Rok szczura

Clare Furniss
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Rok szczura
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Świat może runąć w każdej chwili. Ale kto myśli o tym w wieku piętnastu lat? Przejmująca powieść dla młodzieży. Zawsze myślałam, że człowiek wyczuwa, gdy ma się zdarzyć coś strasznego. Tak jak latem, gdy zbiera się na burzę, a powietrze robi się ciężkie i parne. Wtedy od razu wiadomo, że lepiej się gdzieś schować i przeczekać. A tu okazuje się, że wcale nie. W tle nie rozbrzmiewa złowieszcza muzyka, jak na filmach. Nie pojawiają się żadne znaki ostrzegawcze. Nawet czarny kot nie przebiega przez drogę. – Stój – mówiła mama. – Poczekaj, aż ktoś inny przejdzie pierwszy. Pearl ma piętnaście lat i jej świat właśnie się zawalił. Urodziła jej się siostra – a mama umarła. Siostra wygląda jak mały szczur. Różowa, piszcząca, pomarszczona. Jak pokochać takie coś? A mama… Szybko się okazuje, że wprawdzie umarła, ale wcale nie odeszła. Pojawia się już na swoim pogrzebie… Rok Szczura to pełna gorzkiego humoru i przejmującej szczerości powieść o radzeniu sobie ze stratą i smutkiem – a także o dojrzewaniu do wrażliwości na uczucia innych.
Data wydania: 2016-09-12
ISBN: 978-83-64347-81-8, 9788364347818
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Stron: 312

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rok szczura aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@flatreads
2021-11-24
8 /10
Przeczytane moja biblioteczka

Marzec. Migawka ostatnich wspólnych chwil. Niepoważne kłótnie. Pierwszy szok po telefonie od taty. Nie ma jej. Ale jest Szczur.

Pamiątka po zmarłej mamie w postaci przedwcześnie urodzonego dziecka. Tytułowego Szczura. Małej istoty, której szesnastoletnia Pearl nie potrafi pokochać.

Przez kilka pierwszych miesięcy życia Szczur (czyli inaczej Rose - młodsza siostra głównej bohaterki) przebywa w szpitalu. Tata przesiaduje z nią niemal całe dnie. Pearl omija budynek szerokim łukiem. Mdli ją na samą myśl, że mała w końcu pojawi się w domu.

Przykro mi było czytać, jak dziewczyna zaczyna ranić bliskie jej osoby. Gorycz i poczucie niesprawiedliwości po stracie mamy oraz nienawiść do Rose wzmagają bunt Pearl. Wpada w pętlę egoizmu. Wszystko dookoła przestaje mieć dla niej znaczenie. Tata, przyjaciółka, babcia... no i intrygujący wnuk sąsiadki.

Matka nie znika tak do końca. Wciąż jest obecna w życiu Pearl. Być może coś jej jeszcze próbuje przekazać?

Przez okrągły fabularny rok jesteśmy świadkami procesu żałoby. Ale również umiejętności znalezienia w sobie zdolności kochania. Przezwyciężenia wydumanych uprzedzeń. Obserwujemy jak ewoluuje nastoletnia przyjaźń i fascynacja. Jak bohaterka powoli zdaje sobie sprawę z rzeczy ważnych.

Niesamowicie przyjemna lektura. Poruszająca bardzo delikatne kwestie, chwilami bolesna. Opis przeżyć w pierwszej osobie. Emocjonalne rozterki. Poczucie niezgody w konfrontacji z rzeczywistością. Uwielbia...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Rok szczura. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl