Przyjemność. Dlaczego lubimy, to co lubimy?

Paul Bloom
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Przyjemność. Dlaczego lubimy, to co lubimy?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Ta książka to więcej niż czysta przyjemność, to po prostu objawienie, a przy tym została napisana przez jeden z najtęższych umysłów psychologii i jednego z najlepszych pisarzy. – Daniel Gilbert, autor Na tropie szczęścia Dlaczego dzieło sztuki jest warte o wiele więcej niż najlepszy falsyfikat? Przyjemność działa w zagadkowy sposób, jak pokazuje Paul Bloom, psycholog z Uniwersytetu Yale, w tej barwnej, wciągającej książce poświęconej dociekaniom na temat tego, czego pragniemy i dlaczego. Korzystając z bogactwa zaskakujących badań, Bloom zgłębia zarazem przyjemności szlachetne, jak i te owiane złą sławą, te wzniosłe i te przyziemne, by odkryć przez czytelnikami, że to nie dotyk czy wzrok decydują o przyjemności, jaką czerpiemy z danej rzeczy, lecz nasze przekonania na temat jej historii, pochodzenia i głębszej natury. Bloom to poważny profesjonalista, który wie, o czym mówi. – Literary Review Wnikliwa i zabawna. – „Times Literary Review” Książka inna od całej masy dostępnych poradników na temat ogólnie pojętego szczęścia. Nie ma w niej rad, jak zostać szczęśliwszym przez zrobienie porządków w szafach. Bloomowi chodzi o coś więcej niż dobre samopoczucie, szuka czegoś głębszego. – Robin Marantz Henig, „New York Times” Paula Blooma zaliczyć można do grona największych myślicieli i najbardziej przejrzyście piszących autorów w dzisiejszym świecie nauki o umyśle. – Steven Pinker
Data wydania: 2018-03-15
ISBN: 978-83-65731-42-5, 9788365731425
Wydawnictwo: Smak Słowa
Stron: 240

Autor

Paul Bloom Paul Bloom
Urodzony 24 grudnia 1963 roku w Kanadzie (Montreal)
Paul Bloom - kanadyjski i amerykański psycholog, profesor psychologii i kognitywistyki na Uniwersytecie Yale. Jego badania dotyczą zwłaszcza tego, jak dzieci i dorośli rozumieją świat fizyczny i społeczny, ze szczególnym uwzględnieniem języka, moral...

Pozostałe książki:

Przyjemność. Dlaczego lubimy, to co lubimy? Przeciw empatii. Argumenty za racjonalnym współczuciem To tylko dzieci. Narodziny dobra i zła Wychowanie: Test Marshmallow / To tylko dzieci Złoty środek
Wszystkie książki Paul Bloom

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Przyjemność. Dlaczego lubimy, to co lubimy? aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-09
5 /10
Przeczytane Psychologia/ socjologia 2018 Popularnonaukowe Oddałam

Kolejna nie zachwycająca książka.
Miałam nadzieję na lekturę, która wyjaśni mi, na jakiej zasadzie coś sprawia mi przyjemność, z czego wypływa fakt, że coś mi odpowiada, informacje neurobiologiczne, czy wynik efektu socjalizacji - cokolwiek w tym duchu. Niestety, autor jest zwolennikiem esencjalizmu, czyli twierdzenia, że każda rzecz lub osoba posiadają sobie właściwą esencję i że odbiorca to czuje.
Bo prawdziwy tygrys jest prawdziwy, a taki przebrany za lwa już nie jest prawdziwym lwem, czyli nie może być odebrany jako prawdziwy.
Cóż, nie da się ukryć, że kopia będzie tylko kopią, ale nie trafia do mnie stwierdzenie, że wolimy oryginał z uwagi na jego esencję.
Owszem, zgadzam się z autorem, że często przedmiot może mieć dla nas wartość z uwagi na fakt, że np. należał do kogoś ważnego dla nas, lub przypomina o czymś ważnym, ale esencja mi tu mocno zawadza.
Oryginalny obraz zawsze będzie cenniejszy niż kopia, nasza ukochana maskotka z dzieciństwa - ważniejsza niż identyczna nowa, ale wynika to raczej (moim zdaniem) z innych względów, niż zawarta w nich esencja.
Jakoś autor do mnie nie przemówił.

× 1 | link |
@luizko
2021-01-19
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Przyjemność. Dlaczego lubimy, to co lubimy?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl