Pustynna włócznia. Księga 1

Pustynna włócznia. Księga 1
4.67
Ocena 4.67 na 5 możliwych
Na podstawie 33 ocen kanapowiczów
Fragment: Jeden z mniejszych demonów odwrócił się, by przyjrzeć się znalezisk...
Fragment: Jeden z mniejszych demonów odwrócił się, by przyjrzeć się znalezisku. Zmiennokształtny wyszarpnął szponem wnętrzności gryzonia, po czym odrzucił na bok truchło. Na rozkaz swego księcia obaj zmiennokształtni przeobrazili się w ogromne wichrowe demony. Demony umysłu aż zasyczały, gdy wysz...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788375742688
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Recenzje

Pustynna Włócznia - księga 1
I co ja mogę napisać? Zachwyciła mnie ta książka i tyle ;). Mimo tego, że nie czytałam jeszcze "Malowanego człowieka", to i tak wsiąkłam w czytanie "Pustynnej włóczni" po uszy. Zapewne nie wyłapałam wszystkich niuansów, które wiążą się z pierwszą częścią, ale i tak czytałam z zapartym tchem. Świa...
Pustynna włócznia - księga I
„Malowany człowiek” to jeden z najlepszych debiutów jakie czytałam. Fabryka Słów potraktowała nas, czytelników niczym kupców na targu, dzieląc książkę na dwie księgi. Mimo wielu głosów przeciwko takim zabiegom, kolejny tom, „Pustynną Włócznię” podzielono podobnie. W tym wypadku jednak takie dział...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Maynard
@Maynard 2010-11-15
Przeczytane (2010-11-15)
Wyśmienity sequel (znowu ucięty przez FS, tym razem nawet wpół rozdziału (sic!)). tym razem obserwujemy zmagania z demonami oczyma wojowniczego, quazi-arabskiego, plemienia Krasjan oraz jesteśmy swiadkami wyniesienia na tron Ahmanna Jardira, który jest głównym bohaterem długiej i otwierającej "PW" księgi. Brett opisuje urywającymi się falami retrospekcji dziecinstwo i młodość Jardira oraz jego fanatyczne zapatrywania ukoronowane ukoronowaniem owego na Shar'dama'Ka czyli Wybawiciela. W kolejnej księdze wracamy na północ i poznajemy dalsze losy "starych bohaterów", którzy stali się grubymi rybami w walce z alagai/otchłańcami. W "Pustynnej Włóczni" mamy o wiele szerszą perspektywę niż w "Malowanym człowieku", pojawia sie culture clash, kolejne wątki, nowy gatunek demonów, powracają dawni, opisani na samym początku sagi bohaterowie i w ogole jest wesolo, miło i przyjemnie. Czyta się jednym haustem (Thank you God for the long weekend!). Jedyny minus za denerwującą postawę Renny, po cholerę jej te widły, jak się bronic nie potrafi. Ja tam bym tego Harla zaciukał od ręki! Ha!
@Mjuz
@Mjuz 2011-10-05
Przeczytane (2011-10-05)
Niby świat fantastyczny w naszym wieku osiągnął swoje apogeum. Do każdej książki fantasy podchodzę z nastawieniem, iż autor opowie mi po raz tysiączny tę samą historię, lecz na swój sposób. Tu jednak spotkałam się z pewnym wyjątkiem, jakby lekkim dysonansem w całej tej melodii światów fantasy, wobec którego brzmi niezgodnie, ale nie dla mnie. Demony są przedstawione w wielce oryginalnej wersji, tak samo walka z nimi i tajemnicze artefakty z wspaniałych czasów światłości. Autor wnika w wątki stanowiące tabu, a także ukazuje pozornie wiadomą prawdę o ludziach, co daje potem do myślenia nad samym sobą. Dobrze i ciekawie napisana przede wszystkim. Z ogromną radością zabiorę się za kolejne części.
@coconut
@coconut 2011-10-14
Przeczytane (2011-10-14)
Spodziewałam się czegoś naprawdę dobrego. I coś takiego właśnie otrzymałam. Jestem pod wrażeniem pomysłu na demony i konstrukcji świata (mam na myśli religię i poglądy). Nie jest to może niesamowicie oryginalne, lecz ma w sobie coś hipnotyzującego. W dodatku autor ma przyjemny styl oraz stworzył świetnych bohaterów (podziwiam zwłaszcza sposób, w jaki autor przedstawił Ineverę [spoiler]i jej wpływ na życie i karierę Jardira[/spoiler]). Każdy z nich ma to coś, co sprawia że nie można się oderwać od ich losów. Nie mogę się doczekać przeczytania księgi drugiej. Polecam!
@Eleazar
@Eleazar 2011-12-22
Przeczytane (2011-12-22)
Moje uznanie dla Bretta wciąż tylko rośnie. Cykl zdaje się wydawać serią dla młodszych, ale w sumie tak nie jest. Mnóstwo przemocy, seksu, intryg. Kocham autora za całe przedstawienie postaci Jardira, od początku, od zabrania go na Hannu Pash do momentu, gdy staje się tym, kim się staje. Lubię Jardira, choć jednocześnie jest mi go żal. Brett jak widać ma jeszcze sporo pomysłów. Wprowadza nowe zastosowania runów, wprowadza nowe demony i nowe zasady, a to wszystko przy wspaniałych bohaterach, co łączy sie na prześwietną konstrukcję świata.
@enedtil
@enedtil 2010-08-24
Przeczytane (2010-08-24)
Świetna kontynuacja, bardzo dobrze dopracowana. Autor stworzy w książce niesamowity klimat i nastrój przepełniony magią i niezwykłościami. Akcja cały czas toczy się w niesamowitym tempie, nie ma chwili na znudzenie. Gorąco polecam ;D ... Więcej w mojej recenzji powyżej.
@Aiwlys
@Aiwlys 2011-06-06
Przeczytane (2011-06-06)
Historia opowiedziana z punktu widzenia Jardira wciągnęła mnie na dobre. Całkiem inaczej zaczęłam spoglądać na tego człowieka oraz na Arlena. Kapitalna opowieść o intrygach i zasadzie "przetrwają tylko najsilniejsi". Muszę się dobrać do II księgi :)
@Azzura
@Azzura 2011-06-27
Przeczytane (2011-06-27)
Zabieg z przedstawieniem historii z punktu widzenia Jardira okazał się bardzo ciekawy - pozwolił spojrzeć na opowieść z innego punktu widzenia i nadał jej nowej głębi. "Pustynna Włócznia" jest wciągająca i zaskakująca, na pewno warto ją przeczytać.
@Ledina
@Ledina 2011-05-22
Przeczytane (2011-05-22)
Coś zupełnie nowego. Autor w swojej kolejnej książce pozwala nam poznać na nowo starego bohatera. Powieść jest jeszcze bardziej wciągająca, ciekawa i brutalna xD
@tilana
@tilana 2013-12-30
Przeczytane (2013-12-30)
Bardzo wciagajaca ksiazka, caly cykl jest po prostu fanatastyczny! Nie mozna oderwac sie od czytania :) Polecam ja goraco!!!
@misha
@misha 2010-08-19
Przeczytane (2010-08-19)
Niezła, aczkolwiek trochę mi się dłużyła, a "Malowany Człowiek księga II" zachwycił nie bardziej. 4/5 ;)
Pustynna włócznia. Księga 1

Fragment: Jeden z mniejszych demonów odwrócił się, by przyjrzeć się znalezisku. Zmiennokształtny wyszarpnął szponem wnętrzności gryzonia, po czym odrzucił na bok truchło. Na rozkaz swego księcia obaj zmiennokształtni przeobrazili się w ogromne wichrowe demony. Demony umysłu aż zasyczały, gdy wyszły z zakątka, gdzie panowały absolutne ciemności, w blask gwiazd. Światło im nie przeszkadzało. Z ich ust dobyły się chmurki pary. Zostawiając pazurzaste ślady w śniegu, podeszły do zmiennokształtnych. Większe demony pochyliły się nisko, by książęta mogli wspiąć się na ich grzbiety. W chwilę później wzbiły się w powietrze. W drodze na północ otchłańcy minęli wiele innych demonów. Bez względu na to, czy małe czy duże, wszystkie kuliły się, aż książęta przelecieli dalej, ale bez wahania ruszały za zewem, który nadal wibrował w powietrzu. Zmiennokształtni wylądowali na wysokim wzniesieniu, a demony umysłu zsunęły się z ich grzbietów, by popatrzeć na widok u swoich stóp. Na równinie obozowała ogromna armia, rozliczne namioty odcinały się nieskazitelną bielą od zabłoconego śniegu, który zamarzał z nadejściem nocy. Wielkie, garbate zwierzęta juczne stały spętane w kręgach mocy, przykryte kocami dla ochrony przed zimnem. Runy wokół obozu były mocne, lecz nad bezpieczeństwem czuwały też grupy strażników o twarzach owiniętych w czarne płótno. Nawet z tej odległości demony umysłu czuły moc, bijącą od runicznej broni wartowników. Za runami chroniącymi obóz widać było leżące pokotem ciała demonów, oczekujących na wschód dziennej gwiazdy i śmierć w płomieniach. Sto tysięcy ludzi walczących ramię w ramię liczy się o wiele więcej niż sto milionów kulących się ze strachu. Dlaczego cierpimy? Przez alagai! Dlaczego Hannu Pash jest konieczna? Przez alagai! Bez alagai cały ten świat byłby niebiańskim rajem, spoczywającym w objęciach Everama... Jaki masz cel w życiu? Chcę zabijać alagai! A jak umrzesz? W szponach alagai! Dal?Sharum nie umierają w łóżkach ze starości! Nie padają ofiarą słabości bądź głodu! Dal?Sharum giną w bitwie, walczą, póki nie zasłużą na raj. Śmierć alagai! Chwała Everamowi!

Autorzy
Peter V. Brett
Studiował na uniwersytecie w Buffalo. Zdobył licencjat z j. angielskiego, krótko zgłębiał historię sztuki. Prowadził sklep z komiksami. Nastepnie pracował w wydawnictwie medycznym, gdzie, jak dziś ...
Inne książki:
Książka PAINTED MAN
Książka Pustynna włócznia księga II
Książka Malowany człowiek
Książka Malowany człowiek. Księga II
Książka Malowany człowiek. Księga 1
Współtworzący tą stronę
puchar @enga @enga pierwsza opinia