Preludium Fundacji

Isaac Asimov
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Preludium Fundacji
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy tom znakomitego cyklu „Fundacja”

Podczas Zjazdu Dziesięcioletniego na Trantorze, stołecznym świecie Imperium, młody matematyk Hari Seldon przedstawia referat, z którego wynika, że wzory psychohistoryczne pozwolą być może kiedyś przewidywać zachowania dużych zbiorowisk ludzkich, a co za tym idzie – przyszłość. Kiedy wieści o tym docierają do Imperatora, Hari Seldon musi uciekać. Ścigany przez wszechwładnego ministra imperialnego Eto Demerzela, próbuje przy pomocy przyjaciół sformułować podstawowe założenia nowej nauki. Przemierza cały Trantor, by w końcu stanąć twarzą w twarz z przeznaczeniem…
Tytuł oryginalny: Prelude to Foundation
Data wydania: 2021-11-02
ISBN: 978-83-8188-381-8, 9788381883818
Wydawnictwo: Rebis
Cykl: Fundacja, tom 1
Seria: s-f [Rebis]
Stron: 352
dodana przez: Catta
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Isaac Asimov Isaac Asimov
Urodzony 2 stycznia 1920 roku w Federacji Rosyjskiej (Pietrowiczi)
Urodzony jako Isaak Judowicz Ozimow – amerykański pisarz i profesor biochemii pochodzenia rosyjsko-żydowskiego. Największą popularność zdobył jako autor science fiction. Największy sukces osiągnął jako autor książek fantastycznonaukowych oraz popul...

Pozostałe książki:

Fundacja Koniec wieczności Azazel Ja, robot Preludium Fundacji Pozytonowy detektyw Pozytronowy człowiek Druga Fundacja Fundacja i imperium Narodziny Fundacji Równi bogom Agent Fundacji Fundacja i Ziemia Nagie słońce Nemesis Tygrys tu, tygrys tam... Nastanie nocy Gwiazdy jak pył Kamyk na niebie Roboty z planety świtu Brzydki mały chłopiec Droga Do Science Fiction. Od Wellsa Do Heinleina Fantastyczna podróż Roboty i imperium Świat robotów Droga do science fiction. Od Heinleina do dzisiaj Prądy przestrzeni Feniks Spekulacje Isaac Asimov prezentuje najlepsze opowiadania science fiction Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 4 Kroki w nieznane. Almanach fantastyczno-naukowy 5 Kryształowy sześcian Wenus Wybuchające gwiazdy. Sekrety supernowych. Złoto i magia: opowiadania Isaac Asimov's science fiction Marzec 1992 Jak poznawaliśmy wszechświat Magia i złoto. Eseje Miesięcznik Fantastyka, nr 2 (2/1982) Złoty wiek SF. Tom 4 Isaac Asimov's Science Fiction - Grudzień 1991 Isaac Asimov's Science Fiction - Listopad 1992 5/10/ Isaac Asimov's Science Fiction - Styczeń-luty 1992 Isaac Asimov's Science Fiction Magazine, September 1982 Isaac Asimov's Science Fiction maj 1992 Isaac Asimov's science fiction - Lipiec 1992 numer 2/7/ Isaac Asimov's science fiction Październik 1992 Isaac Asimov's science fiction czerwiec 1992 Isaac Asimov's science fiction sierpień-wrzesień 1992 Powiew śmierci Sztuka pisania. Tajemnice warsztatu pisarstwa odsłaniają Ernest Hemingway, John Steinbeck, Kurt Vonnegut i inni The Foundation Trilogy Voyager #2 (Zima 1991/92) Złoty wiek amerykańskiej science fiction. Tom 1 Złoty wiek amerykańskiej science fiction. Tom 2
Wszystkie książki Isaac Asimov

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Preludium Fundacji? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Science Fiction Literatura amerykańska

,,Preludium Fundacji'' jest książką z gatunku tych, które czyta się szybko i przyjemnie, nawet gdy nie wiadomo do końca, co siedzi w głowie głównego bohatera (a nie wiedziałam tego, przyznam, przez dłuższy czas - Hari Seldon momentami był w stanie zirytować mnie niemożliwie naiwnością i ryzykanctwem swego zachowania).

Fabuła rozwija się powoli - w na przestrzeni 350 stron nie uświadczyłam praktycznie żadnych zaskakujących zwrotów akcji, za to zakończenie wprawiło mnie w szok niemały, niedowierzanie, konsternację i wywołało na mej twarzy wyraz określany mianem ,,karpia klasycznego''. Trzykrotnie, w dodatku.

Z tego powodu składam głęboki ukłon w stronę autora.

× 3 | link |
@arpmadore
@arpmadore
2024-04-20
9 /10
Przeczytane

"Preludium Fundacji", książka krótka, lecz zawierająca mnóstwo informacji i wydarzeń z życia głównych bohaterów. Autor pozornie powoli buduje akcję, wprowadzając tym samym obraz różnorakiej społeczności planety Trantor, choć póki co w niewielką jej część. Wręcz świetnie ją opisuje, ukazując skrajne różnice, ale też i niewielkie podobieństwa, co jeszcze bardziej utwierdza w tym, że gęsto zaludniony Trantor, mimo iż jest podzielony na 800 różnych sektorów, z przeróżnymi kulturami i tradycjami, to jednak jest to w istocie jeden wielki twór "świata-miasta".
Do zdecydowanej większości bohaterów można poczuć przywiązanie, w tym do głównej postaci - dr Seldona, który lubi pakować się w kłopoty, choć nie celowo. W wielu poczynaniach naiwny, aczkolwiek niesłychanie błyskotliwy, zaskakuje swoim rozumowaniem i rozwiązywaniem postawionych przed nim zagadek.
Jednakowoż w moim mniemaniu wszystkie laury pod koniec zbiera kto inny, ktoś kto zyskał na mojej sympatii, co mnie bardzo zaskoczyło. Również wprawił mnie w zdumienie tak świetnie przemyślany końcowy plot twist, po którym wciąż nie mogę się otrząsnąć, próbując w dalszym ciągu wszystko przeanalizować, nie mogąc doczekać się rozwijania akcji w dalszych tomach.

× 1 | link |
@Cocophilia
@Cocophilia
2010-11-23
Przeczytane

Zgadzam się z poprzednikiem - schematyczna, wydaje się napisana "na odwal się". Mimo to, moje zainteresowanie fundacją wzrosło po rozwiązaniu akcji - ostatnie rozdziały zapowiadają w następnych częściach więcej zamieszania i kolorytu, którego pozbawione zostało preludium. Raczej polecam od razu zacząć od właściwego cyklu, a po ten "wstęp" do fundacji sięgać po dołączeniu do grona fanów.

× 1 | link |
@ZaaQazany
@ZaaQazany
2021-12-11
8 /10

Pierwsze trzy tomy, wydane w latach 1951–1953, zdobyły w 1966 nagrodę Hugo, przyznaną raz w historii, za „Najlepszą serię wszech czasów”. Tylko że… pierwsze 3 tomy to według aktualnej numeracji tomy od szóstego do ósmego.
„Preludium Fundacji” zostało napisane w roku 1988, ale według chronologii zdarzeń cyklu stanowi początek serii. Wprowadza nas w uniwersum Asimovego Imperium z jego 25 000 000 światów. Poznajemy początek historii matematyka Hari Seldona, która zaczyna się od wygłoszenia wykładu na Trantorze, stołecznej planecie, o psychohistorii. Fikcyjna nauka zajmująca się przewidywaniem zachowań zbiorowisk ludzkich poprzez ujęcie statystyczne. Stanowi to owo preludium do właściwego cyklu, mimo że napisane ponad 30 lat po pierwszych/nie pierwszych tomach.
Ciekawe, historia wciąż aktualna. Aktualna również z perspektywy, że każda opera kosmiczna sprowadza się mimo rozmachu przestrzenno-czasowego do jakiegoś konkretnego „tu i teraz” oraz skupia się na grupie kilku osób. Jak też historia lubi się powtarzać. Natomiast swój cykl Asimov, jak się okazuje za wikipedią, wzorował na „Zmierzchu i upadku cesarstwa rzymskiego” Edwarda Gibbona. I da się to zauważyć, może nie tak mocno jak we „właściwej” trylogii. Ciekawostką jest także fakt, że w roku 1988 Asimov w usta jednego z niezbyt przyjemnych bohaterów włożył słowa o Nowym Ładzie i jego budowaniu, hehehe, historia… Psychohistoria :p
Przyznaję się, że prawdopodobnie jest to moje pierwsze świadome spotkanie z twórcz...

| link |
@Imperator
@Imperator
2008-08-18
5 /10
Przeczytane

raczej słabe. napaliłem się na fundację, ale po przeczytaniu preludium postanowiłem odłożyć cykl na później. generalnie książka jest mało zaskakująca. akcja skupia się na uciekaniu i to w zasadzie tyle. nie ma tam ani mądrości, ani akcji. ot, ciekawostka dla osób, które zaczeły od głównego cyklu (tj. częsci, które powstały wcześniej).

| link |
KA
@ZenonMarian
2021-10-02
9 /10
Przeczytane 2021
@BookFan11
@BookFan11
2021-06-26
9 /10
Przeczytane
@Skazananaksiazki
@Skazananaksiazki
2021-02-02
6 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-08-02
8 /10
Przeczytane Nagroda Hugo L. amerykańska Fantastyka Bardzo dobra książka
CH
@chudini0505
2020-05-18
6 /10
Przeczytane
@Adam84
2019-12-25
8 /10
Przeczytane Przeczytane, Posiadam
@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
7 /10
Przeczytane
MI
@milaaaxp
2012-12-09
8 /10
Przeczytane
@szumo
@szumo
2008-08-11
5 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Wydaje mi się, że żaden człowiek przy zdrowych zmysłach nie popiera systemu imperialnego, który utrzymuje się przy władzy przez podsycanie wzajemnej nienawiści i podejrzeń. Nawet jeśli ten system jakoś działa, jest niestabilny, to znaczy ma tendencję do popadania w niestabilność w jednym lub innym kierunku.
Uczucia, mój drogi Seldonie, to potężny motor ludzkiego działania, znacznie potężniejszy niż ludzie to sobie wyobrażają. Nie masz pojęcia, jak wiele można zdziałać wywierając na nie minimalny wpływ.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Narodziny Fundacji
Narodziny Fundacji
Isaac Asimov
7.6/10
Kolejny tom epokowego cyklu SF „Fundacja”. Hari Seldon kieruje z powodzeniem Projektem Psychohis...
Zagrożenie Fundacji
Zagrożenie Fundacji
Gregory Benford
5.5/10
Trzecia część cyklu rozpoczętego przez Isaaca Asimova "Fundacja". Po zniknięciu R. Daneela Olivawa, ...
Fundacja i chaos
Fundacja i chaos
Greg Bear
7/10
R. Daniel Olivaw, były pierwszy Minister, wspiera z ukrycia Hariego Seldona, lecz na drodze staje mu...
Tryumf Fundacji
Tryumf Fundacji
David Brin
6/10
Przygnębiony i zniedołężniały Hari Seldon dożywa w izolacji kresu swych dni. Szansą przerwania samot...
Fundacja
Fundacja
Isaac Asimov
8.7/10
Po procesie Seldona i wydaleniu Encyklopedystów z Trantora ostoją ludzkiej wiedzy jest Fundacja. Na ...
Fundacja i imperium
Fundacja i imperium
Isaac Asimov
8.2/10
Siódmy tom epokowego cyklu „Fundacja” Pierwsza Fundacja utrzymała suwerenność i pokonała Republikę...