Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza

Michał MICHU Heppner
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Obyczaje czy maniery, których przestrzegali nasi dziadowie, nijak się mają do współczesnej rzeczywistości. Jak dziś powinien zachowywać się prawdziwy dżentelmen? Co jeszcze niedawno było pożądanym zachowaniem, a dziś traktowane jest jako gafa? I odwrotnie, nad czym dawniej dobrze wychowany osobnik nie byłby w stanie przejść, nie oburzając się, a obecnie jest to standardem w relacjach między ludźmi?

A co jeśli przyjrzymy się reprezentantom naszego państwa? Czy politycy wiedzą, co im przystoi? Autor ma co do tego wątpliwości, a przykładów nie trzeba długo szukać: „Do dobrych obyczajów, jak sądzę, należy także rzeczowe odpowiadanie na zadane pytania. Tej umiejętności nie posiadło wielu polityków”.

Trzymasz w rękach zbiór felietonów publikowanych w „Powiatowej Gazecie Drawskiej” przez Michała MICHA Heppnera od 2013 roku. Książka ta to nie tylko opis zasad zachowania się w różnych okolicznościach. To również kronika zdarzeń, których my, Polacy, jesteśmy świadkami każdego dnia.
Data wydania: 2021-12-16
ISBN: 978-83-66533-31-8, 9788366533318
Wydawnictwo: AlterNatywne
Stron: 411

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

29.04.2022

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Mam w ręce coś niebywałego i oryginalnego. Lektura niecodzienna i osobliwa. Oto SAVOIR-VIVRE XXI WIEKU w przekazie Michała Heppnera. Autor serwuje nam liczny zbiór felietonów, porad i zasad dobrego zachowania. Nie jest to dzieło naukowe, bez obaw. To zebrane w jedno w... Recenzja książki Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza

Savoir-vivre XXI wieku

4.06.2022

Choć wszelkie antologie i inne zbiory czy to opowiadań, czy to innych tworów raczej nie znajdują się na mojej liście najczęstszych wyborów, to jednak książka Michała Heppnera z jakiegoś powodu wzbudziła moje ogromne zainteresowanie. Trzeba również zaznaczyć, iż z polityką raczej się mijam, choć staram się orientować w tym, co się dookoła dzieje. K... Recenzja książki Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza

Jak powinniśmy się zachować...

25.08.2022

Tym razem mam dla Was bardzo ciekawą, a zarazem bardzo oryginalną pozycję. Mam na myśli książkę Michała Heppnera "Savoir - vivre XXI wieku". Znajdziemy tutaj wiele felietonów oraz zasad i porad dotyczących dobrego wychowania zebranych przez autora. A wszystkie te prace, to zebrane w jedno artykuły, które były publikowane w Powiatowej Gazecie Draws... Recenzja książki Savoir-vivre XXI wieku. Polityka okiem prowincjusza

@myreadingimagination@myreadingimagination

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@przyrodazksiazka
2022-02-23
10 /10
Przeczytane

Przyznam, że książka dość niezwykła, gdyż każdy jej rozdział przeznaczony jest na inne lata. Począwszy od roku 2013 kończąc na maju 2020 roku. Rozpoczyna się dość niewinnie, gdyż autor chce nam pokazać jak powinniśmy postępować, by nikt w naszym towarzystwie nie poczuł się źle. Dodaje również, że kiedyś obowiązywały zupełnie inne zasady kulturalnej konsumpcji niż teraz. Zastosowanie ich w niewłaściwy sposób mogłoby okazać się obraźliwe. Jednak są to rzeczy do których tak naprawdę garstka ludzi przykłada wagę. Lecz ta garstka istnieje i pasowałoby umieć się jakoś porozumieć, czy też dogadać.
Każdy rozdział zawiera kilka felietonów z życia autora naprawdę bardzo trafnych. Czyta się jak pamiętnik. Opowiada o rodzinnych zasadach przy stole, tradycjach i kar, jakie były stosowane gdy ich nie przestrzegano. Sama pamiętam, że do dziesiątego roku życia nie mogłam siedzieć przy stole z dorosłymi. Niemal każdy niepełnoletni gość musiał przebywać z dziećmi. Nie były to dobre czasy...
W kolejnych rozdziałach autor przytacza sprawy wykształceń lekarskich i paragrafów, które powinni znać, lecz niewielu się do tego stosuje. Wyraził swoją opinię o politykach, którym daleko do kulturalnego zachowania bez względu na to, czy byli przed kamerami, czy nie. Z zasłyszenia opisał nam sytuację, gdzie pewna osoba wyrażała się o kulturze naszego narodu. Stwierdziła bowiem, że w XXI wieku nie obowiązują już dobre maniery, a co za tym idzie, przepuszczanie kogoś pierwszego przez próg. Według...

× 1 | link |
@ewfor
2022-02-16
8 /10
Przeczytane

Przyznam szczerze, że biorąc do ręki tę lekturę nie byłam pewna czego tak właściwie mogę się po niej spodziewać, ale nie ukrywam, że jej treść mnie nie zawiodła, a momentami nawet bardzo rozbawiła.

Jestem świadoma tego, że chociaż nie wiem jak bardzo bym się starała popełniam gafy, nie wiem, czy znam kogoś kto ich nie popełnia. Jedni robią to świadomie, wówczas jest to odbierane jako żart, a inni nieświadomie. Ale uważam, że osoby publiczne (tu mam na myśli głównie polityków i dziennikarzy) powinny baczniej zwracać uwagę na to co, gdzie i do kogo mówią, bo tego wymaga od nich społeczeństwo.

Autor chwilami prześmiewczo, a czasami bardzo poważnie zwraca uwagę na zachowania naszych polityków ironicznie przytaczając ich błędy językowe czy te, które świadczą o ich kulturze, albo raczej o braku kultury.

Przyznam szczerze, że nigdy nie przepadałam za debatami politycznymi, czy rozmowami polityków, którzy często mówią nie wiadomo do kogo, ponieważ jak przy stole, czy w pomieszczeniu znajduje się na przykład pięć osób, to potrafią mówić wszystkie jednocześnie, i kto wówczas jest słuchaczem?

Zawsze wydawało mi się, że aby zostać wybranym do sejmu, senatu czy na jakiekolwiek inne stanowisko publiczne taki kandydat przede wszystkim powinien pokazać się od strony kulturalnej i językowej. Niestety nie jeden raz przekonaliśmy się o tym, że z kulturą nasi politycy nie mają wiele wspólnego, a często charakter...

| link |
@marta582_82
@marta582_82
2022-03-04
7 /10

"Ranking Obciachu
1. Robienie "dzióbka" (buziaka) na zdjęciach publikowanych na portalach społecznościowych.
2. Chodzenie w przeciwsłonecznych okularach wieczorem w lokalu.
3. Bardzo głośne rozmowy przez telefon w miejscach publicznych (moim zdaniem za nisko).
4. Wysyłanie "zaproszeń" do zagrania w komputerowe gierki.
5. Noszenie okularów słonecznych na głowie, ale nie na oczach (szkła z tyłu głowy)."
Zbiór krótkich, napisanych lekkim językiem felietonów publikowanych w "Powiatowej Gazecie Drawskiej" przez Michała MICHA Heppnera, to jedna z tych pozycji, która idealnie nadaje się nie tyle do zaczytania, ile podczytywania pomiędzy innymi książkami.
Wciągające, czasami prześmiewcze, czasami traktowane z całkowitą powagą publikacje, uwypuklają zachowania polityków i błędy jakie popełniają, a które w większym lub mniejszym stopniu świadczą o ich kulturze lub jej elementarnym braku. Jednocześnie to cenna lekcja dla czytelnika by dostrzegł gafy w własnym postępowaniu.
Może nie nie jest to wybitna lektura, lecz z całą pewnością błyskotliwa.

| link |
@myreadingimagination
@myreadingimagination
2022-08-25
10 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2022-06-04
7 /10
Przeczytane Posiadam Recenzenckie
@malgosialegn
2022-04-29
8 /10
Przeczytane
@jagodabuch
2022-04-29
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Musimy się pogodzić z tym, że niektóre obyczaje, uchodzące jeszcze sto czy dwieście lat temu za wykwintne i bardzo eleganckie, dzisiaj są już nie na miejscu, a nawet bywają śmieszne.
Osobom zasiadającym przy wspólnym stole prawdziwą przykrość mogą sprawić nie niestosowne do potraw nakrycia czy sztućce, ale słowa.
Wzajemne codzienne złośliwości mogą sprawić, że życie stanie się nieznośne...dobrosąsiedzkie stosunki to wielkie szczęście.
Bycie w posiadaniu tajemnicy często czyni nas w oczach rozmówców bardziej atrakcyjnymi towarzysko. Dlatego "w zaufaniu" lubimy dzielić się sekretem z innymi.
/Zachowujmy się tak, jak byśmy byli cały czas podsłuchiwani./Czyli nie mówmy tego, co myślimy, tylkoto, co podsłuchujący chce usłyszeć. Możemy być wrednymi prostakami, ale udawajmy ludzi życzliwych i kulturalnych.
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl