Leśna mafia

Maciej Zaremba Bielawski
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Leśna mafia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Maciej Zaremba, który zawsze wyczuwał to, co typowo szwedzkie, tym razem opisuje współczesną gospodarkę leśną, która zamienia lasy na uprawy przemysłowe. Opowiada o nielegalnych powiązaniach koncernów drzewnych i administracji publicznej, o naiwnej walce ludzi przeciw karczowiskom, podchodzącym pod progi domów, o pewnym ministrze rolnictwa, który zasłania się prawem własności, ale przede wszystkim o racjonalizmie, który wcale nie jest racjonalny. Ostrzeżenia słychać było od lat 70., a dziś ostatnie lasy zmieniają się w plantacje świerku. Szwecja zmienia skórę krajobrazu. Szwedzki parlament tego nie dostrzega. Maciej Zaremba bije na alarm w sprawie największych przemian kulturowych, które dokonują się na naszych oczach. Najważniejsza książka reporterska roku! Błyskotliwa rozprawa z mafią przemysłu leśnego w Szwecji. Lars Gustafsson, „Kvällsposten” Wszyscy, którzy czytali cykl szeroko dyskutowanych artykułów Macieja Zaremby w „Dagens Nyheter”, wiedzą, o co chodzi. Teraz, zrewidowane i uzupełnione, ukazały się w formie książkowej. Zaremba jest rzeczowy, zabawny, efektywny, metodyczny, precyzyjny, obrazowy i przekonujący. Krótko mówiąc, „Las naszych przodków” to lektura równie inspirująca, co przerażająca. Johan Wilhelmsson „Norrköpings tidningar” Maciej Zaremba, najlepszy szwedzki reporter interwencyjny, opublikował wiosną na łamach „Dagens Nyheter” serię artykułów o szwedzkich lasach. Thomas Steinfeld, szef działu kultury „Süddeutsche Zeitung“, Monachium Długa przechadzka Macieja Zaremby po lesie opowiada właśnie o tym. ”Las naszych przodków” to najważniejszy w tym roku cykl reportaży, który teraz stał się również książkowym wydarzeniem roku. Tommy Hammarström, ”Dagens Nyheter” Cykl reportaży, wraz z nowonapisanym rozdziałem, został właśnie wydany w formie książkowej. To prawdziwy bestseller. Efektownie opowiedziany, erudycyjny, dogłębnie krytyczny. Słowem – kawał świetnej reporterskiej roboty . Nic dziwnego, że Zaremba został uhonorowany tytułem ekologicznego dziennikarza roku. Gdyby ten kraj miał więcej szczęścia do dziennikarzy klasy Zaremby, może nawet młode pokolenie byłoby skłonne wydawać pieniądze na gazety. Peter Viktorsson, ”Kristianstadsbladet” Mój niepokój przerodził się w trakcie lektury w uczucie tryumfu. Wreszcie jakiś autorytet zabrał głos w obronie lasów. Wreszcie ktoś wskazał absurdy w szwedzkim ustawodawstwie na temat lasów oraz w praktyce administracyjnej wokół wycinek. Wreszcie ktoś powiedział głośno o „oligopolu”, obnażył nowomowę rodem z Orwella („obszary odnowy” zamiast „karczowiska”) oraz pokazał, jak urzędnicy i politycy chodzą na pasku przemysłu drzewnego. Eva-Lotta Hultén, ”Göteborgsposten”
Data wydania: 2014-10-23
ISBN: 978-83-268-1355-9, 9788326813559
Wydawnictwo: Agora
Seria: Reporterzy Dużego Formatu
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 152

Autor

Maciej Zaremba Bielawski Maciej Zaremba Bielawski
Urodzony w 1951 roku w Polsce
W 1969 roku wyemigrował z matką i braćmi do Szwecji. Studiował historię idei. Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. Jest także autorem książek, w Polsce ukazały się dotąd: Polski hydraulik, H...

Pozostałe książki:

Higieniści. Z dziejów eugeniki Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji Dom z dwiema wieżami
Wszystkie książki Maciej Zaremba Bielawski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Leśna mafia aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2019-11-29
7 /10
Przeczytane papier

Leśna mafia to zbiór reportaży Macieja Zaręby Bielawskiego, na temat bandyckiej działalności szwedzkiego przemysłu drzewnego oraz jego ofiar i jak to ze zbiorami bywa świetne teksty przeplatają się ze słabymi. Z jednej strony Zaręba Bielawski potrafi czytelnika oczarować wnikliwością, z drugiej część tekstów jest chaotyczna i z perspektywy przeciętnego polskiego czytelnika nie znającego szwedzkich realiów, niejasna.
Jeśliby jednak pokusić się o odpowiedź na proste pytanie: "czy warto Leśną mafię przeczytać", to tak warto, chociażby dlatego, że Bielawski pokazuje zupełnie inny obraz Szwedów, niż jest nam serwowany w mediach i popkulturze.

× 3 | link |
@Beata_
2019-11-03
10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Znakomity tekst, wywracający do góry nogami moje dotychczasowe przekonanie, że Szwecja prowadzi najlepszą na świecie gospodarkę leśną, w sensie: gospodarkę przemyślaną i zrównoważoną. Ekologiczną. A Szwecja to taki ekologiczny kraj, prawda?
W książce Polska jest punktem odniesienia, autor przyjeżdża do Puszczy Białowieskiej zobaczyć Prawdziwy Las. Książkę wydano w 2014 roku. Ciekawe, czy dziś bylibyśmy również takim punktem odniesienia? Panie ministrze Szyszko, jak Pan myśli?

× 3 | link |
@polokokta
2019-11-18
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Leśna mafia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl