Polaroidy z zagłady

Paweł Paliński
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Polaroidy z zagłady
Książka Polaroidy z zagłady
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy przychodzi zbyt wcześnie, przynosi cierpienie. Co jednak, jeśli nadejdzie za późno? Opowieść o śmierci zawsze jest historią o samotności. Teresę Szulc opuścili wszyscy. Podobnie jak jej miasto i wszystkie miejscowości w okolicy. Czy jednak naprawdę jest sama? Co można uczynić, kiedy zostało się ostatnim człowiekiem – w S., w Polsce, na Ziemi? Pozostaje walka o przetrwanie. Powieść Pawła Palińskiego lokuje się na przecięciu kulturowych i popkulturowych dróg. Realizm McCarthy’ego spotyka się tu z oryginalnością narracyjną World War Z, chłodna bezwzględność Sartre’a z emocjonalnym okrucieństwem Kirkmana i jego Żywych trupów, a estetyka Romero z filozofią Derridy. Żyjemy w epoce końca czasów – nawet jeśli ten koniec jest jednocześnie początkiem nieznanego.
Data wydania: 2014-09-04
ISBN: 978-83-64384-26-4, 9788364384264
Wydawnictwo: Powergraph
Seria: Kontrapunkty
Stron: 270

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Polaroidy z zagłady aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-11-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

'' To trwało od dawna. Żaden wirus z kosmosu ani efekt uboczny konserwantów. Nosiliśmy to w sobie. Bezduszność triumfującą.''

No właśnie, czy rzeczywiście nosiliśmy to w sobie ? i co właściwie nosiliśmy ? Co sprawiło powstanie '' Biernych '' i co sprawiło że kobieta o której opowiada ta książka nie stała się jedną z nich ? Nie wiadomo. Właściwie to nie wiadomo prawie nic, prócz tego co dotyczy samej kobiety, jej działań, rozmyślań, strachu i dbaniu o przetrwanie. Narracja jest prowadzona w drugiej osobie, co we mnie wywołało wrażenie bezradności i bezsensownego przyglądania się kobiecie. Zdania typu : ''Dziś straciłaś połowę zapasów i całą świeżą wodę '' powodowały, że targały mną pytania które chciałam jej zadać. Na przykład dlaczego nie zdobyła sobie broni, skoro potrafiła przytargać z marketu sprzęt AGD w ilościach hurtowych i w dodatku zupełnie jej nie potrzebny. Niestety mogłam być tylko biernym obserwatorem, nic nie zostało wyjaśnione, nie padła żadna odpowiedź, na ani jedno moje ewentualne pytanie. Trochę mnie to irytowało, a im dalej w treść czytanej lektury, zaczynało nudzić i nużyć. Przez chwilę miałam mgliste skojarzenie z '' Miastem ślepców '' . Ale tylko przez chwilę. Kobieta nie szuka innych '' normalnych '', z treści nie wynika też by ich kiedykolwiek szukała, jakby założyła że została sama na świecie i że za wszelką cenę musi przetrwać. No więc tak sobie ją obserwuję, towarzyszę jej w chorobie, wysłuchuje bredzenia w malignie, co przywodzi na myś...

{}× 8 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Współpraca

Apokaliptyczne wizje, jawiące się jako całkowita zagłada ludzkości, bądź stanowiące lekcję przetrwania dla mikrej grupki ocalałych, od dawna fascynują twórców.Pisząc wizje mam na myśli oczywiście różnego rodzaju powieści, komiksy, filmy, czy nawet seriale.W każdej z nich, moment zagłady jest różny, ale jedno się nie zmienia.Nieustające wysiłki tych którzy przetrwali aby przeżyć a jednocześnie zachować minimalną godność i przynajmniej resztki człowieczeństwa.

Teresa Szulc, to była nauczycielka, która pewnego dnia zostaje sama.I to dosłownie.Zachodzi prawdopodobieństwo, że na całym szerokim świecie pozostała ona jedna jedyna.Oczywiście, to duże uproszczenie.Po mieście S. wałęsają się grupki kreatur, które kiedyś były ludźmi, a które na własny użytek nazwała Biernymi.Są to pozostałości osób, które zapadły na tajemniczą chorobę, po której stały się niezwykle agresywne i zdolne do wszelkich czynów.Kolejnym niebezpieczeństwem są hordy bezpańskich zwierząt, które zdziczały i również jej zagrażają.Jak 64-letnia kobieta poradzi sobie w tak przerażającym świecie?Przekonajcie się sami.

Powstała masa powieści, o wspomnianym przeze mnie temacie, jednak żadna nie wywarła takie wrażenia na mnie.Być może sprawiła to specyficzna narracja, polegająca na bezpośrednim zwracaniu się do bohaterki.Dzięki temu bardziej wczuwamy się w jej przeżycia i próby zachowania przynajmniej pozorów cywilizacji.Wstrząsająca relacja, w gruncie rzeczy stojącej na z góry przegranej pozycji kobiety...

{} | link |
@Beata_
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Polaroidy z zagłady. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe