Rozmowy z katem

Kazimierz Moczarski
9.0 /10
Ocena 9.0 na 10 możliwych
Na podstawie 97 ocen kanapowiczów
Rozmowy z katem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.0 /10
Ocena 9.0 na 10 możliwych
Na podstawie 97 ocen kanapowiczów

Opis

Nowe wydanie klasycznej książki Kazimierza Moczarskiego. Przez dziewięć miesięcy 1949 roku w jednej celi więziennej przebywali wspólnie: Kazimierz Moczarski, bohater Armii Krajowej, i generał SS Jürgen Stroop, kat warszawskiego getta. Stalinowska brutalność i brak skrupułów postawiły między nimi znak równości. Moczarski, rozmawiając ze Stroopem systematycznie przez kilka miesięcy, zdołał stworzyć jedyny w swoim rodzaju portret ?osobowości totalitarnej?, a zapamiętując wypowiedzi współwięźnia, zachował zgromadzony materiał do późniejszej publikacji. Stworzony w ten sposób wizerunek ?kata? zapada w pamięć bodaj równie mocno jak okoliczności, w których powstawał.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-240-1104-9, 9788324011049
Wydawnictwo: Znak
Stron: 488
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Kazimierz Moczarski Kazimierz Moczarski
Urodzony 21 lipca 1907 roku w Polsce (Warszawa)
Kazimierz Damazy Moczarski - dziennikarz, pisarz, żołnierz Armii Krajowej w stopniu kapitana, szef Biura Informacji i Propagandy ZWZ-AK; autor książki Rozmowy z katem, będącej relacją ze wspólnego pobytu w więzieniu z generałem SS Jürgenem Stroopem....

Pozostałe książki:

Życie tak nas głupio rozłącza... Kazimierz Moczarski: Zapiski
Wszystkie książki Kazimierz Moczarski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak się tworzy zbrodniarza

18.04.2021

Powrót po latach do Moczarskiego. Przypomnijmy, że autor książki spędził ponad pół roku w jednej celi stalinowskiego więzienia ze zbrodniarzem hitlerowskim, Stroopem, i miał unikalną okazję dokładnie poznać poglądy nazisty. Dostajemy pogłębiony opis osobowości ludobójcy, który do końca nie wyrzekł się nazistowskich poglądów. Autor szczegółowo prze... Recenzja książki Rozmowy z katem

@almos@almos × 16

Rozmowy z katem

27.08.2010

Kazimierz Moczarski spędził w więzieniu Mokotowskim 10 lat 8 miesięcy i 13 dni, z czego 255 dni spędził w celi razem z generałem SS J. Stroopem. Było to 255 dni rozmów szczególnie na temat wojny, na temat tego, co się wydarzyło. Kazimierz Moczarski jest człowiekiem niesamowicie silnego charakteru. Człowiekiem niezłomnym, odważnym i honorowym... Recenzja książki Rozmowy z katem

@Rebellish@Rebellish × 1

Kat

28.05.2020

"Wyjątkowość tego człowieka, jego wielkość, wynika - jak w antycznych tragediach - z postawy, ze sposobu, w jaki swój los przyjął, udźwignął i przezwyciężył" - tak o autorze książki pisze w kilku słowach wstępu Andrzej Szczypiorski. Jest to doskonałe podsumowanie osoby, która w tak niezłomny sposób stanęła ponad szeregiem oskarżeń, tortur i prób z... Recenzja książki Rozmowy z katem

Rozmowy z katem

23.04.2022

„Rozmowy z katem” to książka bardzo trudna, zarówno ze względu na treść jak i genezę. Niezwykła i unikatowa również pod względem formalnym. Jest czymś między źródłem historycznym a powieścią psychologiczną. Autor staje się pośrednikiem, układa informacje i zapisuje życie zbrodniarza-ludobójcy na podstawie tego, co on sam mu opowiedział. Kazi... Recenzja książki Rozmowy z katem

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-15
8 /10
Przeczytane Mam w domu 📚 Literatura obozowa/IIWŚ

"Charakter i rozmiar zbrodni dokonanych przez Stroopa, jego butna postawa i wykrętne wyjaśnienia, świadczące nie tylko o braku skruchy, lecz przeciwnie - o tym, że trwa od nadal przy hitlerowskim światopoglądzie, nie pozwoliły Sądowi dopatrzeć się w postępowaniu oskarżonego Stroopa żadnych okoliczności łagodzących. Czyny jego świadczą, iż jest on osobnikiem wyzutym z wszelkich ludzkich uczuć, katem faszystowskim, pastwiącym się z zimnym okrucieństwem nad swoimi ofiarami, którego całkowita eliminacja ze społeczeństwa ludzkiego jest konieczna."


Rozmowy Moczarskiego ze współwięźniem utworzyły pewnego rodzaju spowiedź wojenną Jürgena Stroopa, który okazał się człowiekiem ślepo oddanym Hitlerowi i swoim przełożonym, posłusznym w każdej materii, nie analizującym żadnego polecenia i rozkazu, pozbawionym zasad moralnych i jakiegokolwiek współczucia dla słabszych jednostek.
Żył i wychowywał syna w myśl motta "Meine Ehre heißt Treue", a wierność Führerowi uznawał za największą cnotę.
Nawet w więzieniu nie był w stanie okazać skruchy i do końca pozostawał wierny swoim poglądom oraz był dumny ze swoich czynów.

Książka, którą zaczęłam czytać w ostatniej klasie liceum w końcu doczekała się dnia, w którym odłożę ją przeczytaną na półkę. Żałuję, że zebrałam się do jej skończenia dopiero teraz. Polecam.

× 4 | link |
@anna.urbanska
2012-05-10
10 /10
Przeczytane Posiadam

Ta książka jest nie tylko znakomita. Jest też bardzo ważna. Autor chciał dać czytelnikowi odpowiedź na pytanie, które ciśnie się na usta zawsze, gdy czyta się, słyszy się o wojnie: jak to możliwe, że tyle milionów Niemców z dnia na dzień stało się mordercami, degeneratami, zwyrodnialcami. I odpowiedź można znaleźć właśnie tutaj - sformułowaną własnymi ustami hitlerowca. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie stało się to wcale z dnia na dzień. Przez większą część książki poznajemy przeszłość Stroopa, jego pięcie się do władzy po SS-owskich szczeblach. Poznajemy niemalże każdy szczegół z jego życia, tak doskonale zapamiętany przez Moczarskiego podczas rozmów z generałem. I powoli pniemy się dalej. Od zdobycia władzy przez Hitlera, po rozpoczęcie tej okrutnej akcji, jaką było wytępienie Żydów, znęcanie się nad Polakami oraz jeńcami wojennymi. Normalny człowiek jest w szoku, gdy czyta, jak Stroop opisywał te czyny, których dokonał. Nie mogłam pojąć, jak może on z taką nonszalancją wypowiadać się o popełnionych zbrodniach, morderstwach. Poza tym nie chce się wierzyć, że dorośli ludzie mogli do tego stopnia uwierzyć w tak niesamowite bzdury wygadywane przez przywódców Partii Nacjonalistycznej, przez dowódców SS. Jestem poza tym pod wrażeniem postawy Moczarskiego - jak on mógł znosić tak długo przebywanie w jednej celi z ludobójcą, jak mógł z nim rozmawiać, jak mógł widzieć w nim człowieka??? Podziwiam go za to, ja nie byłabym w stanie. Czytałam ją już nie raz i jeszcze nie raz w...

× 2 | link |
@meg
2007-09-05
Przeczytane

Rewelacyjna książka. Zaskakuje więziennymi relacjami pomiędzy żołnierzem AK a generałem SS.Obnaża nazistowski umysł i śmiało można odbierać ją jako przestrogę dla wszystkich którzy bagatelizują problem nazizmu gdyż doskonale ukazuje, iż jest to problem ponadczasowy i może zrodzić się zawsze i wszędzie, w każdej głowie. Nawet najbardziej kulturalnego człowieka.

× 2 | link |
@Rebellish
2010-08-27
10 /10
Przeczytane

Niezwykła książka, bez dwóch zdań warta przeczytania. A wręcz tego przeczytania wymagająca. Pomaga spojrzeć na te wszystkie bolesne wydarzenia z innej strony. To druga strona medalu. Więcej w mojej recenzji, tymczasem ja podpisuję się pod postem kathij.

× 2 | link |
@Aqua137
2014-04-14
10 /10
Przeczytane

Wybrałam tą książkę do prezentacji maturalnej, od początku byłam do niej negatywnie nastawiona, jednak okazała się być ciekawa. Przedstawia historię w trochę inny sposób, momentami ma się wrażenie jakby było się tam ze Stroopem

× 1 | link |
@frodo
2008-05-21
10 /10
Przeczytane

Co sprawia że człowiek staje się automatem do kolejnych odczłowieczających go czynów? Co sprawia że "mówi że tylko wykonywał rozkazy'? O tym właśnie mówi nam ta rozmowa. Ważna lektura.

× 1 | link |
@Da-Nutka
2009-09-11
10 /10
Przeczytane

Jedna z ważniejszych książek. Należy ja koniecznie przeczytać, żeby zrozumieć mechanizmy kierujące polityką

× 1 | link |
TY
2010-11-04
10 /10
Przeczytane

Strasznie mi sie spodobała ta poruszajaca książka. z pewnością polecam

× 1 | link |
@swojziomek
2008-02-01
10 /10
Przeczytane

książka z bardzo ważnym przekazem, ukłony w stronę Moczarskiego

× 1 | link |
@karolcia.p
2013-03-19
10 /10
Przeczytane

Poruszająca, a przez swoją realność - przerażająca.

× 1 | link |
@Sky
2013-01-20
Przeczytane

bardzo dobra, rewelacyjna książka. obowiązkowa.

× 1 | link |
@MalyMol
2009-08-30
Przeczytane

Poruszająca...ukazuje całe okrucieństwo SS tych marionetek hitlera... Tfu... I jeszcze ci sowieci... dla których moczarski był takim samym zbrodniarzem jak Stroop ...

| link |
@marta0490
2009-06-25
Przeczytane

Przeczytałam ją, bo była mi potrzebna do prezentacji maturalnej. I dobrze się stało, bo gdyby nie to pewnie nigdy bym po nią nie sięgnęła, a naprawdę warto.

| link |
@kathij
2007-08-27
Przeczytane

najlepsza książka, którą czytałam w Liceum...prawdziwa i smutna, bo odsłania, że ktoś kogo chcemy widzieć jako "potwora" jest również...człowiekiem.

| link |
@Thomash
2008-05-23
Przeczytane

jak to jest z drugiej strony? w tej książce znajdziecie odpowiedź.....mimo tego, że przeczytałem ją dość dawno, to dalej sie zastanawiam.....

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Myślę, że nie ma narodów złych i dobrych, szlachetnych i podłych. Po prostu stwierdzam, że kanalie istnieją wszędzie na tym najlepszym ze światów. I sądzę, że nawet porządnych ludzi można w od...”
#
“Patrząc na waszego generała zrozumiałem, że nie mundur, odznaki i ordery mówią o walorach generalskich, ale postawa, hart ducha, intelekt i spokój.”
#
“Wojna jest selekcyjnym zabiegiem biologicznym i psychologicznym - mówił - koniecznym dla każdego narodu. Tylko ludzie o duszy rycerza mogą dostąpić przywileju odczucia i zrozumienia tej wyższe...”
#
“- Przyszłe wojny, technicznie, nie będą potrzebowały tyle armatniego mięsa. - Ale za to może być sto Hieroszim - mówi Stroop.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl