Pytanie prejudycjalne w orzecznictwie ETS. Funkcjonowanie procedury prejudycjalnej w Polsce

Cezary Mik
Pytanie prejudycjalne w orzecznictwie ETS. Funkcjonowanie procedury prejudycjalnej w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W dniach 14 i 15 października 2005 r. w Jadwisinie k. Warszawy odbyła się już X Ogólnopolska Konferencja Prawnicza na temat Unii Europejskiej. Tym razem jej tematem stała się procedura wnoszenia pytań prejudycjalnych przez sądy krajowe do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich. Zagadnienie to ma szczególne znaczenie dla zapewnienia efektywnego i jednolitego rozumienia i stosowania prawa Unii Europejskiej w Polsce. Procedura pytań wstępnych jest kluczowym instrumentem współpracy Trybunału Sprawiedliwości z sądami krajowymi sensu largo. Ze względu na to, że pytania są wnoszone w toku postępowań spornych (cywilnych, administracyjnych, karnych, niekiedy konstytucyjnych), problemy prawne związane z ich wnoszeniem, prowadzeniem postępowania i skutecznością wyroku prejudycjalnego powinny cieszyć się zainteresowaniem zarówno sądów krajowych, jak i pełnomocników stron i rzeczników interesu publicznego. Problematyka procedury prejudycjalnej jest niezwykle złożona. Liczne jej aspekty są kontrowersyjne. Nie sposób omówić ich nawet w trakcie dwudniowej konferencji, jaką była konferencja w Jadwisinie. W ramach konferencji rozważano różne kwestie związane z procedurą prejudycjalną: podstawy prawne jej funkcjonowania, autonomii sądu krajowego w sferze wnoszenia wniosków prejudycjalnych, wnoszenie pytań przez sądy konstytucyjne i arbitraż, wnoszenie pytań dotyczących ważności przepisów prawa wspólnotowego, wnoszenie pytań w sytuacji czysto krajowej, dopuszczalność wnoszenia pytań dotyczących stanów sprzed akcesji państwa do WE/UE, skuteczność wyroków prejudycjalnych, poszanowanie praw jednostki w ramach działania procedury, niektóre problemy prawnomaterialne ujawniane w następstwie procedury prejudycjalnej. Dużo uwagi poświęcono przy tym zagadnieniom funkcjonowania procedury prejudycjalnej w polskim porządku prawnym. Książka zawiera większość wygłoszonych referatów w wersji rozbudowanej i pogłębionej w sensie naukowym.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7285-302-8, 9788372853028
Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierowania \"Dom Organizatora\"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pytanie prejudycjalne w orzecznictwie ETS. Funkcjonowanie procedury prejudycjalnej w Polsce nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Pytanie prejudycjalne w orzecznictwie ETS. Funkcjonowanie procedury prejudycjalnej w Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl