Pomiędzy

Paweł Radziszewski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów
Pomiędzy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 21 ocen kanapowiczów

Opis

Czasami dzieją się cuda, które nie są ani złe, ani dobre, tylko takie…"Pomiędzy"

Na początku był las, w którym obóz rozbijał kolorowy cygański tabor. W podszytej bagnem gęstwinie Cyganie nikomu nie przeszkadzali, mogli więc na chwilę się zatrzymać.
Las należał do Hrabiego, który przegrał go w karty, żeby mieć szczęście w miłości. Zamieszkał w nim młody fornal z Cyganką i niedźwiedziem, który pomógł im zbudować dom pod garbatą gruszą.
W tym domu urodziła się Pola, która pokochała cygańskiego króla i z miłości do niego wyszła za innego. Przybysz ujarzmił bagno, a Cyganie wykopali obraz, który chodził po wsi.
Syn Poli grał na akordeonie pięknie jak Cygan, a jej wnuk, odkąd zgubił się w rowach, miał różne oczy. Każdy z nich szukał swojej drogi przez życie, grzęznąc w błocie i błądząc we mgle.

Pomiędzy to historia opowiedziana przez płonące korzenie starych drzew, w której cygańskie bajki przeplatają się z codziennością, a realizm magiczny z groteską. Bohaterowie mają marzenia, które czasami się spełniają, tylko inaczej, niż to sobie wyobrażali. To opowieść o tym, że prawda bywa nie do zniesienia, nawet jeśli się w nią nie wierzy, i o tym, że czasami dzieją się cuda, które nie są ani złe, ani dobre, tylko takie pomiędzy.

Opis stworzony przez SQN:

Trzypokoleniowa rodzina Polaków, która jest mocno powiązana z cygańskim taborem pod przewodnictwem Konstantina. Jego życie splotło się z życiem Poli, a związek ten na zawsze odmieni losy ich rodzin i bliskich.

Powieść pełna miłosnych intryg, zdrad, a nawet zabójstw. Jej motywem przewodnim jest jednak namiętność, ale nie brak tu groteski i spełniania marzeń za wszelką cenę, co sprawia, że ta powieść opowiada historię dziejącą się gdzieś… pomiędzy.

Data wydania: 2021-04-07
ISBN: 978-83-8210-086-0, 9788382100860
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Kategoria: Powieść polska
Stron: 304
dodana przez: mewaczyta

Autor

Paweł Radziszewski
Urodzony w 1982 roku w Polsce (Kalinów)
Paweł Radziszewski z wykształcenia slawista i rolnik. Mieszka w Gdańsku. Laureat trzeciej nagrody w Gdańskim Konkursie Prozatorskim za opowiadanie „Chłopska 34” (2011) oraz wyróżnienia w Konkursie na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, w ramach...

Pozostałe książki:

Szepty - charytatywna antologia na rzecz WOŚP
Wszystkie książki Paweł Radziszewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W oczekiwaniu na...

WYBÓR REDAKCJI
8.05.2021

Debiut powieściowy Pawła Radziszewskiego znajduje się pomiędzy realizmem magicznym, nawiązaniem do prozy Jakuba Małeckiego i sagą, ale nie rodzinną a związaną z miejscem. Myślę sobie że, łatwiej zrealizować pomysł na powieść z mordercą w roli głównej, niż kreować świat ludzi z krwi i kości, którzy mają słabości, chcą kochać, czasem nienawidzą i są... Recenzja książki Pomiędzy

@justyna_@justyna_ × 5

Gdzieś pomiędzy

27.07.2021

Życie zazwyczaj nie jest czarnobiałe, częściej szarobure, takie pomiędzy tym, co dobre, a złe. Czasem łatwiej jest ocenić, niż zrozumieć. A gdyby tak spojrzeć na czyjeś losy bez szufladkowania? Wtedy można wpaść w to trudne do sprecyzowania „pomiędzy”. Ta książka jest tak specyficzna, że ciężko nawet ogólnie zarysować jej fabułę. Hrabia przegr... Recenzja książki Pomiędzy

Bajka nie bajka...

11.08.2021

"Pomiędzy" to debiut Pawła Radziszewskiego, jest to książka inna niż do tej pory czytałam. Myślę, że to bardzo dobry, bajkowy, magiczny, wręcz poetycki i wrażliwy debiut. To powoli snująca się, nawet leniwa opowieść z elementami baśniowymi, pasująca do letniego, wakacyjnego lenistwa. Autor w dość ciekawy sposób połączył smutną rzeczywistość z magi... Recenzja książki Pomiędzy

@maciejek7@maciejek7 × 7

Cuda się zdarzają - ten debiut to prawdziwe zaskoczenie

14.04.2021

"Był tylko las podszyty zdradliwym bagnem i zarośnięty kolczastymi chaszczami. Była garbata grusza dająca owoce słodkie." Pamiętam jak niedawno zapewniałam po stokroć, że nie tknę żadnego debiutu, po wielu przeprawach i mało udanych przygodach nie chciałam być po raz kolejny królikiem doświadczalnym. Jednak, gdy przeczytałam opis "Pomiędzy" coś z... Recenzja książki Pomiędzy

@ilona_m2@ilona_m2 × 5

Moja opinia o książce

Opinie

@kasiarz1983
2021-04-01

Czekam na premierę. Słyszałam, że jest to bardzo dobry debiut.

× 4 | link |
@kachna.janisz
2021-05-10
10 /10

Zaczęłam czytać z dużą energią, zapalona, napalona, niecierpliwa! Przewracałam stronę za stroną i na mojej twarzy malował się grymas... Zła. Jak ktoś z wydawnictwa mógł popełnić fou pas i porównać "to" do twórczości Małeckiego?
Zawsze czytam do końca książki, które mam do recenzji i nawet jeśli się mecze to dzielnie brnę w te historie, całe szczęście! Zachwyt spadł na mnie jak grom z jasnego nieba. Czułam, że gałęzie przygniatają mnie do ziemii i tworzą wokół mnie posłanie z mchu. Bagienny, błotnisty krajobraz zaczynał się robić coraz bardziej przejrzysty, a momentami nawet piękny. Tego się nie spodziewałam.

Cygańskie opowieści są jak jabłko z zakazanego drzewa, tak grzeszne, że kuszące. Tu było ich mnóstwo, przeplatały je dźwięki płynące z akordeonu. Bohaterów było wielu i wiele skrajnie różnych emocji z nimi związanych. Zero chronologii, a mnóstwo opowieści do poznania, najpierw myślałam, że każda z nich przyniesie inny morał, ale one pięknie łączą się w całość.

Całość jest bolesna, szorstka i powoduje wilgoć oczu, jednak morał płynący ze wszystkich historii ma dla mnie pozytywny wydźwięk. Ciężko jest człowiekowi zaakceptować, że jedna decyzja definiuje całe jego życie, a jedna z głównych bohaterek, Pola, stanęła na życiowym rozdrożu. Bardzo dużo myślałam o jej myślach, czułam bardzo silną więź, dla takich postaci zarywa się noc, to dla nich przewraca się kartki w szaleńczym tempie. Nie mogę się zatrzymać, nie chcę zwalniać...

Wiele enigm...

× 1 | link |
@mysilicielka
2021-05-04
7 /10
Przeczytane Recenzje Fantastyka

Uważam, że książka jest bardzo dobrze napisana, jest zdecydowanie udanym debiutem, ale chyba nie każdemu będzie odpowiadać. Cały czas panowała w niej taka poetycka, magiczna atmosfera. Jeśli ktoś ma ochotę "oderwać się od rzeczywistości", to ten tytuł polecam.

× 1 | link |
ZA
2021-05-12
5 /10

W Zrębach dzieje się wiele rzeczy, które trudno tak po prostu wytłumaczyć. Wieś na początku była tylko przeklętym lasem na bagnie z gruszą rosnącą pośrodku. Pewnego dnia hrabia zakochał się w obrazie i postanowił odnaleźć namalowaną na nim kobietę i wziąć ją za żonę. Jednak jego pożycie małżeńskie nie było takie, jak sobie wyobrażał, dlatego postanowił iść za radą starej Cyganki – kto nie ma szczęścia w kartach, ten ma je w miłości. W ten sposób przegrał las na bagnie na rzecz swojego fornala, który został wygnany z dworu do lasu na bagnie.

Fornal początkowo nie wiedział, jak sobie radzić mieszkając na bagnie, lec spotkał Cyganów spędzających lato pod Gruzą. W ten sposób razem z Cyganką i niedźwiedziem zbudował dom nieopodal gruszy. Po wielu latach urodziła się w domu nieopodal gruszy Pola. Dziewczyna zakochała się w cygańskim królu, który wraz z innymi Cyganami co roku przyjeżdżał do lasu na bagnie. Nie dane im było jednak żyć razem, ale sploty wydarzeń sprawiły, że cygański król wybrał Poli męża.
Mąż Poli zajął się melioracją w Zrębach, aby mieszkańcom bagnistych terenów żyło się lepiej. Jej syn nie lubił zajęć ojca i wolał grywać na akordeonie, a potem został po prostu okolicznym pijakiem, kóry nie interesował się własną rodziną. Wnuk Poli – Michał, po stracie matki zagubił się chodząc po rowach, a odkąd stamtąd wyszedł miał oczy w różnym kolorze. Nikt w tej rodzinie nie był szczęśliwy.
Był także obraz wykopany podczas prac przy...

| link |
@po.czytanaa
2021-11-01
7 /10

Pomiędzy zachwytem, a tylko dobrą książką.
Pomiędzy baśnią, a zwykłą opowieścią.
Pomiędzy ogromnym zaciekawieniem, a malutkim, dziwnym dyskomfortem tej historii.

Pomiędzy lasem i bagnem. Wioską, a cygańskim taborem. Narodzinami i śmiercią.

Pomiędzy nami.
Jest ten debiut. Ta książka. Te poszarpane losy kilku pokoleń, które łączy obraz, mgła, staw, który nigdy nie zamarza i ogień, który płonie w oczach. Ta historia, to niezwykła układanka wraz z ostatnią stroną, wskakująca na swoje miejsce.

Jestem pod wrażeniem tego jak Autor to wszystko wymyślił, jak połączył, jak umiejętnie przedstawił czytelnikowi ten dziwny świat, w którym miłość przynosi cierpienie, a ludzie skazują sami siebie na okrutny los.

Ta książka trochę ciąży, czasami jest niewygodna. Jednak częściej dobra. Bardzo, bardzo dobra!!

Jedyny jej minus (jak dla mnie) to zbytnia wulgarność w niektórych momentach. Taki zgrzyt bo język piękny i poetycki, a nagle opis zbyt dosadny i językowo nie taki. Zdziwiłam się za pierwszym razem, bo to nie pasowało, później też nie. Nie ma tych opisów dużo, ale są niepotrzebne.

Poza tym jestem zachwycona.
• Przede wszystkim stylem. Na początku miałam wrażenie, że czytam Małeckiego, później już coraz mniej, ale to pisanie jest trochę takie. W prostych słowach prostego życia przemyca prawdy o nas.
• Realizmem magicznym, takim na 100 procent, bo to książkowy przykład takiej książki!
• Tej konstrukcji i wplat...

| link |
@revencleee
2021-07-19
10 /10

Na bagnie, po którym mieszkańcy przemieszczają się na płozach z desek, pod gruszą, która rodziła smaczne owoce, zanim pojawili się tam pierwsi ludzie, jest zabita dechami wieś, gdzie historia wciąż zatacza koło, a wszystko jest takie pomiędzy... Każdy bohater jest pomiędzy statystą a główną postacią, oczy są pomiędzy wodą i ogniem, człowiek pomiędzy gadzią a Cyganem i ta chata na kamieniach pomiędzy górą a wodą. A to wszystko opisane niechronologicznie, by zawrzeć to, co było pomiędzy, poetycko, ale trochę prozą, żartobliwie, ale czasem jednak smutno. Efekt motyla pomiędzy Marią, która nie chciała tłustego hrabi a Cygańską Madonną, która dokonywała cudów w życiu pielgrzymów bawi i przeraża jednocześnie, jeśli kojarzymy z życia takie modlitwy przed figurą z diabłem za skórą.
Od paru tygodni czekałam na tę książkę, a później zaczęły się pojawiać zachwyty nad nią, dlatego tylko nie zniechęciłam się na pozór poetyckim językiem. Świetny debiut, przewrotny i jajem, jestem teraz pomiędzy radością, że skończyłam czytać, a smutkiem, że więcej nie ma.

| link |
@ania_sulkowska_yahoo.com
2021-04-21
10 /10

Na bagnie, po którym mieszkańcy przemieszczają się na płozach z desek, pod gruszą, która rodziła smaczne owoce, zanim pojawili się tam pierwsi ludzie, jest zabita dechami wieś, gdzie historia wciąż zatacza koło, a wszystko jest takie pomiędzy... Każdy bohater jest pomiędzy statystą a główną postacią, oczy są pomiędzy wodą i ogniem, człowiek pomiędzy gadzią a Cyganem i ta chata na kamieniach pomiędzy górą a wodą. A to wszystko opisane niechronologicznie, by zawrzeć to, co było pomiędzy, poetycko, ale trochę prozą, żartobliwie, ale czasem jednak smutno. Efekt motyla pomiędzy Marią, która nie chciała tłustego hrabi a Cygańską Madonną, która dokonywała cudów w życiu pielgrzymów bawi i przeraża jednocześnie, jeśli kojarzymy z życia takie modlitwy przed figurą z diabłem za skórą.
Od paru tygodni czekałam na tę książkę, a później zaczęły się pojawiać zachwyty nad nią, dlatego tylko nie zniechęciłam się na pozór poetyckim językiem. Świetny debiut, przewrotny i jajem, jestem teraz pomiędzy radością, że skończyłam czytać, a smutkiem, że więcej nie ma.

| link |
@Paulina_Wu
2021-05-23
9 /10
Przeczytane

Jak dobrze, że powstają takie książki jak "Pomiędzy"! Jest inna niż wszystkie, chociaż napisana prostym językiem, ma w sobie coś w ludowej poezji. Stara, garbata grusza rosnąca pośrodku bagna w Zrębach przez lata jest świadkiem wielu wydarzeń. Tych, które nie są do końca dobre, ani takie całkiem złe, tylko takie pomiędzy... Cygański tabor odwiedza to tajemnicze miejsce dwa razy do roku, przywożąc ze sobą opowieści o zakochanym w obrazie hrabim i tragicznej historii młodego parobka. Losy mieszkańców Zrębów przez pokolenia ukazują, że wiele spraw, które wydają się być oczywiście, w rzeczywistości takie nie są. Jak jedna decyzja, chwila namiętności, może zaważyć na życiu naszym i innych. Wszystko to toczy się powoli wśród wiejskich pól, w mrocznym lesie, w cieniu starego drzewa, wśród mglistych bagien. Cudowna, magiczna opowieść!

| link |
MA
2021-07-13
9 /10

Magiczna historia wsi znajdującej się w przeklętym lesie. Lesie, w którym swoją historię opowiadają drzewa. Powieść składa się z kilku historii mieszkańców tej wsi. Historie te napisane są z niezwykłą rozwagą, pełno w nich metafor, które zmuszają do głębszego zastanowienia się i odnalezienia drugiego dna.
Tytuł magicznie przeplatał się przez całą książkę, wielokrotnie wspominany w różnych kontekstach.
Magiczny debiut, magicznie udany.
Wrażliwy i poetycki.

| link |
@zaczytanapanienka
2022-04-30
9 /10
Przeczytane

"Pomiędzy" jest książką szalenie interesującą. Można się przy niej się zarówno zaśmiać jak i przemyśleć wypunktowane grzeszki. Historia wciągająca i zdecydowanie nieprzewidywalna. Warto zwrócić na nią uwagę.

| link |
@monika8905
2021-07-23

Jestem bardzo ciekawa tej książki. Czytałam dużo pozytywnych opinii na jej temat.
Z pewnością znajdzie się na mojej liście książek do przeczytania

| link |
SU
2021-07-16
2 /10

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ poleciła mi ją siostra. Niestety nie przypadł mi do gustu styl pisania autora: jest dla mnie zbyt ciężki.

| link |
KI
2021-08-25
7 /10
Przeczytane
@czytadlo.pisadlo
2021-08-18
6 /10
Przeczytane
@maciejek7
2021-08-11
8 /10
Przeczytane Legimi
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Zaczynało się od dźwięku płonącego drewna, a potem zjawiały się obrazy. Czasami były też słowa, ale one tylko przeszkadzały. Używali ich jedynie ludzie. Większa część świata obchodziła się bez...”
× 1
#
“Jak to możliwe, że pijakom tak dobrze idzie zbieranie grzybów, zastanawiała się Pola. Trzeba wstać przed świtem i schodzić nogi po przeklętym lesie na bagnie. Pod tym drzewem nie ma, a pod tam...”
× 1
#
“Uważała, że porządni ludzie nie powinni jeść grzybów. Jeżeli ktoś chce za nie płacić, to jego sprawa. Można je sprzedać, ale do jedzenia nadają się tylko dla Cyganów.”
× 1
#
“Zasady to nie to, co jeden drugiemu powie, tylko to, czego mówić nie trzeba, a wszyscy wiedzą.”
× 1
#
“Najpierw trzeba nauczyć się grać, a potem robić to tak długo, aż się całą naukę zapomni. Prawdziwą muzykę można grać tylko wtedy, gdy się o niej nie myśli.”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl