Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji

Maciej Zaremba Bielawski
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Szwecja była pierwszym krajem, który uznał mobbing w miejscu pracy za problem społeczny i wprowadził odpowiednią ustawę, by z nim walczyć. Ale dotąd żaden prokurator nie miał odwagi z niej skorzystać. Największa reforma społeczna naszych czasów odbywa się bez większej dyskusji. To społeczna służba zdrowia przejmuje metody i mentalność świata biznesu. Co więc czeka pacjentów nierentownych? Ćwierć wieku temu szkoła była dumą Szwecji. Wysoki poziom i równe szanse dla wszystkich. Ale od dwudziestu lat wyniki uczniów systematycznie się pogarszają, a kandydatów na nauczycieli niedługo trzeba będzie brać z łapanek. Co się stało? Szkoły oddano w zarządzanie gminom. Dlaczego Szwedzi tak łatwo się obrażają, zamiast na przykład wpaść w słuszny gniew? Dlaczego tylu ludzi, gdy coś im się nie powiedzie, twierdzi, że padli ofiarą dyskryminacji? Czy to prawdziwe zmiany w psychice narodu, czy raczej reakcja na zmienione reguły gry? To tylko niektóre tematy, jakimi w swojej książce zajął się Maciej Zaremba Bielawski. Jego reportaże to jednocześnie niezwykle wnikliwe eseje na temat czegoś tak nieuchwytnego i trudnego do zdefiniowania jak mentalność ów, czyli głęboko tradycyjnego społeczeństwa, które uważa się za pionierów nowoczesności.  
Data wydania: 2013-10-24
ISBN: 978-83-268-1264-4, 9788326812644
Wydawnictwo: Agora
Serie: Reporterzy Dużego Formatu, Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 432
dodana przez: bookkeeper
Mamy 4 inne wydania tej książki

Autor

Maciej Zaremba Bielawski Maciej Zaremba Bielawski
Urodzony w 1951 roku w Polsce
W 1969 roku wyemigrował z matką i braćmi do Szwecji. Studiował historię idei. Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. Jest także autorem książek, w Polsce ukazały się dotąd: Polski hydraulik, H...

Pozostałe książki:

Higieniści. Z dziejów eugeniki Leśna mafia Dom z dwiema wieżami
Wszystkie książki Maciej Zaremba Bielawski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@calamitas
2012-05-19
10 /10
Przeczytane Kraje nordyckie

Gorzka pigułka do przełknięcia dla tych, którym Szwecja jawi się jako Ziemia Obiecana. Autor burzy wyobrażenia kraju tolerancyjnego, liberalnego i otwartego dla wszystkich. Okazuje się, że Szwecja bywa nieprzyjazna nie tylko dla tytułowego polskiego hydraulika, czy bałkańskiego imigranta, ale również dla Szweda z krwi i kości. Zaremba świetnie uczula na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą dążenie do poprawności politycznej za wszelką cenę: najlepiej, żeby wszyscy zachowywali się wg standardów, czyli jak roboty - wtedy nikt się nie wychyla, nie wybija i nie odstaje, a przez to nie jest podejrzany.

| link |
@virako
2013-09-05
10 /10
Przeczytane

Doskonały zbiór reportaży - polecam "piewcom" szwedzkiego państwa opiekuńczego. Wbrew tytułowi książka niewiele traktuje o Polakach. Wiele za to mówi o szwedzkim systemie i jego biurokracji. Okazuje się że pod tą piękną szwedzką spódnicą jest podszewka, która ma dziury, miejscami jest zaszyta i do tego gryzie. Ostatni reportaż dotyczy działalności ONZ w Kosowie. Lektura gorzka i niewesoła, miejscami wstrząsająca, ale świetnie napisana. Polecam.

| link |
@frodo
2012-08-31
10 /10
Przeczytane

Jak wszędzie - są plusy i minusy. Nie jest Szwecja krainą mlekiem i miodem płynącą zwłaszcza dla obcokrajowców. Absurdalne prawo i poprawność polityczna dają znać o sobie. Gorzka i smutna lektura.

| link |
@iusta
2012-03-29
10 /10
Przeczytane

Chyba jednak nie chcę mieszkać w Szwecji;) Czy tu, czy tam, wszędzie bajzel...

| link |
@pinga
2012-04-25
8 /10
Przeczytane
@kebyrt
2010-09-18
10 /10
Przeczytane na półce
@magbeth
2009-11-07
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl