Dom z dwiema wieżami

Maciej Zaremba Bielawski
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Dom z dwiema wieżami
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

 Jako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki: „Wyjeżdżamy. Jestem Żydówką”. Był grudzień 1968 roku, a on poznał właśnie pierwszą z wielu tajemnic swojej rodziny.
 
 Dom z dwiema wieżami to fascynująca próba rekonstrukcji rodzinnej historii, która dotąd pełna była przemilczeń. To rzecz o rodzicach – ojcu, reformatorze polskiej psychiatrii, piłsudczyku, jeńcu oflagu, matce – oddanej pracy lekarce pochodzącej z zasymilowanej rodziny żydowskiej. O dziadkach, o pewnym upadłym dworku, kolei transsyberyjskiej i uliczkach przedwojennych Krzeszowic i Tarnowa. A także o getcie ławkowym i o tym, że niedługo przed drugą wojną światową polscy studenci medycyny nie dopuszczali do pracy w prosektorium żydowskich kolegów, bo polskie zwłoki miały być tylko dla Polaków.
 
 W opowieści Macieja Zaremby Bielawskiego historia, nawet ta znana, nie jest wcale oczywista i odsłania gorzkie paradoksy. Autor opisuje splot żydowskich i szlacheckich losów, przygląda się różnym obliczom etosu rycerskiego, zastanawia się nad źródłami polskiej ideologii narodowej i antysemityzmu. Jego wielostronna – szlachecka i żydowska, polska i szwedzka – perspektywa sprawia, że jest to refleksja świeża, wnikliwa, a zarazem pełna zaangażowania.
 
 Niewiele jest książek, które w tak poruszający sposób obejmują cały ogrom ludzkiego doświadczenia – od pierwszych erotycznych inicjacji, poprzez młodzieńcze transgresje, decydujące życiowe decyzje, po mierzenie się z rodzinnymi traumami, lękiem i wypartą historią. W brawurowo napisanym Domu z dwiema wieżami mieści się wszystko: powaga i groza, humor i autoironia, powściągliwość i liryzm. I ocalająca moc literatury. 
Tytuł oryginalny: Huset med de två tornen
Data wydania: 2018-12-05
ISBN: 978-83-65271-93-8, 9788365271938
Wydawnictwo: Krakater
Nagrody: Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego (Zwycięzca), Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego (Zwycięzca)
Kategoria: Biografia
Stron: 288
dodana przez: Beata_

Autor

Maciej Zaremba Bielawski Maciej Zaremba Bielawski
Urodzony w 1951 roku w Polsce
W 1969 roku wyemigrował z matką i braćmi do Szwecji. Studiował historię idei. Dziś jest wybitnym publicystą i reporterem największego szwedzkiego dziennika „Dagens Nyheter”. Jest także autorem książek, w Polsce ukazały się dotąd: Polski hydraulik, H...

Pozostałe książki:

Higieniści. Z dziejów eugeniki Leśna mafia Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji
Wszystkie książki Maciej Zaremba Bielawski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Przejmująca historia rodzinna

14.02.2021

Historia rodzinna – choć jest tylko wyimkiem dziejów świata, jest żywą tkanką, pełną emocji i konkretnych osób. Maciej Zaremba Bielawski dokonał rzeczy niemalże niemożliwej – przekopał się przez różnego rodzaju archiwa, dodał tę wiedzę do strzępków informacji, jakie posiadał i stworzył fascynujący obraz swojej familii. A rodzina to niebanalna: mat... Recenzja książki Dom z dwiema wieżami

Moja opinia o książce

Opinie

@mikakeMonika
2019-11-10
10 /10
Przeczytane Ulubione

Dziękuję Autorowi za tę książkę. Wstydzę się za Polaków. Niestety, historia kołem się toczy… Widać, zawsze musimy mieć swoich Żydów. Nie wiem, czy mówić „my”, czy „oni”. Coraz częściej wydaje mi się, że „oni” nienawidzą wszystkich, nawet swoich… Nie chcę taka być. Przecież zawiść to nie patriotyzm. Ech, jak my dajemy się wodzić za nosy. I to od tylu lat.
Bardzo mocna książka.
Moje wrażenia? To jedna z najważniejszych książek mojego życia. Nie wiem czym były łzy, które w pewnym momencie stanęły mi w oczach. Żalem? Wstydem? Bólem? Dziękuję za to.

× 4 | link |
@Mackowy
2019-11-20
6 /10
Przeczytane ebook

Poruszająca historia rodzinna. Opowieść o losach trzech pokoleń rodziny Macieja Zaremby Bielawskiego czyta się z przerażającą fascynacją. Intymność, smutek, żal i świetne pióro to cztery moje pierwsze skojarzenia po lekturze. Intymność, bo autor nie waha się zdradzać przed czytelnikiem, najskrytszych myśli. Smutek nad losem jego rodziny. Żal, niezaleczony po wygnaniu w 1968 r. Świetnego pióra chyba nie trzeba tłumaczyć …

Dla Zaremby Bielawskiego przeszłość to wciąż otwarta rana, a książka wydaje się być terapią mającą mu pomóc traumę przepracować. Jak ocenić taką książkę w gwiazdkach – dobra? , bardzo dobra?
Świetna?
Świetnie się czytało autorze twoich rodzinnych traumach, o przodkach ginących od niemieckich kul i polskich donosów. Z drugiej strony czy można się w takiej sytuacji z autorem nie zgodzić? Czy można polemizować? Gdy na przykład całą scenę polityczną II RP sprowadza do antysemity Dmowskiego, gdy wmawia, że Polacy to byli, są i będą antysemici, że powinni no właśnie co? Przeprosić? Że na przykładzie swojej matki pokazuje, że Żydzi byli uczciwi i niezłomni, na przykładzie ojca zaś, że Polacy,
oficerowie w glansowanych lakierkach, całą wojnę spędzili bezpiecznie w niemieckiej niewoli? I wreszcie jak traktować te wspomnienia? Jako literaturę faktu (jeśli tak, to gdzie są źródła?), czy jednak beletrystykę (często pada zwrot „to musiało być tak:”)? Czuję, że autor manipuluje uczuciami czytelnika, a ja nie chcę i nie będę zakładnikiem niczyich martwy...

× 2 | link |
MA
2022-01-10
8 /10
Przeczytane
@katarzynakobosko
2021-12-29
9 /10
Przeczytane
@oliwa
2021-06-01
9 /10
Przeczytane Biografie, wspomnienia Polska Żydowskie motywy
@ReginaCatta
2021-04-26
8 /10
Przeczytane Judaica Mieszka z M&J Półka M Ciekawa postać 😻Moje naj...
@Antoniowka
2021-02-14
9 /10
Przeczytane
@Evita
2021-03-02
10 /10
Przeczytane Z biblioteki Biografie/dzienniki/wspomnienia 2021
KR
2020-04-29
6 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
10 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-03
8 /10
Przeczytane A: Posiadam Y: 2019
@Beata_
2019-11-03
10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom z dwiema wieżami. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl