Przeklęty królik

Bora Chung
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Przeklęty królik
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Oto historia, którą kiedyś usłyszałam – mówi południowokoreańska pisarka Bora Chung, po czym zabiera nas w podróżach po swoich opowieściach. O głowie wyłaniającej się z toalety, przeklętej lampie w kształcie królika i lisie, który krwawił złotem.

Przeklęty królik to już globalny fenomen – anglojęzyczny przekład Antona Hura nominowany był do Międzynarodowego Bookera i National Book Award – i nic dziwnego: opowiadania Chung to mikstura groteski, przypowieści i folkloru z mocno feministycznym zacięciem. Mieszanka, która czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia.


Tytuł oryginalny: 저주토끼
Data wydania: 2023-10-30
ISBN: 978-83-67034-21-0, 9788367034210
Wydawnictwo: Tajfuny
Stron: 240
dodana przez: agnieszka.po

Autor

Bora Chung
Urodzona w 1976 roku w Korei Południowej (Seul)
Bora Chung jest koreańską pisarką, tłumaczką i aktywistką. Działa na rzecz praw grup zmarginalizowanych: robotników, kobiet oraz społeczności LGBTQ+. Ukończyła studia rosyjskie i wschodnioeuropejskie na Uniwersytecie Yale, a później obroniła doktora...

Pozostałe książki:

Przeklęty królik Rozkład północy Sny umarłych
Wszystkie książki Bora Chung

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Przeklęty królik? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2024-03-01
8 /10
Przeczytane

W posłowiu Bora Chung napisała, że świat „jest dla nas na ogół bru­tal­ny i obcy, cho­ciaż cza­sa­mi zda­rza mu się też być fa­scy­nu­ją­cym lub pięk­nym“ oraz że świat „od za­ra­nia dzie­jów był sa­mot­nym miej­scem“. Nikt lepiej od samej autorki nie streścić dziesięciu opowieści, w których chciała „prze­ka­zać, że nawet jeśli zwy­cię­ży spra­wie­dli­wość, nawet jeśli opraw­cy zo­sta­ną uka­ra­ni, je­że­li uda się do­ko­nać ze­msty [...] świat i tak nadal bę­dzie sa­mot­nym miej­scem, dalej bę­dzie­my na nim ab­so­lut­nie sami i nic nigdy tego nie zmie­ni“. Myśli te dały początek historiom nieco groteskowym i surrealistycznym, z półki horroru, sifi czy obyczajowej. W centrum ich zawsze pojawia się samotność czy porządek jaki rządzi społeczeństwami, ale obrazy pełne są niestandardowych pomysłów, jakie nie mogły narodzić się w każdej głowie. Przygoda z prozą Bory Chung to przygoda nieobliczalna, nieoczywista. Jej myśli zostały ubrane w formy nietypowe, których czasami nie warto czytać dosłownie. Jest to literatura wśród sobie podobnych najwyższych lotów. Inteligentna, wymykająca się normom. Czuć, że autorka żyje w duchu wielu kultur i sięga do wielu inspiracji, a wszystko to przyozdabia zgrabnym stylem. Dzięki temu „Przeklęty królik“ stanowi podróż po brudach ludzkich serc, przygodę nie dla każdego (sądząc po opiniach), ale dla czytelników takich jak ja wyprawa ta okaże się być niezwykle ważna i inspirujące. Więcej Bory Chang na naszym rynku, więcej!


...

× 7 | link |
@__Booksayah__
2024-01-04
6 /10
Przeczytane

❗TW: śmierć, przemoc, ranienie dzieci, krew

To było dziwne. I oryginalne.

Nie mogę powiedzieć, że mi się nie podobało, ale nie mogę też powiedzieć, że tak. Na początek mała statystyka: na 10 opowiadań 3 faktycznie mi się podobały (były to 2,3,6), a jednego nie przeczytałam (9), bo już na początku poczułam, że baśniowy styl mi się nie spodoba.

Choć opowiadania nie były wybitne - w sumie większość mnie nudziła lub po prostu mi się nie podobała - to miały w sobie coś "hipnotyzującego", dosłownie nie mogłam porzucić tej książki, bo chciałam poznać kolejną historię i kolejną, a potem następną... I myślę, że za to odpowiadać mogła wyżej wspomniana dziwność, która mieszała się z obrzydzeniem i niezrozumieniem (niektóre historie były naprawdę szokujące). Jest to zbiór niepowtarzalny i zdecydowanie dla tych o specyficznym guście czytelniczym. Dla mnie było to ciekawe przeżycie, choć książka na długo w mojej pamięci nie pozostanie.

× 1 | link |
@grozobooki
2024-07-07
4 /10
Przeczytane baśnie, legendy, wierzenia
@lu369lu
2024-05-24
8 /10
Przeczytane
PA
@Paulina01
2024-02-25
10 /10
Przeczytane
@karsob85
2024-02-09
8 /10
Przeczytane
@KaKa_2
2024-01-18
9 /10
Przeczytane
AG
@agnieszka.po
2024-02-25
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przeklęty królik. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl