Aderet Karolina Przewrocka-Aderet (ur. 1987) – dziennikarka, korespondentka „Tygodnika Powszechnego” z Izraela. Współautorka antologii Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny oraz – wraz z ks. Adamem Bonieckim – książki W Ziemi Św...

Pozostałe książki:

Polanim Kukiz. Grajek, który został graczem
Wszystkie książki Karolina Przewrocka-Aderet

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Polanim aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@oliwa
2021-12-28
8 /10
Przeczytane Żydowskie motywy Polska Biografie, wspomnienia

Opowieść o polskich Żydach w Izraelu, od początku tworzenia izraelskiej państwowości aż do czasów współczesnych (przed pandemią). Autorka starała się dotrzeć do świadków i uczestników wydarzeń, a jeśli to niemożliwe, do ich potomków. Dzięki osobistym relacjom książka tętni życiem i emocjami, niejednokrotnie trudnymi. Jedynym minusem publikacji jest brak zdjęć.

× 17 | link |
@karbonariusz8
2023-01-09
10 /10
Przeczytane

Bardzo ważna i wciągająca lektura o dziedzictwie polskich Żydów w powstaniu i rozwoju państwa Izrael. Autorka nie ucieka od trudnych momentów w relacjach polsko-żydowskich i między Izraelem a Arabami. Lektura godna polecenia.

× 3 | link |
@cherryladyreads
@cherryladyreads
2019-09-02
7 /10

Wzruszający reportaż o ludziach, którzy choć czują się Polakami, w Polsce nie mieszkają.
Przed wojną w Polsce żyło ponad 3 miliony Żydów. To oni podczas II wojny światowej najbardziej ucierpieli. Potracili bliskich, cały swój dobytek oraz odebrano im godność. Części z nich udało się uciec do Izraela, gdzie mieli nadzieję odnaleźć swoje miejsce. Takich emigracji było całkiem sporo nie tylko za czasów Holocaustu, ale również później, gdy w Polsce panował komunizm.
Wśród Żydów znalazły się osoby, które chętnie opuszczały ziemie polskie, na których zaznały tyle cierpienia, ale również Ci, którzy czując się Polakami nie mogli pogodzić się z utratą polskiego obywatelstwa. Podróż do Ziemi Obiecanej dla wielu okaże się pogorszeniem warunków bytowych i wielkim rozczarowaniem. Zmiana klimatu, różnorodność kulturowa, nieznajomość języka to tylko nieliczne trudności w asymilacji do nowego miejsca.
Książka ta zawiera wiele hebrajskich słów, które nie zostały wytłumaczone. Dla czytelnika, który z kulturą żydowską ma niewiele wspólnego jest to dość trudna lektura, ponieważ wyjaśnień należy szukać na własną rękę. Ale historie przytoczone w reportażu są wzruszające i zapadają w pamięć. Wyłania nam się obraz tęsknoty za krajem, za tradycją i próbę stworzenia sobie tej polskości w nowym miejscu. Są też tacy, którzy mają do Polaków żal, że nikt nie stanął w ich obronie, a nawet dali się tak łatwo porwać antysemickim nastrojom.
Jest to słodkogorzka opowieść o przerwanych marze...

× 2 | link |
@Czytanna
2023-02-07
9 /10
Przeczytane
@autodydaktyczna
2021-05-22
6 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-13
6 /10
Przeczytane 2020 Literatura faktu/reportaż Z biblioteki

Cytaty z książki

Gomułkowo nie oszczędzało przybyłych. Nie każdy miał tyle szczęścia co rodzice Awiwy, nie wszystkim się powiodło z pracą, część rodzin zaciskała pasa. Dla tych zamożniejszych zmiana kraju oznaczała też zmianę statusu, a co za tym szło, podziału obowiązku w rodzinie. Bywało, że dotychczas niepracujące żony musiały zakasać rękawy.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl