Polska epopeja klasycystyczna. Antologia

Roman Dąbrowski
Polska epopeja klasycystyczna. Antologia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tom jest prezentacją tekstów wywodzących się z literatury XVIII i początków XIX wieku, aspirujących do miana epopei w klasycznym rozumieniu tego terminu. Obejmuje zatem teksty powstałe w różnych fazach trwania prądu oświeceniowego. Epopeja klasyczna lansowała wizję świata opartą na kosmicznej jedności wymiaru boskiego i naturalnego. Równie ważnymi aspektami była pewna powtarzalność zjawisk i obiektywne spojrzenie na rzeczywistość. Wymogi te sprawiały, że miano epopei w czasach nowożytnych mogły zyskać tylko nieliczne teksty literackie. W polskiej literaturze oświeceniowej ambicję stworzenia epopei na miarę dzieła Homera mieli nie tylko poeci miary Ignacego Krasickiego czy Kajetana Koźmiana, ale też mniej dziś rozpoznawalni: Marcin Molski, Nikodem Muśnicki, Dyzma Bończa Tomaszewski, Jędrzej Świderski czy Tymon Zaborowski. Wszyscy musieli zmierzyć się zarówno z wielkimi epopejami chrześcijańskiej Europy – dziełami Torquata Tassa czy Johna Miltona, jak i dyrektywami płynącymi z oświeceniowych poetyk normatywnych. Jedną z newralgicznych kwestii, z którą musieli sobie jakoś poradzić nowożytni pisarze, była sprzeczność między tradycyjną formą eposu a religią chrześcijańską. Dalej pojawiały się problemy kulturowej odmienności i nade wszystko cudowność oparta na mitologii antycznej. Rozwiązaniem było wprowadzenie zdarzeń nadprzyrodzonych z udziałem chrześcijańskich świętych i aniołów. Pragnienie narodów, by posiadać własną, narodową epopeję, wyczuwalne w całej Europie w wieku XVIII, również budziło u autorów pewien rodzaj napięcia. A samo pisanie epopei traktowane było jako rodzaj szczególnej misji. Epopeje, powstałe na gruncie literatury polskiej miały ambicję zmierzenia się z tradycją pisania eposów – zarówno starożytnych jak i tych, tworzonych w kręgu kultury chrześcijańskiej. Niektóre z nich miały lansować wzory bohaterskie i postawy etyczne, ale także współtworzyć narodową mitologię. Postulaty te okazywały się szczególnie istotne w dobie zaborów i po okresie wojen napoleońskich, kiedy w narodzie polskim rosła potrzeba jedności i wspólnej walki z wrogiem. Potrzebę tę bezbłędnie wychwycili poeci późnego oświecenia – Zaborowski, pisząc Zdobycie Kijowa i Dyzma Bończa Tomaszewski jako autor rozsławionej recenzją Adama Mickiewicza Jagiellonidy.  
Data wydania: 2001
ISBN: 83-7188-415-X, 837188415X
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Biblioteka Sarmacka, tom 2
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 325

Autor

Roman Dąbrowski
Urodzony w 1961 roku w Polsce
Roman Dąbrowski – polski historyk, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1985 ukończył studia filologii polskiej na Uniwersytecie Jagielloński...

Pozostałe książki:

Sto dni Mussoliniego Epopeja w literaturze polskiego Oświecenia Ksiądz Augustyn Szamarzewski 1832-1891 Poematy Polska epopeja klasycystyczna. Antologia Przybylski i inni. O znaczeniu Krakowa i regionu w kulturze oświecenia. Część 1 W świecie myśli i wartości
Wszystkie książki Roman Dąbrowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Polska epopeja klasycystyczna. Antologia? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polska epopeja klasycystyczna. Antologia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Romantyczna gawęda szlachecka. Antologia
Romantyczna gawęda szlachec...
Andrzej Waśko
Antologia w opracowaniu Andrzeja Waśki przywraca gawędzie szlacheckiej właściwe temu gatunkowi miejs...
Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie
Metropolia Sarmatów. Dawni ...
Elwira Buszewicz
Książka prezentuje zbiór tekstów mających ambicję opisania Krakowa – nie tylko w sensie topograficzn...
Wybór pism krytycznych
Wybór pism krytycznych
Michał Grabowski
Opracowanie: Andrzej Waśko Michał Grabowski wymieniany jest zwykle jako drugi po Maurycym Mochnacki...
Komedia dworkowa. Antologia
Komedia dworkowa. Antologia
Agnieszka Ziołowicz
Komedia wkracza na dobre do historii literatury polskiej w dobie oświecenia. Staje się wówczas jedny...
Satyry Horacyjusza Na polski wiersz przełożone
Satyry Horacyjusza Na polsk...
Marcin Matuszewicz
Twórczość pisarska Horacego (65-21 p.n.e.) obejmuje różne formy poetyckie w rodzaju czysto lirycznym...
Obrazy litewskie
Obrazy litewskie
Ignacy Chodźko
gnacy Chodźko (1794-1861) - dziś zapomniany wyborny malarz obyczajów, mistrz detalu, zakochany w rze...