Rosja carów

Richard Pipes
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Rosja carów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

To klasyczna praca prof. Richarda Pipesa (1923-2018), wybitnego amerykańskiego historyka i politologa pochodzenia żydowsko-polskiego (urodził się w Cieszynie), w latach 80. XX wieku doradcy prezydenta Ronalda Reagana. Pierwsza część monumentalnej trylogii poświęconej dziejom Rosji - w jej skład wchodzą także tomy „Rewolucja rosyjska” i „Rosja bolszewików”.

Pipes opisuje narodziny i rozwój Rusi, a potem Rosji od IX do końca XIX wieku. Nie jest to jednak proste wyliczenie faktów, dat i postaci, ale przede wszystkim analityczne studium relacji pomiędzy autorytarną, sprawowaną twardą ręką władzą wielkich książąt i carów a społeczeństwem ruskim/rosyjskim. Ta książka pozwala lepiej zrozumieć współczesną Rosję i mentalność Rosjan. Jej atutem jest też przejrzysty, bardzo przystępny dla czytelnika styl autora.
Tytuł oryginalny: RUSSIA UNDER THE OLD REGIME
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 978-83-11-16332-4, 9788311163324
Wydawnictwo: Bellona
Cykl: Trylogia rosyjska, tom 1
Kategoria: Historia Rosji
Stron: 376
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Richard Pipes Richard Pipes
Urodzony 11 lipca 1923 roku w Polsce (Cieszyn)
Richard Edgar Pipes – amerykański historyk i sowietolog pochodzenia polsko-żydowskiego, specjalista w zakresie historii Rosji, w latach 1981–1982 doradca prezydenta USA Ronalda Reagana ds. Rosji i Europy Środkowej, długoletni wykładowca Uniwersytetu...

Pozostałe książki:

Rewolucja rosyjska Żyłem : wspomnienia niezależnego Komunizm Krótka historia rewolucji rosyjskiej Czerwone imperium. Powstanie Związku Sowieckiego
Wszystkie książki Richard Pipes

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rosja carów aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-16
9 /10
Przeczytane przeczytane 2017 Poszukuję do swojej biblioteczki

Rosja carów. Książka napisana fantastycznie: zrozumiałym językiem, z dużym uporządkowaniem myśli, z prowadzeniem czytelnika po nitce… Wspaniałe spojrzenie dla socjologa, ekonomisty czy politologa. I co podobało mi się najbardziej: punkt ciężkości w tej opowieści przesunięty jest z wydarzeń na procesy historyczne. Zafascynował mnie już rozdział I - o znaczeniu środowiska geograficznego dla rozwoju i bogactwa zamieszkujących dany teren ludzi. Ot, taka choćby długość okresu wegetacji roślin. Na zachodzie Europy okres ten trwa 8-10 miesięcy, w Rosji, w okolicach Moskwy 5,5 miesiąca, a w okolicach Nowogrodu i Petersburga tylko 4,5. Autor bardzo ciekawie pokazuje, jak fakt ten wpływa na koszty wytworzenia takiej samej ilości zboża w krajach zachodnich i w Rosji oraz koszty przeczekania okresu niewegetacyjnego (i co okres niewegetacyjny oznacza podczas ciepłych zim zachodniej Europy, a co w warunkach srogich zim rosyjskich). Niby wszystko to wiemy, ale niekoniecznie już chcemy zastanawiać się na ciągiem zależności przyczynowo-skutkowych. Autor uzmysłowił mi wiele z nich: choćby w rozwoju i utrzymaniu dróg, w rozwoju własności i systemu pracy itd. Szkoda, że w podobny sposób nie naucza się historii w szkołach.
W dalszych rozdziałach jest równie ciekawie (a może i ciekawiej). Autor pokazuje nam, jak wzajemnie rosyjski człowiek i wydarzenia historyczne ukształtowały Rosję.

Tej książki nie można czytać, nie robiąc notatek, nie zaglądając do innych źródeł. Satysfakcja jest g...

× 4 | link |
KL
2022-02-09
10 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
10 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Rosja carów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Rewolucja rosyjska
Rewolucja rosyjska
Richard Pipes
10/10
Pierwsza w literaturze światowej próba wszechstronnego przedstawienia rewolucji rosyjskiej. Zdobycie...
Rosja bolszewików
Rosja bolszewików
Richard Pipes
Kolejne dzieło autora "Rosji carów" i "Rewolucji rosyjskiej" o budowie imperium sowieckiego przez bo...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl