Raport dla El Greca

Nikos Kazantzakis
Raport dla El Greca
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Raport dla El Greca to ubrana w poetycką formę wyznania duchowa autobiografia Nikosa Kazantzakisa (1883–1957), autora m.in. głośnych powieści Grek Zorba, Ostatnie kuszenie Chrystusa, czy Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry. Jest rzeczą pewną, że intencją Kazantzakisa była autobiograficzna rekapitulacja życia. Pragnął jednak nadać swemu dziełu inną rangę od tej, jaką miała autobiografia w „horyzoncie oczekiwań” czytelnika. […] Wszystkie wielkie powieści, dzięki którym zdobył światowy rozgłos, Kazantzakis zaczął pisać około sześćdziesiątego roku życia […]. Odnosił się do swojego pisarstwa powieściowego z wyraźną rezerwą. Traktował je jako swego rodzaju rozrywkę i sposób na zapomnienie o „groźnej istocie rzeczy” […]. Raport dla El Greca miał być relacją z ukrytego sensu życiowych zmagań autora, opowieścią o „czerwonej linii” – jak określał Kazantzakis swoją wędrówkę przez życie. […] Uważnemu czytelnikowi nie umknie, że Raport dla El Greca składa się nie tyle z faktów z życia Kazantzakisa, ile z opowieści, które w ciągu życia wypełniały jego imaginacyjny świat. (Iljas Wrazas: Zbawca Boga. Kuszenia Nikosa Kazantzakisa)
Tytuł oryginalny: Αναφορά στον Γκρέκο
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-61835-88-2, 9788361835882
Wydawnictwo: Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Kategoria: Biografia
Stron: 496

Autor

Nikos Kazantzakis Nikos Kazantzakis
Urodzony 18 lutego 1883 roku w Grecji (Heraklion)
Nikos Kazandzakis (gr. Νίκος Καζαντζάκης) – grecki powieściopisarz, poeta, dramaturg, tłumacz i myśliciel. Przez wielu uważany za najważniejszego greckiego pisarza i filozofa XX w. Najczęściej tłumaczony grecki autor w XX wieku.

Pozostałe książki:

Ostatnie kuszenie Chrystusa Biedaczyna z Asyżu Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry Kapetan Michał Grek Zorba
Wszystkie książki Nikos Kazantzakis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Raport dla El Greca aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

“Odpowiedź przychodzi wtedy, gdy przestajemy zadawać pytanie, powiedziałem sobie, uspokajając się. Przychodzi wtedy, gdy pytanie opuści gadatliwy mózg i zejdzie dużo niżej, penetrując serce i c...”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl