Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie

Elwira Buszewicz
Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka prezentuje zbiór tekstów mających ambicję opisania Krakowa – nie tylko w sensie topograficznym czy urbanistycznym, ale też w wymiarze symbolicznym i duchowym. Kraków bowiem, już od czasów średniowiecznych, zapisał się w historii Polski nie tylko jako stolica, ale przede wszystkim jako parnas literacki – miasto poetów, którego wyjątkowa atmosfera, podgrzewana przez majestatyczne Stare Miasto, sprzyjała poetyckiej wenie. Był więc Kraków nie tylko stolicą Polski w sensie politycznym, co centrum polskiej kultury i jako taki właśnie zyskiwał sławę wśród artystów z całego świata, którzy ściągali pod Wawel, by osobiście chłonąć atmosferę tego miejsca. Dlatego w Metropolii Sarmatów znajdziemy nie tylko dzieła wybitnych polskich pisarzy, ale także utwory znamienitych autorów europejskich (Anglików, Niemców i Włochów). Miano metropolii Sarmatów zawdzięcza Kraków pisarzom staropolskim, tworzącym w języku polskim jak i łacińskim, zarówno wierszem, jak i prozą. Spod ich pióra wychodziły obszerne teksty o charakterze historycznym, diariusze, relacje z podróży, jak i pomniejsze urzędowe dokumenty, listy a nawet napisy na nagrobkach. Sława Krakowa podbudowana był również dziejami bajecznymi, znanymi ze średniowiecznych kronik legendami o mitycznych władcach grodu – Krakusie i Wandzie, których pamięci strzegą do dziś wznoszące się nad Krakowem majestatyczne kopce. Mit Krakowa jako matecznika Sarmatów i kolebki polskiej tożsamości kulturowej zasadzał się zatem na powszechnym przekonaniu o unikatowości tego miejsca, czego najdobitniejszym symbolem był usytuowany na wzgórzu zamek i królewskie grobowce. Ambicją wszystkich utworów zawartych w antologii Metropolia Sarmatów było stworzenie spójnego obrazu wawelskiego grodu, jako miasta wyjątkowego pod wieloma względami, zarówno w wymiarze realistycznym, jak i duchowym. Dzięki obszernemu doborowi tekstów udało się stworzyć dynamiczną wizję Krakowa, z jednej strony zmieniającego się w obliczu nowych prądów kulturowych, z drugiej – stanowczo broniącego tradycyjnych i konserwatywnych wartości.  
Data wydania: 2004
ISBN: 83-7188-571-7, 8371885717
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Biblioteka Sarmacka, tom 3
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 262
dodana przez: bookkeeper

Autor

Elwira Buszewicz Elwira Buszewicz
Urodzona 15 września 1962 roku w Polsce (Buczkowice)
Elwira Buszewicz – profesor w Katedrze Komparatystyki Literackiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, badaczka literatury staropolskiej, edytorka i tłumaczka utworów nowołacińskich (m.in. poezji Jana Rybińskiego i Grzegorza z Sambora)...

Pozostałe książki:

36 sposobów kochania Dialogi z cieniami Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie Owidiusz. Twórczość. Recepcja. Legenda Sarmacki Horacy i jego liryka. Imitacja, gatunek, styl. Rzecz o poezji Macieja Kazimierza Sarbiewskiego „Fraszka z każdej strony…”. (Nie)przejrzystość
Wszystkie książki Elwira Buszewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Metropolia Sarmatów. Dawni poeci i pisarze o Krakowie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Romantyczna gawęda szlachecka. Antologia
Romantyczna gawęda szlachec...
Andrzej Waśko
Antologia w opracowaniu Andrzeja Waśki przywraca gawędzie szlacheckiej właściwe temu gatunkowi miejs...
Polska epopeja klasycystyczna. Antologia
Polska epopeja klasycystycz...
Roman Dąbrowski
Tom jest prezentacją tekstów wywodzących się z literatury XVIII i początków XIX wieku, aspirujących ...
Wybór pism krytycznych
Wybór pism krytycznych
Michał Grabowski
Opracowanie: Andrzej Waśko Michał Grabowski wymieniany jest zwykle jako drugi po Maurycym Mochnacki...
Komedia dworkowa. Antologia
Komedia dworkowa. Antologia
Agnieszka Ziołowicz
Komedia wkracza na dobre do historii literatury polskiej w dobie oświecenia. Staje się wówczas jedny...
Satyry Horacyjusza Na polski wiersz przełożone
Satyry Horacyjusza Na polsk...
Marcin Matuszewicz
Twórczość pisarska Horacego (65-21 p.n.e.) obejmuje różne formy poetyckie w rodzaju czysto lirycznym...
Obrazy litewskie
Obrazy litewskie
Ignacy Chodźko
gnacy Chodźko (1794-1861) - dziś zapomniany wyborny malarz obyczajów, mistrz detalu, zakochany w rze...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl