Prezenterki

Aleksandra Szarłat
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Prezenterki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Seria portretów i rozmów z legendarnymi spikerkami, układających się w opowieść o Telewizji Polskiej od roku 1957, telewizji jakiej już nie ma. W ekskluzywnych wywiadach Edyta Wojtczak, Krystyna Loska, Bożena Walter, Bogumiła Wander i Katarzyna Dowbor opowiadają o swej pracy i życiu prywatnym. Skąd wzięły się w telewizji? Czy rzeczywiście zarabiały „kokosy” i czy polityka miała wpływ na ich pracę? Jak przygotowywały się do prowadzenia festiwali w Opolu i w Sopocie? Na czym polegały ich „wpadki”? Co obecnie robią i co myślą o dzisiejszej telewizji? Czy chciałyby do niej wrócić? Nieznane fakty, anegdoty, trochę nostalgii i celnych uwag o różnicach między dawną „harcerską” pracą a dzisiejszym, zimnym profesjonalizmem, zdominowanym przez technikę i reklamy. Aleksandra Szarłat - polonistka z wykształcenia, dziennikarka z zawodu. Pracowała m.in. w "Sztandarze Młodych" (od 1991 roku), przez siedem lat była szefem działu kultury w miesięczniku "Twój Styl", a od 2007 roku przeprowadza wywiady z artystami w dwutygodniku "Gala".
Data wydania: 2012-11-07
ISBN: 978-83-273-0299-1, 9788327302991
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Świat Książki
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Aleksandra Szarłat Aleksandra Szarłat – dziennikarka, autorka książek SPATiF. Upajający pozór wolności (2022), Żuławski. Szaman (2019), Pierwsze damy III Rzeczpospolitej (2016), Celebryci z tamtych lat (2014), Prezenterki. Tele PRL (2012). Jako współautorka opublikowa...

Pozostałe książki:

SPATiF. Upajający pozór wolności Celebryci z tamtych lat Prezenterki Pierwsze damy III Rzeczpospolitej Wnętrza gwiazd Żuławski. Szaman
Wszystkie książki Aleksandra Szarłat

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Prezenterki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2024-01-24
4 /10
Przeczytane Literatura faktu Mam 2024 Oddam/wymienię

Dostałam tę książkę od biblioNetkołaja, zupełnie się tego nie spodziewałam, bo w schowku nie była oznaczona jako poszukiwana, tylko taka zapisana "ku pamięci", ale skoro ją dostałam, to wypadało przeczytać.
Mam z nią problem - spodziewałam się zupełnie czego innego, niż dostałam. Autorka zrobiła serię wywiadów ze spikerkami TVP z dawnych lat, ale jakoś nie potrafiła, moim zdaniem, dotrzeć do nich, zebrać opowieści o dawnej telewizji, wciągnąć czytelnika.
Najlepszy jest pierwszy rozdział, poświęcony powstawaniu telewizji, opowiadający o tym, jak wyglądały początki, o tym, że występujący w niej ludzie często nawet nie widzieli telewizora (np. Jeremi Przybora). Te historie, ciekawostki, anegdotki, pozwalały ostrzyć sobie zęby na ciąg dalszy, ale niestety.... Już drugi rozdział był o zmianie prezesa, który wyrzucił iluś ludzi, bo coś tam i choć wprowadził wiele innowacji i rozwinął telewizję, to został źle zapamiętany. Potem niestety robi się coraz gorzej, bo autorka odpytuje dawne spikerki głównie z tego, jak to się stało, że nie były partyjne, ciągle odwołuje się do polityki i w moim odczuciu niestety psuje całą tę opowieść. Nie obchodzi mnie, który prezes był z czyjego nadania, nie obchodzi mnie, jak to się stało, że spikerki nie interesowały się polityką, nie interesuje, kogo i kto wygryzał dlatego, że był niewygodny.
Miałam nadzieję na wywiady zawierające opowieści o tworzeniu programów w tych dawnych czasach, historyjki z drugiej strony kamery, smaczki - a ...

× 6 | link |
@Sylviaa7777
2013-01-22
10 /10
Przeczytane

Świetne wywiady z których wyłania sie nie tylko obraz ówczesnej telewizji ale również całego społeczeństwa. Dla tych którzy pamietają i nie pamiętają ale słyszeli o "Pięknych paniach z telewizji".

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Prezenterki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat