Polska da się lubić

Steffen Möller
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Polska da się lubić
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Czuję wielką dumę, bo jest to moja pierwsza książka i niedość, że napisałem ją samodzielnie to w dodatku po polsku (owszem, tekst został później sprawdzony przez trzynastu redaktorów, ale właściwie nic mi nie zmienili, no może oprócz sześciuset błędów gramatycznych). Pierwotnie chciałem opisać moje dzieciństwo w Niemczech, żeby przekazać Polakom całą prawdę o niemieckich piaskownicach, ale bardzo szybko zaczynałem się straszliwie nudzić tym tematem. Dlatego rzuciłem ten pomysł i przeszedłem od razu do mojego prawdziwego hobby. A moje hobby to kolekcjowanie obserwacji o polskiej rzeczywistości - od dziwnych znaków na drzwiach publicznych toalet do utopijnej tablicy "Młociny" w warszawskim metrze. W Polsce fascynuje mnie prawie wszystko, zwłaszcza gigantyczne kałuże przy przystankach autobusowych. No, i moje ulubione słowo "o". Poza ciekawostkami o Polsce interesuję się przede wszystkim unikalną, enigmatyczną, wysoce nieprzenikalną polską mentalnością. W ciągu dwunastu lat wypełniłem ponad pięćset notesików o cechach tejże mentalności, wydałem ogromny majątek na bilety PKP - wszystko to, by poznać Polaków wzdłuż i wszerz, od mieszkańców Strzelców Opolskich do taksówkarzy w Augustowie, od celników na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka do organizatorów FAMY w Świnoujściu. Studiowałem i przeanalizowałem paredziesiąt tysięcy Polaków (niestety zgubiłem akurat ten notes, gdzie skrupulatnie zanotowałem dokładną liczbę), więc mogę z całą powagą stwierdzić, że jestem dzisiaj jednym z największych autorytetów w dziedzienie "wiedzy o Polakach". Jeśli w krótce na europejskich uczelniach pojawi się taki przedmiot - to ja zasłużę na kapelusz rektora. Na ponad stu dwudziestu stronach opowiem (i pokaże na kolorowych zdjęciach), co mi się podoba w Polsce i co mi się trochę mniej podoba. Od razu zdradzę jednak, że przeważają pozytywne rzeczy. Wiem, że pachnie to jak wazelina, ale kurdę! Mam prawo pisać pozytywnie o Polsce, bo gdyby mi się nie podobało, to mogłem w każdej chwili uciec z powrotem do RFN-u, przecież codziennie kursują aż trzy pociągi z Warszawy do Berlina. Przegapiłem je prawie wszystkie. Ponad czterdzieści felietonów o polskiej mentalności - od A jak Absurd do Ż jak Życzliwość. Ponad piętnaście tekstów o magicznych miejscach w Polsce - od Chicago do Buska-Zdroju. Niezliczona ilość zdjęć z moją buzią - no i parę zdjęć, gdzie mnie nie ma.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-245-1444-1, 9788324514441
Wydawnictwo: PUBLICAT
Kategoria: Literatura piękna
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Steffen Möller Steffen Möller
Urodzony 22 stycznia 1969 roku w Niemczech (Wolfhagen )
Niemiecki aktor, pisarz i kabareciarz, mieszkający w Heidelbergu, dawniej występujący w Polsce.

Pozostałe książki:

Moja klasyczna paranoja VIVA POLONIA Berlin-Warszawa-Express. Pociąg do Polski Weronika, dein Mann ist da! Wenn Deutsche und Polen sich lieben.
Wszystkie książki Steffen Möller

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polski Niemiec, czy niemiecki Polak?

26.07.2020

Od początku do końca lektura tej książeczki rodziła we mnie mieszane uczucia. A’propos mieszanych uczuć – mój znajomy twierdzi, że jest tylko jedna okoliczność, w której można tego określenia użyć w sposób uzasadniony – uczucia mieszane są mianowicie wtedy, kiedy się narobi w spodnie, bo z jednej strony to ulga, ale z drugiej wstyd. Po książkę Mö... Recenzja książki Polska da się lubić

@Meszuge@Meszuge × 2

Moja opinia o książce

Opinie

@zingela
2013-08-31
10 /10
Przeczytane

Książka przewspaniała. Zabawna i mądra. Pouczająca i ironiczna. Czytałam tę pozycję, śmiejąc się. Otwiera oczy na to, czego nie zauważamy na co dzień. Czasem otwierałam oczy ze zdziwienia. Polubiłam Steffena i mam nadzieję, że napisze jeszcze coś tak dobrego. Polecam wszystkim!

| link |
KA
2007-08-29
8 /10
Przeczytane

Całkiem ciekawe i trafne spostrzeżenia dotyczące naszego kraju, zabawnie napisane, czyta się szybko i z uśmiechem na ustach.

| link |
@Roxane
2011-08-25
8 /10
Przeczytane

Dobra książka, można się przy niej pośmiać, a przy okazji trochę dowiedzieć się o polskiej mentalności. Polecam :)

| link |
@monica
2021-04-03
7 /10
Przeczytane
@ladymakbet33
2021-02-12
7 /10
Przeczytane
@Meszuge
2020-07-26
5 /10
@Vemona
2019-11-18
7 /10
Przeczytane Prehistoria Pożyczone od kogoś / wypożyczone Proza obca 2006 Publicystyka/eseje
@Marigold
2011-05-13
8 /10
Przeczytane
@colld
2008-05-31
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Polska da się lubić. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl