Przedpamięć. Tom I Osobliwość

Oktawia Sanga
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Przedpamięć. Tom I Osobliwość
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Dla rodziny Pariosów sfera duchowa stanowi dziedzinę nauki, a zdolności parapsychiczne to jej codzienność. Familia wykorzystuje swój paranormalny talent, by leczyć ludzi i przynosić im ulgę, dla niej samej jednak dar ten niejednokrotnie okazuje się przekleństwem. Stroniący od światła słonecznego Pariosowie, samotnicy i ekscentrycy, uchodzą za osobliwych geniuszy. Niczym mantrę powtarzają sobie i światu: „My nie jesteśmy chorzy, tylko trochę inni”.

Jak to jest być kimś tak niezwykłym? Przekona się o tym najpierw Orest, podziwiając oczami duszy to, czego nikt inny nie dostrzega, potem jego syn Emil, którego poplątane koleje losu złączą z żywiołową Julką, a następnie mała Andra, której prawdziwej natury być może nie zdoła odkryć nawet żaden z Pariosów.

Przedpamięć. Tom I Osobliwość stanowi opowieść, w której ramy rzeczywistości błyskawicznie się rozmywają, realizm zaczyna być zwodniczy, a nadzwyczajne moce stają się naszą drugą skórą. Przede wszystkim jednak to historia rodziny outsiderów, która rozpada się i jednoczy niczym cykliczny Wszechświat, by odkryć przed czytelnikiem, kim w dziejach gatunku ludzkiego są Osobliwości.

Data wydania: 2024-04-04
ISBN: 978-83-968327-3-3, 9788396832733
Wydawnictwo: Oktawia Sanga
Cykl: Przedpamięć, tom 1
Stron: 336
dodana przez: oktawiasanga

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Poruszająca i niesamowita💜

1.04.2024

Czy inny, odstający od ogółu ma ciężej w życiu? Ja zawsze byłam samotnikiem introwertykiem i to lubiłam. Jednak widzę, że moja córka, która też pod wieloma względami różni się od rówieśników ma z tym wielki problem. Inność była też problemem Andry- głównej bohaterki książki "Osobliwość" czyli pierwszego tomu serii Przedpamięć autorstwa @8sanga . ... Recenzja książki Przedpamięć. Tom I Osobliwość

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@aga.kusi_poczta.fm
2024-04-02

wspaniała okładka

× 10 | link |
@smile_at_the_books
@smile_at_the_books
2024-03-29
8 /10

Nie mam wątpliwości, że jest to książka jedyna w swoim rodzaju. Eteryczny prolog, melodramatyczny początek, a następnie huśtawka emocji i różnorodnych scen - od okołonaukowych wywodów po uczuciowe rozterki. To właśnie emocje są głównym czynnikiem, który popycha naprzód fabułę i to na nich Autorka skupiła najwięcej uwagi (co wpisuje się w konwencję realizmu magicznego, która całkiem nieźle charakteryzuje tę książkę).

Poza tym rzadko spotyka się tak dogłębne wprowadzenie do historii, które obejmuje losy rodziców, a nawet dalszych krewnych głównej bohaterki. Takie rozwiązanie pozwoliło dokładnie zrozumieć ich zawiłe charaktery, przez które nie są w stanie utrzymać egzystencjalnego ładu, i które prowadzą do nieustannych starć - ze sobą nawzajem i z resztą świata.

Życie głównej bohaterki opisałabym jako wielokrotne podróże i powroty, jednak nie do obcego kraju, tylko do obcego wymiaru, niedostępnego dla większości ludzi. Przygniatające poczucie niezrozumienia i brak odpowiedzi na jakiekolwiek spośród mnóstwa pytań nie ułatwiają jej dostosowania się do "zwyczajności". Nie doznaje akceptacji nawet ze strony tej części rodziny, po której przejęła ezoteryczne dziedzictwo, i która mierzyła się z podobnymi problemami, co tylko pogłębia jej frustrację. Historia z pozoru niewinna, skrywa mrok, który przeciska się bez skrupułów do codzienności skomplikowanej rodziny, i burzy już i tak wątpliwy spokój.

Muszę jednak przyznać, ż...

× 2 | link |
MI
@misheczka
2024-03-26
10 /10

Długo zabierałam się za napisanie tej recenzji. Uważam, że moje słowa i tak nie oddadzą tego jak dobra jest ta książka.
Na początku wspomnę, że jest to debiut Oktawii @8sanga. Wspomnę też, że jest to bardzo udany debiut, po którym do tej pory nie mogę się otrząsnąć.
Losy bohaterów od samej pierwszej strony wciągają nas i łapią w swoje sidła. Nie można oderwać się od czytania, chce się poznawać więcej i więcej. Stricte główna bohaterka Andra pojawia się nie na samym początku książki, ale by dojść do jej historii i pojąć ją bez problemów poznajemy najpierw losy jej przodków. Moja ulubiona postać jak na razie nie była ważna postacią w książce, była jak na razie tylko wspomniana, lecz liczę, że będzie o niej jeszcze mowa w kolejnych tomach. Każda z postaci tutaj jest unikatowa, każda ma swój własny charakter, swoje przemyślenia i swoje działania, które napędzają nie tylko akcje ale losy pozostałych postaci. Rozdziały są tutaj krótkie, co jest zdecydowanie atutem. Wracając trochę do naszej Andry - jest ona bardzo wyjątkową dziewczynką, posiadającą wielką moc i prastara dusze. Jej życie nie jest łatwe, bo nie do końca zdaje sobie sprawę, że jej moce to nie do końca super sprawa. Język tej książki, pomimo całej naukowości jest lekki i przyjemny.
Więcej na pewno wyciągnięcie z przeczytania tej książki, do czego was zachęcam ❤️

× 2 | link |
@przyrodazksiazka
2024-04-03
10 /10
Przeczytane

Jeśli szukacie książki od której nie możecie się oderwać, to polecam wam ją przeczytać. Po prostu wyborna historia, która tak długo krążyła mi po głowie póki nie skończyłam jej czytać. I wtedy też pojawił się przedsmak na kolejną część. Tak naprawdę nie znalazłam tu niczego, co by mi się nie podobało, jedynie może drobniejszy druk. Chce byście wiedzieli, że pierwszą rzeczą na którą zwrócicie uwagę będą bohaterzy. Autorka po pierwsze pokazała, że mając ograniczenia spowodowane różnymi chorobami, wciąż można wykonywać pracę marzeń. Należy pamiętać, że to my sami narzucamy sobie brak sprzyjających warunków do wykonywania jakichś działań. W gruncie rzeczy wystarczą dobre chęci i cierpliwość. Postacie również pokazują nam, że czasami to towarzystwo w jakim przebywamy ma wpływ na to jakie podejmiemy działania. Mogą nas do kogoś przekonywać, bądź rozsiewać niechęć, a my będąc po ich wpływem nie myślimy wtedy logicznie. Mamy tu również walkę z uzależnieniem i szantażem jednocześnie, oraz wykorzystywanie czyjegoś dobrego serca do prowadzenia ogromnej manipulacji. Rodzice postaci dzielą się na złych i dobrych, przy czym jedno z nich głosi, że najlepszym rozwiązaniem dla życia jest jak najlepsza reputacja, bez względu na prawdę. Prawdziwą zagadką była dla mnie rodzina naukowców, którzy pracowali nad bardzo ważnym projektem dotyczącym pamięci. Dosyć długo są obarczeni tajemnicą, a jeśli już coś wychodzi na jaw, to w bardziej tajemniczym świetle. Mama Andry była dla mnie istotą widmo...

× 1 | link |
@Diviana
2024-04-01
7 /10

Osobliwość to ciekawa książka łącząca świat rzeczywisty z elementami fantasy. Wyobraź sobie, że pośród nas mogą żyć ludzie, którzy porozumiewają się telepatycznie, mogą widzieć przyszłość, czytać w myślach, a nawet sprawiać że świat zmienia się tak jak oni tego potrzebują. Tak właśnie poznajemy małą Andrę, której dusza jest jedną z najstarszych, natomiast dziecięce cało rodzi się pośród zwykłych ludzi. Jest ona dziwnym dzieckiem, które ma światłowstręt, woli bawić się twardymi kamieniami niż pluszowymi zabawkami, nie mówi i ma przeszywające na wskroś spojrzenie. To ona staje się główną bohaterką książki. Od razu widać, że jest to pierwsza część w której poznajemy tajemnice rodu ojca Andry, to w jaki sposób przyszła na świat i jak trudno jej było w tym świecie funkcjonować. Czytając tę książkę, ma się wrażenie ogromnej samotności głównej bohaterki, której to zasady moralne nie koniecznie są takie same jak przeciętnego człowieka. Ogólnie początek książki nie wciągnął mnie za mocno, jednak myślę że dzięki niemu łatwiej jest zrozumieć rzeczy, które przychodzą w książce później. To czego nie lubię w książkach to przerwanie opowieści w miejscu, w którym zaczynają się dziać naprawdę ciekawe rzeczy. Zdecydowanie wolę gdy jeden z etapów jest opisany, a nie że muszę czekać na kolejne części. Ta książka to mam wrażenie że dopiero przedsmak tego co będzie naprawdę intersujące, czekam więc co będzie dalej.

× 1 | link |
@chomiczek71
2024-04-01
9 /10
Przeczytane
@dominika.nawidelcu
2024-03-13
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przedpamięć. Tom I Osobliwość. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl