Samolot myśliwski Jak-23. TBiU Nr 3 (Technika Broń i Umundurowanie)

Samolot myśliwski Jak-23. TBiU Nr 3 (Technika Broń i Umundurowanie)
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W ZSRR główne lotnicze biura konstrukcyjne w latach 1946–1947 zbudowały kilka typów i wersji myśliwców: Jak-15, Jak-17, Jak-19, MiG-9, Ła-150, Ła-152, Ła-156, Ła-160, Su-9 z silnikiem RD-10 i jego odmianą z dopalaniem RD-10F. Jednak zasadniczym osiągnięciem tych biur konstrukcyjnych było zastosowanie nowych rodzajów zespołów napędowych w postaci skopiowanych brytyjskich silników odrzutowych Rolls Royce Dervent V jako RD-500 i Nene-1,jako RD-45. Silniki te dysponowały znacznie większym ciągiem (dwukrotnie!) oraz były sprawniejsze i charakteryzowały się większą niezawodnością. Mając znacznie doskonalsze silniki konstruktorzy przystąpili do prac nad nowymi konstrukcjami myśliwców. W dość krótkim czasie powstała kolejna seria samolotów, które charakteryzowały się znacznie lepszymi osiągami, a co najważniejsze spełniały już opracowane przez wojsko wymagania taktyczno-techniczne. W wyniku przeprowadzonych prób porównawczych do produkcji seryjnej zakwalifikowano trzy nowe konstrukcje: MiG-15, Ła-15 oraz Jak-23. Jak się później okazało tylko ten pierwszy przeszedł do historii światowego lotnictwa, natomiast pozostałe mimo, iż produkowane seryjnie nie odegrały większej roli, a posłużyły do przeszkolenia kadr oraz opanowania eksploatacji samolotów myśliwskich z napędem odrzutowym. Stosunkowo mała liczba wyprodukowanych Jaków-23 (ponad 300 egz.) w lotnictwie ZSRR pozostała w cieniu rewelacyjnego, skośnoskrzydłego MiGa-15, a niemal wszystkie Jaki-23, po krótkiej eksploatacji w jednostkach Sił Powietrznych ZSRR, trafiły do państw sojuszniczych. Należy przy tym nadmienić, iż około 30% (około 90 egz.) tych maszyn trafiło do Polski, gdzie były użytkowane niemal przez 10 lat (1951-1960). Mimo, iż samolot ten eksploatowany był w okresie zimnej wojny, to jednak nie brał udziału w żadnym z ówczesnych konfliktów zbrojnych.
Kilkunastoletnia eksploatacja tej konstrukcji umożliwiła na wielokrotną jej ocenę zarówno przez specjalne komisje pracujące w ramach prac kwalifikacyjnych, jak i przez grupy ekspertów spoza ZSRR (Grupa Wywiadu Technicznego w AFB Wright Patterson). Samolot oraz jego eksploatacja była oceniona przez wielu pilotów wojskowych, którzy mogli poznać tę konstrukcję bardzo dokładnie. Już w trakcie projektowania zakładano pewne ograniczenia, które w sposób zasadniczy wpłynęły na jego osiągi i właściwości. Konstrukcja odznaczała się małą masą własną (1980 kg), co było uzyskane kosztem „odchudzenia” konstrukcji z różnego typu układów i instalacji. Z racji układu aerodynamicznego był bardzo zwrotny, dysponował nadmiarem ciągu, co wpływało na stosunkowo dużą prędkość pionowego wznoszenia (do 47 m/s). Jego klasyczny układ konstrukcji zapewniał łatwość w pilotażu, a mały rozbieg i dobieg w granicach 500-600 m umożliwiał bazowanie na lotniskach o niewielkich pasach startowych.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-61529-95-8, 9788361529958
Wydawnictwo: ZP
Cykl: Technika Broń i Umundurowanie, tom 3
Stron: 40

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Samolot myśliwski Jak-23. TBiU Nr 3 (Technika Broń i Umundurowanie) nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Samolot myśliwski Jak-23. TBiU Nr 3 (Technika Broń i Umundurowanie). czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Samolot myśliwski MiG-15. TBiU Nr 1 (Technika Broń i Umundurowanie)
Samolot myśliwski MiG-15. T...
Marian Mikolajczuk
Lata powojenne to okres charakteryzujący się dość zmiennymi uwarunkowaniami polityczno-militarnymi. ...
Ciężka Haubica Polowa 15 cm s.F.H. 18
Ciężka Haubica Polowa 15 cm...
Mariusz Skotnicki
W drugiej połowie lat trzydziestych ubiegłego wieku intensywnie rozbudowywany Wehrmacht był masowym ...
TBiU Samochód Polski Fiat Łazik 508 III W
TBiU Samochód Polski Fiat Ł...
Jan Tarczyński
Łazik był małym wozem dowodzenia na niskim szczeblu, poza tym służył do rozpoznania. Była to maszyna...
Samochód pancerny W. 29 URSUS
Samochód pancerny W. 29 URSUS
Rajmund Szubański
Formacje samochodów pancernych można określić jako swego rodzaju "Kopciuszka" sił zbrojnych II Rzecz...
Lekki śmigłowiec PZL SW-4
Lekki śmigłowiec PZL SW-4
Piotr Buchman
Śmigłowiec PZL SW-4 jest pierwszym całkowicie zaprojektowanym i zbudowanym w Polsce wiropłatem, któr...
Samoloty bombowe PZL 23 Karaś 42 i 43
Samoloty bombowe PZL 23 Kar...
Andrzej Glass
W 1932 r. Departament Lotnictwa MSWojsk. zgłosił zapotrzebowanie na samolot rozpoznawczo-bombowy (tz...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl