Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię

Bart D. Ehrman
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię
Książka Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Teksty, które z czasem złożono w antologię nazwaną Nowym Testamentem, powstały w czasach, gdy księgi reprodukowano w jedyny możliwy wówczas sposób - przepisując je ręcznie. Każdy kopista nie tylko mógł się pomylić, co zresztą zdarzało się bardzo często, ale mógł też zmienić przepisywany tekst - co już zdarzało się rzadziej, jednak na tyle powszechnie, że w wielu miejscach sens pism uznawanych przez niemal dwa miliardy chrześcijan za natchnione uległ kompletnej zmianie. W "Przeinaczaniu Jezusa" Bart D. Ehrman stawia podstawowe pytanie - jaką możemy mieć pewność, że słowa czytane przez nas dziś, są tymi samymi, które napisali pierwotni autorzy Ewangelii, Listów czy Apokalipsy?
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-85458-27-2, 9788385458272
Wydawnictwo: CiS
Stron: 264

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Inspiracje/idee 2018 Posiadam

Bardzo interesująca lektura dla osób, które uważnie słuchają czytań mszalnych oraz pozostałych zainteresowanych księgami Nowego Testamentu. Autor, wierzący chrześcijanin, wprowadza czytelników w metody badania starożytnych tekstów, ustalania ich oryginalności, chronologii powstania oraz dochodzenia do pierwotnej treści. Punktem wyjścia jest refleksja nad tym jak kluczowe dla współczesnych wierzących chrześcijan jest (albo powinno być), co rzeczywiście mówił Jezus, jak żył i umarł i czego oczekiwał od swoich uczniów. Okazuje się to niełatwym zadaniem, gdyż przez wieki pierwotny tekst relacji ewangelicznych ulegał wielu zmianom, mniej lub bardziej zamierzonym.
Bart D. Ehrman pokazuje na kilku znaczących fragmentach Nowego Testamentu duże różnice w sposobie przedstawiania Jezusa - u Marka Jezus często się irytuje i złości, zupełnie inaczej niż u Łukasza. Inaczej opisywana jest męka w ogrodzie Getsemani i śmierć na krzyżu. Nie mówiąc już o Ewangelii św. Jana, która bardzo mocno odstaje od pozostałych trzech.
Wątkiem pobocznym jest skrócona historia wczesnego chrześcijaństwa, zwłaszcza w kwestii formowania się doktryny oraz dużo późniejszych tłumaczeń Biblii na języki nowożytne.
Bardzo ciekawe dla mnie było przedstawienie nowotestamentowych interpretacji zagadnień takich jak rola kobiet w Kościele, stosunku do Żydów i innych religii.
Jestem usatysfakcjonowana lekturą i polecam!

{} | link |
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_2

Świetne. Każdy religioznawca i prawdziwy teolog wszystko z tej książki zna. Polecam polskim katolikom, księżom. katechetom - oni zapewne tego nie wiedzą
Dla prawdziwych poszukujących prawdy - lektura obowiązkowa na początek.

{} | link |
LU
@LukiePL
2012-04-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@Sz3ryff
@Sz3ryff
2013-01-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Maciek666
@Maciek666
2011-10-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}