Rówieśnicy Mickiewicza

Alina Witkowska
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Rówieśnicy Mickiewicza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Seria "Zrozumieć Mickiewicza" powstała dla upamiętnienia przypadającej w 1998 roku dwusetnej rocznicy urodzin największego poety nowożytnych Polaków. Obejmuje ona wznowienia bądź to najcenniejszych, bądź najbardziej znamiennych prac o Adamie Mickiewiczu, wydanych na przestrzeni XX wieku.Książka Aliny Witkowskiej kresli dzieje generacji nazwanej mickiewiczowską. Przede wszystkim daje obraz pasjonującej "przygody duchowej", jaka przeżyło pokolenie, do którego należał Mickiewicz. Za typowych reprezentantów owej generacji przełomu stuleci i przełomu epok kulturowych - kalsycyzmu i romantyzmu - uważa autorka Mickiewicza i krąg jego przyjaciół. Stąd podstawą do uogólnień jest historia kształtowania się i rozwoju związków młodzieży wileńskiej, a przede wszystkim Towarzystwa Filomatów. Książka pokazuje jak znikome były w imperium carów szanse na budowanie nie spiskowych dróg do wolności Polaków. I jak ciężka kara spadła na tych młodzieńców, którzy osmielili się mysleć o świecie z rozmachem szlachetnych utopistów. Jeśli chce się zrozumiec mysli i czyny, słowo poezji i tajniki biografii Wielkiego Poety, trzeba się cofnąć ku początkom Jego studenckiego zywota, złamać dystans dzielący nas od tych młodych chłopców z litewskiej prowincji, którzy mieli smiałośc potraktowac swój związek jako republike przyjaciół. "Rówieśnicy Mickiewicza" to książka, która służy takiemu zbliżeniu.
Data wydania: 1998
ISBN: 978-83-86678-90-7, 9788386678907
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM

Autor

Alina Witkowska Alina Witkowska
Urodzona 13 października 1928 roku w Polsce
Historyk literatury, znawczyni literatury pierwszej połowy XIX wieku. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1963, tytuł profesorski w 1979. Była pracownikiem Instytutu Badań Literackich PAN. Autorka wielu monografii oraz prac edytorskich ...

Pozostałe książki:

Mickiewicz. Słowo i czyn Literatura romantyzmu Romantyzm Mickiewicz. Encyklopedia Celina i Adam Mickiewiczowie
Wszystkie książki Alina Witkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rówieśnicy Mickiewicza aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

AL
2009-09-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rówieśnicy Mickiewicza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl