Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej. Radiowaves propagation in satellite communications systems.

Książka Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej. Radiowaves propagation in satellite communications systems.
Książka Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej. Radiowaves propagation in satellite communications systems.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W monografii omówiono różne efekty przyczyniające się do całkowitych strat podczas propagacji typu Ziemia-kosmos, co może znaleźć zastosowanie w przypadku optymalizacji współczesnych systemów satelitarnych. Pracę rozpoczyna omówienie teoretycznych aspektów wykorzystania orbity geostacjonarnej do propagacji fal mikrofalowych. W rozdziale drugim przedstawiono propagację fal mikrofalowych w troposferze ziemskiej. Rozważania dotyczą tłumienia sygnału z powodu opadów atmosferycznych, chmur, mgieł i gazów atmosferycznych, wzrostu szumu i całkowitej degradacji sygnału z powodu opadów atmosferycznych, wzrostu szumu wskutek obecności rozmaitych źródeł nie będących nadajnikami radiowymi (szumy radiowe) i depolaryzacji fal radiowych w kroplach deszczu. Ten rodzaj promieniowania obejmuje szerokie spektrum promieniowania (szersze od widma fal mikrofalowych). W rozdziale trzecim (ostatnim) przeanalizowano tłumienie atmosferyczne. Z praktycznego punktu widzenia opis statystyczny staje się jedynym sposobem prezentowania wyników modelowania łączy satelitarnych w niesprzyjających warunkach pogodowych. Wykorzystano do tego rzeczywiste dane pomiarowe, zaś przedstawione założenia zostały sprawdzone z istotnymi danymi statystycznymi z perspektywy długofalowej 40 lat. Dzięki takiemu podejściu udało się porównać dane dostarczone przez ITU-R lub ESA z danymi rzeczywistymi dla danej lokalizacji (np. tłumienie spowodowane wystąpieniem opadów deszczu w funkcji intensywności opadów deszczu). W rozdziale tym zamieszczono również przykłady zastosowania regresji wielomianowej do przedstawienia wpływu opadów deszczu na tłumienie sygnału mikrofalowego. W celu uzyskania możliwie najlepszych wyników dla wybranego obszaru Polski, dane zostały przetworzone z użyciem interpolacji dwuliniowej dla sąsiednich próbek. Oszacowania te mogą być wykorzystywane przez inżynierów systemów satelitarnych do obliczania budżetów łączy satelitarnych. W monografii omówiono ponadto zagadnienia propagacyjne w systemach łączności satelitarnej. Ponieważ obecność opadów ma istotny wpływ na jakość mikrofalowych sygnałów satelitarnych, przede wszystkim ze względu na absorpcję i zjawisko odbicia, skupiono się na analizie wpływu hydrometeorów – oddziałujących jako silne źródło szumu – na propagację fal radiowych. Zamieszczone dane wykorzystano do określenia wpływu intensywności opadów deszczu, polaryzacji i częstotliwości fal radiowych na jakość mikrofalowego sygnału satelitarnego. Wyniki badań mogą być użyteczne w celu poprawy projektowania i działania współczesnych łączy satelitarnych lub do zminimalizowania ryzyka przerw w transmisji lub całkowitego załamania transmisji pomiędzy terminalem i satelitą.
Data wydania: 2018-03-01
ISBN: 978-83-65719-29-4, 9788365719294
Wydawnictwo: Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
Cykl: Monografie, tom 99
Seria: Monografie
Stron: 219

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej. Radiowaves propagation in satellite communications systems. nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Propagacja fal radiowych w łączności satelitarnej. Radiowaves propagation in satellite communications systems.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Książka Lękliwe dusze pytają
Lękliwe dusze pytają John Matthews
Książka jest rekonstrukcją głównych idei zawartych w listach...
Książka Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe Zjednoczenie Wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944–1956
Przeciwko Pax Sovietica. Na... Mariusz Bechta, Wojciech Jerzy Muszyński
Monografia ukazuje dzieje Narodowego Zjednoczenia Wojskowego...
Książka Polski nie oddamy. Władze NRD wobec wydarzeń w PRL 1980–1981
Polski nie oddamy. Władze N... Filip Gańczak
Czy w latach 1980–1981 władze NRD szykowały się do interwenc...
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe