Rybacy

Chigozie Obioma
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Rybacy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Afrykańska przypowieść o braterstwie i samospełniającej się przepowiedni Jeden z najczęściej nagradzanych literackich debiutów ostatnich lat. Powieść znalazła się w ścisłym finale nagrody THE MAN BOOKER PRIZE 2015. Bracia Ikenna, Boja, Obembe i Benjamin porzucają szkołę i zostają rybakami. Ich tata wyjechał do miasta za pracą, a troska o rodzinę spadła na ramiona mamy, okryte kwiecistą wrappą. Bracia wyzwalają się spod rodzicielskiej opieki i coraz częściej widuje się ich nad okrytą złą sławą rzeką. Pewnego popołudnia spotykają tam miejscowego szaleńca. Ten zdradza im, że jedno z rodzeństwa wkrótce zanurzy się w krwawym strumieniu i nigdy z niego nie wyjdzie. Od tego dnia Ikenna, najstarszy z braci, zaczyna oddalać się od rodziny, staje się coraz bardziej krnąbrny, tajemniczy, a w końcu okrutny. Spotkanie z szaleńcem przemieni – w tragiczny, ale też zbawczy sposób – życie członków nigeryjskiej rodziny. W ich losach czytelnik dostrzeże Afrykę we wszystkich jej sprzecznościach – ekonomicznych, społecznych, religijnych. Opowiedziana z punktu widzenia najmłodszego z braci, budząca trwogę historia nie opuszcza miasta Akure, a jednocześnie niesie uniwersalne przesłanie. Każe zadawać pytania o to, do kiedy myślenie magiczne – właściwe nam wszystkim – wzbogaca życie, a od kiedy odbiera nam poczucie odpowiedzialności i sprawia, że stajemy się ślepi. W debiutanckiej książce Obiomy pobrzmiewają echa dawnych mistrzów opowieści, ale wzbogaca je nowy, nieustraszony ton. To przypowieść o dorastaniu i braterstwie, w którym bezinteresowna miłość goi rany. Niesamowita powieść, w każdym sensie: tryskająca życiem, naznaczona śmiercią, przyprawiająca o zawrót głowy ze względu na styl jak i moc samej opowieści. Niewiele powieści zasługuje na miano mitu, ale Rybacy są na pewno jedną z nich. Wspaniały debiut. ELEANOR CATTON, autorka Wszystko, co lśni Zgłębiając to, co tajemnicze i mordercze, lęki, które mogą zawładnąć ludzkim umysłem, przyglądając się odcieniom i gęstemu ściegowi afrykańskiego życia, tym drzewom uginającym się od owoców, a przede wszystkim budując dramatyczne napięcie w tej jakże ludzkiej afrykańskiej opowieści, Chigozie Obioma okazuje się być prawdziwym spadkobiercą Chinuy Achebe. „The New York Times” Wrażenie jak z powieści Zoli albo Theodora Dreisera (…) Rybacy to elegia na utraconą nadzieję (…) a przecież pozwala wierzyć w możliwość zadośćuczynienia w nowym pokoleniu. „The Guardian” Powieść debiutanta bez kompleksów (…) Szczera i liryczna. „New Yorker”
Data wydania: 2016-06-02
ISBN: 978-83-08-06166-4, 9788308061664
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 360

Autor

Chigozie Obioma Chigozie Obioma
Urodzony w 1986 roku w Nigerii (Akure)
Nigeryjski pisarz mieszkający w Stanach Zjednoczonych. Przyszedł na świat w stolicy stanu Ondo, mieście Akure, leżącym w południowo-zachodniej części Nigerii. Był jednym z dwanaściorga dzieci. Należy do grupy etnicznej Igbo. Już jako dziecko zafascy...

Pozostałe książki:

An Orchestra of Minorities
Wszystkie książki Chigozie Obioma

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Rybacy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-06-10
10 /10
Przeczytane Literatura obca

Książka jest niesamowita, przepiękna, mocna, dająca do myślenia. Zaczyna się niepozornie, bo opowieścią o nastolatkach, takich jak my byliśmy, tylko z Afryki. Potem dostajemy opowieść o rodzinie, celach, życiu, a potem opowieść robi się coraz mocniejsza. Za uwagę zasługuje język, styl.
Całość to mocna opowieść o stracie i reakcji na nią, ale i o priorytetach w życiu. Rodzina tych nastolatków to oni, chłopcy, matka, siostra i ojciec, który ma ambicję, żeby chłopaków wychować w kulturze zachodniej (jak to się kilkakrotnie w książce nazywa). Nawet język plemienny nie jest używany w rozmowach, aczkolwiek wszyscy go rozumieją. Jedynym znakiem tej kultury na początku jest rzeka, tam będąca symbolem sił duchowych, zła. Potem, stopniowo okazuje się, że to więzy rodzinne, to siła tradycji, to wierzenia są siłą mocniejszą niż ta kultura zachodnia. To one pozwalają przetrwać rodzinie. Te wierzenia afrykańskie widoczne są też w języku, chociażby w porównywaniu ludzi do zwierząt.
Postacie są tu bardzo mocne, wyraziste. Ale tym, co spaja mi w umyśle literaturę afrykańską, którą miałam przyjemność czytać, to jest rodzina. Postać matki, ojca, domu, to motywy występujące w każdym utworze. To bardzo mocna gałąź literatury, mam na myśli powieść afrykańską. Życzę mu, autorowi Bookera i innych nagród, bo to świetna książka. Mocna, wbijająca czytelnika w fotel. Książkę zamknęłam, a wciąż o niej myślę. Coś niesamowitego. Dziękuję za ten prezent książkowy, bo miałam możność przeczytania...

× 13 | Komentarze (1) | link |
@jatymyoni
2020-05-12
7 /10
Przeczytane L. afrykańska Dobra ksiązka

Książka, która zapada w pamięć. Tragiczna historia czwórki braci, zawieszonych gdzieś między kulturą zachodu i chrześcijaństwem, a wierzeniami miejscowymi i magią. Historia rodziny z klasy średniej w Nigerii, kraju też targanymi wewnętrznymi konfliktami, zawieszonego między zachodem, a walkami plemiennymi. Jednak ja nie czuję Afryki, może dobrze, gdyż powieść jest bardziej uniwersalna. Dla mnie jej akcja mogła by się toczyć na przykład w dowolnym kraju Ameryki Południowe. W kraju, gdzie jeszcze są silne wierzenia przodków i myślenie magiczne. Książka mnie jednak nie porwała. Ciekawy jest obraz Nigerii i rodzinnego miasta autora, widzianego tak jak autor je widział, oczami dziecka. Jednak starałam się odszukać sens i cel tej opowieści. Co nam autor oprócz obrazu swojego rodzinnego kraju i tragicznej historii jednej z rodzin pragnie przekazać. Historia zaczyna się gdy ojciec, głowa rodziny, trzymający twardą ręką i batem swoich czterech synów, wyjeżdża do pracy w innym mieście? Czy taki jest przekaz, silny ojciec to silna rodzina. Jak wygląda więź między braćmi? Czy jest to zawsze powtórzenie relacji ojciec – syn. Co się dzieje, gdy ojciec staje się słaby? Jaką rolę odgrywa w tej rodzinie matka? Druga część powieści daje nam na to odpowiedź. Właśnie te odpowiedzi mnie nie pociągają.
Ciekawe jest poznanie innej kultury, obyczajów, świata tak różnego niż nasz. Tylko czy książka daje nam coś więcej niż interesująco napisana historia.
Przeczytajcie i sprawdź...

× 8 | Komentarze (1) | link |
@Anna_GP
2020-09-27
7 /10
Przeczytane

Bardzo smutna książka.
Początek sugeruje klasyczną historię rodzinną, w dodatku nieco infantylną, bo opowiadaną przez 9-letniego bohatera. Autor wkłada mu jednak w usta słowa i myśli, które w żaden sposób w głowie 9-latka nigdy by nie powstały. I dobrze, bo książka zdecydowanie na tym zyskuje.

Mamy smutną historię samospełniającej się przepowiedni, która jednak wielokrotnie zaskakuje. Dodatkowy smaczek stanowi nigeryjska rzeczywistość - z burzliwą historią kraju, nieoczywistą religijnością, tłem społecznym i pogmatwaną sytuacją ekonomiczną. Osadzona w znanej nam zachodniej cywilizacji nie byłaby nawet w połowie tak ciekawa.

× 8 | link |
DO
2021-08-22
8 /10
Przeczytane
@Evita
2020-05-17
6 /10
Przeczytane Posiadam
@Chassefierre
2019-11-20
8 /10
Przeczytane Must Have (półka na wypadek, gdyby ktoś chciał zrobić mi prezent) Literatura afrykańska
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rybacy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl