Psychiatra Boga

Dr. Michael A. Adamse
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Psychiatra Boga
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Po wielu latach praktyki doktor Richard Johnson był przekonany, że niewiele już może go zaskoczyć. Wiedział, jak należy rozmawiać z cierpiącymi. Potrafił rozsądnie doradzać i dodawać otuchy. Pomagał spojrzeć z dystansem na siebie i własne problemy, a przy tym wspierał w poszukiwaniu utraconych sił i nadziei. Pewnego dnia w jego gabinecie pojawił się ktoś, kto przedstawił się, że jest Bogiem i poprosił o pomoc. Psychiatra Boga to zdumiewająca powieść o poszukującym pomocy człowieku, a może jednak... Bogu? Jaki jest Bóg? jest inny niż myślimy. Tak przynajmniej twierdzi Michael Adamse. Jego "Psychiatra Boga" to historia, która prowokuje i zdumiewa. Kto wie, może nawet zdarzyła się naprawę...
Tytuł oryginalny: God's shrink. 10 sessions and life's greatest lessons from an unexpected patient
Data wydania: 2008-09-24
ISBN: 978-83-7505-229-9, 9788375052299
Wydawnictwo: WAM
Seria: Labirynty. Kolekcja prozy
Stron: 183

Autor

Dr. Michael A. Adamse Dr. Michael A. Adamse Dr. Michael A. Adamse - specjalista psychologii klinicznej w Boca Raton, Floryda, USA.

Pozostałe książki:

Psychiatra Boga Rocznica. Historia miłości
Wszystkie książki Dr. Michael A. Adamse

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Na kozetce...

20.12.2021

Bywają książki bardzo grube, i wydawałoby się, że w takich najwięcej treści i przesłania... niewątpliwie tak jest, choć zdarzają się takie "encyklopedie" których czytanie, możemy uznać jedynie tylko za stratę naszego cennego czasu, bo okazują się ostatecznie tak mało znaczące... Do czego zmierzam?? Ano do tego, że "Psychiatra Boga" jest książką k... Recenzja książki Psychiatra Boga

Czy Bóg może przyjść do psychiatry?

19.10.2012

Do doktora Richarda Johnsona pewnego dnia przychodzi nietypowy pacjent imieniem Gabriel. Nie dość, że nie chce podać swoich danych pokroju nazwiska, to jeszcze uważa się za Boga. Odbywają razem 10 sesji, rozmawiają... Gabriel wie doskonale co robił jego lekarz, co myśli, co podejrzewa... A lekarz podejrzewa urojenia. Lecz to nie take łatwe i proste... Recenzja książki Psychiatra Boga

@hadzia@hadzia

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2021-08-13
3 /10
Przeczytane 📚Bieżące :) 📘 Jedynki 👀 Okolice psycho i para psycho…

"Jesteśmy bowiem, zlepkiem powiązanych ze sobą czynników biologicznych, rodzinnych oraz społeczno-kulturowych, istotami, które podlegają różnym kontekstom mającym wpływ na psychikę"

Doktor Johnson, psychiatra (dlaczego nie psycholog?) umawia się na sesje z dziwnym pacjentem. Dziwniejszym niż wszyscy inni do tej pory. Człowiek ów bowiem twierdzi, że jest nikim innym tylko Bogiem. Powiecie, cóż w tym takiego niezwykłego, wszak szpitale psychiatryczne są pełne różnorakich "bogów".

Doktor, również nie specjalnie się zdziwił, pomyślał, że najpewniej pacjent cierpi na schizofrenię paranoidalną, a może nawet i jeszcze jakąś gorszą psychozę. Zwłaszcza że "Bóg" każe nazywać siebie Gabe i z wyglądu ma jakieś, nie więcej niż trzydzieści kilka lat. Nie przyszedł też po żadne porady, przyszedł się po prostu wygadać, by poczuć ulgę.

Książka rozpisana jest na dziesięć rozdziałów, każdy rozdział to jedna sesja. Johnson stara się dotrzeć do pacjenta i uwidocznić mu jego psychozę, jednak jego diagnoza zaczyna chwiać się w posadach, kiedy pacjent zaczyna ukazywać możliwości swojej "boskości".

Jest to łatwa i niegruba książeczka, w której autor głównie pisze o tym jak to ludzie niewłaściwie Boga postrzegają i jakie ON ma przez to moralne dylematy. Wielu opiniujących napisało, że książka daje do myślenia. Cóż, być może, jednak nie mi. Ja przeczytałam ją kilka czy kilkanaście dni temu i właściwie już nie wiele z niej pamiętam. Musiałam mocno po gimnastykowa...

× 8 | link |
@Porzeczka
@Porzeczka
2011-11-28
8 /10
Przeczytane

Mnie ta książka wcale nie rozczarowała. Wręcz przeciwnie. Bardzo spodobał mi się pomysł posadzenia Boga na kozetce i ukazanie go w bardziej ludzki, przystępny sposób. Moje poczucie smaku i tolerancji nie zostało wcale naruszone. Po co przedstawiać różne sposoby widzenia Boga przez ludzi, skoro jest przedstawiony w sposób dość wyczerpujący jeden wizerunek - ten wykreowany przez autora. Po co zagłębiać się w rozmyślaniach 'jak Go widzą ludzie', skoro każdy z nas często opisuje Go w konkretny sposób i każdy z nas sam może się zająć Jego opisem. Przesłanie, jakie niesie za sobą książka może jest mało oryginalne, wyświechtane przez czas i coraz mniej aktualne. I właśnie dlatego cenie sobię tę książkę - zwróciła uwagę na problem, który współcześnie jest ogromną bolączką świata rządzonego przez egocentryzm, egoizm i strach o własny kuper. Tu właśnie chodziło o przekaz prostego morału - "ludzie, czyńcie dobro". Nie tylko po to, by zbliżyć się do Boga, ale po to, by nam wszystkim było lepiej. I dlatego książkę polecam. Bo warto sobie odświeżyć zakurzone, proste i lekceważone wartości w życiu.

| link |
@oga
@oga
2010-12-04
5 /10
Przeczytane

szczerze mówiąc, trochę rozczarowuje. chyba spodziewałam się czegoś więcej, a wcale mnie ani nie zaskoczyła specjalnie, ani nie sprowokowała (choć obiecuje to tylna okładka). Pomysł jest bardzo ciekawy, i sam opis kolejnych sesji terapeutycznych oraz rozterek psychiatry nawet dośc wciaga. Niestety, na końcu okazuje się, że cała ta konstrukcja jest tylko opakowaniem do przesłania - ludzie, czyńcie dobro! Mało oryginalne, nieprawdaż? A mogło być o wiele ciekawiej, gdyby autor głębiej podrążył - rózne sposoby widzenia boga przez ludzi, rózne odniesienia do niego i to, jak sposób widzenia boga może wpływać na relację, w jaką człowiek może z nim wejść. Samą konstrukcję religii instytucjonalnych, opartych ściśle na jakimś okreslonym rozumieniu boga, też można by bardziej wnikliwie rozważyć. Niemniej książka "ujdzie", może warto przeczytać, by zastanowić się nad tym, jaki się ma obraz boga, i jakie z tego konsekwencje wynikają - w spojrzeniu na świat, na siebie, na swoją rolę / zadanie w życiu.

| link |
@dzoana
@dzoana
2009-03-24
8 /10

Po wielu latach praktyki doktor R. Johnson był przekonany, że niewiele może go zaskoczyć. Wiedział, jak należy rozmawiać z cierpiącymi. Potrafił rozsądnie doradzać i dodawać otuchy. Pomagał spojrzeć z dystansem na siebie i własne problemy, a przy tym wspierał w poszukiwaniu utraconych sił i nadziei.
Pewnego dnia w jego gabinecie pojawił się ktoś, kto przedstawił się, że jest Bogiem i poprosił o pomoc.

Książka Adamse'a podsuwa bardziej ludzkie oblicze Boga. Daje nam do zrozumienia, że to ludzie chcą widzieć w nim absolut, który pstryknięciem palca rozwiąże wszystkie problemy...

| link |
@apo
2024-03-30
7 /10
Przeczytane
@spirit87
2021-12-20
8 /10
UR
@Ursza
2021-05-19
6 /10
Przeczytane
@kasandra
@kasandra
2011-11-20
10 /10
Przeczytane Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Psychiatra Boga. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl