Poznając siebie, czyli koceptualne podstawy samowiedzy

Anita Pacholik-Żuromska
Książka Poznając siebie, czyli koceptualne podstawy samowiedzy
Książka Poznając siebie, czyli koceptualne podstawy samowiedzy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"Sądzę, że...", "Myślę, że...", "Jest mi smutno", "Cieszę się", "Przeraża mnie, że", "Zimno mi", "Jestem zła", "Jestem szczęśliwa" itd. - to tylko nieliczne przykłady z całej palety zdań odnoszących się do kondycji psychicznej człowieka, jego doznań, odczuć i postaw. Zdania takie nazywa się raportami pierwszoosobowymi, a zdolność do ich formułowania jest jednym z wyznaczników bycia osobą - autonomicznym, samoświadomym podmiotem. Wiedza podmiotu o sobie samym, o swoich stanach mentalnych, o własnym życiu psychicznym warunkowana jest jego zdolnością do autorefleksji.
Celem niniejszej książki jest zbadanie, jak powstaje samowiedza, jakie warunki muszą zostać spełnione, by mówić o samowiedzy. Podłoże tych badań stanowić będą wybrane teorie pojęć. Szczególnym rodzajem raportów pierwszoosobowych są wypowiedzi typu "Uważam, że p", "Jestem przekonana, że p" itd. Są to tzw. nastawienia sądzeniowe, inaczej postawy propozycjonalne, które wyrażają postawę osoby wobec treści sądów przez nią głoszonych. Przyjmuje się tu założenie, że składnikiem tej treści są pojęcia. Czym jednak są pojęcia tworzące myśli, które następnie podmiot w akcie refleksji przypisuje sobie i z których zdaje sobie sprawę, wkraczając tym samym na teren samowiedzy? Nie chodzi przy tym o językoznawcze ujęcie kwestii pojęć, ale o podejścia prezentowane w teoriach filozoficznych i psychologicznych. Przyglądając się postawom i zachowaniom podmiotu, wydaje się, że łatwiej odpowiedzieć na pytanie o to, po co nam pojęcia, niż o to, czym pojęcia są. W dalszych rozważaniach jeszcze nieraz powracać się będzie do założenia, że pojęcia pełnią w podmiocie ważną rolę poznawczą, z uwagi na to, że tworzą treść nastawień sądzeniowych. Zatem pierwszą tezą głoszoną w niniejszej pracy jest teza o pojęciowych składnikach treści stanów psychicznych.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-231-2654-6, 9788323126546
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Poznając siebie, czyli koceptualne podstawy samowiedzy aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Poznając siebie, czyli koceptualne podstawy samowiedzy”- Anita Pacholik-Żuromska

Książka Pamięć. Osobowość. Osoba. Księga jubileuszowa dedykowana Profesor Annie Gałdowej
Pamięć. Osobowość. Osoba. K...
"Autorzy tekstów zebranych w tej książce dedykują je Profeso...
Książka Dwaj ludzie z Galicji
Dwaj ludzie z Galicji Jacek Gniadek
"Dwaj ludzie z Galicji" - koncepcja osoby ludzkiej według Lu...
Książka Człowiek wobec losu
Człowiek wobec losu Hanna Buczyńska-Garewicz
HORYZONTY NOWOCZESNOŚCI, Tom 86 Czym jest los, czy kryje się...
Książka Absurd Pytanie o sens ludzkiej egzystencji
Absurd Pytanie o sens ludzk... Leszek Krakowiak Józef
Autor porusza problem tragizmu ludzkiej egzystencji, sytuują...
Książka Filozofia myślenia
Filozofia myślenia Adolf E. Szołtysek
{}10/10
W monografii FILOZOFIA MYŚLENIA podejmowana jest próba wskaz...

Cytaty z książki

O nie! Książka Poznając siebie, czyli koceptualne podstawy samowiedzy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}