Polityka jako obietnica

Hannah Arendt
Polityka jako obietnica
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

?Polityka jako obietnica? zawiera niepublikowane wcześniej teksty Arendt poświęcone polityce. Autorka poszukuje w nich odpowiedzi na dwa kluczowe pytania: Jakie są źródła naszego rozumienia polityki, oraz: Jaki jest sens polityki. Myśl polityczna wedle Arendt wspiera się na trzech filarach. Są to: greckie umiłowanie wolności, rzymskie przywiązanie do tradycji oraz stanowiąca dorobek chrześcijaństwa świadomość, że życie w zbiorowości jest możliwe dzięki przebaczeniu. Wspólne dla tych trzech tradycji jest przekonanie, że polityka to domena nieustannego napięcia między koniecznością poświęcenia dla spraw publicznych, a wiernością sobie rozumianą jako życie w zgodzie z własnym sumieniem. Symbolem tego dramatycznego napięcia jest Sokrates. Jego śmierć wyznacza moment, w którym filozofia rozchodzi się z polityką. Całe późniejsze dzieje europejskiej refleksji politycznej aż do Marksa to historia prób pokonania tej przepaści przez nadanie sensu polityce. Czy któraś z nich dała owocny wynik? Czy istnieje szansa na pomyślne rozwiązanie? Zdaniem Arendt możemy mieć na to nadzieję. Taką właśnie obietnicę daje polityka. Hannah Arendt (1906?1975) ? filozof i politolog, uważana za jedną z najwybitniejszych myślicielek XX wieku. Urodziła się w Niemczech, studiowała w Marburgu, Fryburgu Bryzgowijskim i Heidelbergu, była uczennicą Martina Heideggera, Edmunda Husserla i Karla Jaspersa. Od 1933 przebywała na emigracji, najpierw we Francji, a później ? od 1941 roku ? w USA.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7469-476-6, 9788374694766
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 248

Autor

Hannah Arendt Hannah Arendt
Urodzona 14 listopada 1906 roku w Niemczech (Linden)
Niemiecka teoretyczka polityki, filozofka i publicystka. Pochodziła z zasymilowanej rodziny żydowskiej. Urodziła się w Linden, dzisiejszej dzielnicy Hanoweru. Rodzice pisarki byli zamożnymi przedstawicielami wyższych sfer mieszczańskich. Dzieciństwo...

Pozostałe książki:

Myślenie Wola Eichmann w Jerozolimie. Rzecz o banalności zła Korzenie totalitaryzmu Drut kolczasty
Wszystkie książki Hannah Arendt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Polityka jako obietnica? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polityka jako obietnica. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl