Romantyczna gawęda szlachecka. Antologia

Andrzej Waśko
Romantyczna gawęda szlachecka. Antologia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Antologia w opracowaniu Andrzeja Waśki przywraca gawędzie szlacheckiej właściwe temu gatunkowi miejsce na piedestale polskich dzieł romantycznych. Gromadzi utwory, które są mistrzowską realizacją swoistego dla polskiej kultury gatunku literackiego. Cechami gawędy są jedyne w swoim rodzaju nawiązania do przeszłości szlacheckiej Rzeczypospolitej – zarówno w warstwie fabularnej, kreacji narratora i bohaterów jak i historycznie stylizowanym języku, mającym przypominać opowieść ustną, nieraz sowicie okraszoną rubasznym humorem. Naczelne miejsce zajmuje tu tło obyczajowe, ilustrujące życie głównie szlachty średniozamożnej oraz odniesienia do historycznych realiów. Swoistą cechą gawęd jest ścieranie się ze sobą minionej epoki szlacheckiej – już rozpoznanej i akceptowanej z nie do końca zdiagnozowanym światem teraźniejszym, przyjmowanym z rezerwą bądź niezrozumieniem. Określenie „romantyczna” nie oznacza, że gawęda zamyka się jedynie w ramach historycznych tego okresu literackiego. Wskazuje natomiast na zbieżność gawędy z wartościami szczególnie cenionymi w romantyzmie: polską tradycją i historią oraz kulturą szlachecką. Stąd rozpiętość czasowa antologii, która gromadzi teksty nie tylko autorów romantycznych, ale proponuje również utwory Henryka Sienkiewicza czy Piotra Choynowskiego. Nadrzędne miejsce zajmują w niej utwory Henryka Rzewuskiego – mistrza stylu gawędowego, autora słynnych Pamiątek JPana Seweryna Soplicy cześnika parnawskiego, wydanych w Paryżu w latach 1839-1841. Rzewuski nie tylko wyznaczył cechy stylu kontuszowego, ale w znakomity sposób oddał atmosferę zarówno dworu szlacheckiego jak i zaścianka. Utrwalił wielką tradycję dawnej Polski szlacheckiej wraz z tłem obyczajowym – staroświecką wiarą w przesądy i zabobony oraz manifestacyjnym przywiązaniem do wartości rodzimych. W antologii znajdują się przede wszystkim gawędy pisane prozą. Oprócz autorów wspomnianych, swe miejsce znaleźli w niej także Ignacy Chodźko, Michał Grabowski, Zygmunt Kaczkowski czy Józef Ignacy Kraszewski, a nawet Juliusz Słowacki. Z kolei gawędy wierszowane reprezentują utwory autorstwa Wincentego Pola, Mieczysława Romanowskiego, Marcelego Rostkowskiego i Władysława Syrokomli.  
Data wydania: 1999
ISBN: 83-7188-227-0, 8371882270
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Biblioteka Sarmacka, tom 1
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 351
dodana przez: kazal_ka

Autor

Andrzej Waśko Andrzej Waśko
Urodzony w 1961 roku w Polsce (Kraków)
Literaturoznawca i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk humanistycznych, w 2007 sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Ukończył studia polonistyczne w Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1993 uzyskał stopień naukowy doktora na pod...

Pozostałe książki:

Demokracja bez korzeni Historia według poetów Poza Utopią i Nihilizmem. Człowiek jako podmiot kultury Romantyczna gawęda szlachecka. Antologia Romantyczny sarmatyzm W świecie myśli i wartości
Wszystkie książki Andrzej Waśko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Romantyczna gawęda szlachecka. Antologia aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Romantyczna gawęda szlachecka. Antologia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Polska epopeja klasycystyczna. Antologia
Polska epopeja klasycystycz...
Roman Dąbrowski
Tom jest prezentacją tekstów wywodzących się z literatury XVIII i początków XIX wieku, aspirujących ...
Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie
Metropolia Sarmatów. Dawni ...
Elwira Buszewicz
Książka prezentuje zbiór tekstów mających ambicję opisania Krakowa – nie tylko w sensie topograficzn...
Wybór pism krytycznych
Wybór pism krytycznych
Michał Grabowski
Opracowanie: Andrzej Waśko Michał Grabowski wymieniany jest zwykle jako drugi po Maurycym Mochnacki...
Komedia dworkowa. Antologia
Komedia dworkowa. Antologia
Agnieszka Ziołowicz
Komedia wkracza na dobre do historii literatury polskiej w dobie oświecenia. Staje się wówczas jedny...
Satyry Horacyjusza Na polski wiersz przełożone
Satyry Horacyjusza Na polsk...
Marcin Matuszewicz
Twórczość pisarska Horacego (65-21 p.n.e.) obejmuje różne formy poetyckie w rodzaju czysto lirycznym...
Obrazy litewskie
Obrazy litewskie
Ignacy Chodźko
gnacy Chodźko (1794-1861) - dziś zapomniany wyborny malarz obyczajów, mistrz detalu, zakochany w rze...