Serca ciemności

Jana Monroe
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Serca ciemności
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Dorośli mężczyźni mdleli na widok zdjęć, które wisiały nad jej biurkiem. Tymczasem ona, gdy patrzyła na dowody najokrutniejszych zbrodni, spokojnie popijała kawę, a jej umysł bez ustanku próbował rozgryźć psychikę seryjnych morderców.

Agentka FBI Jana Monroe stanęła oko w oko z niejednym prawdziwym Hannibalem Lecterem. Jako pierwsza kobieta pracowała w legendarnej Jednostce Nauk Behawioralnych założonej przez „Mindhuntera” – Johna Douglasa. Była zaangażowana w sprawy Teda Bundy’ego, Jeffreya Dahmera, Edmunda Kempera i Aileen Wuornos. To ona szkoliła Jodie Foster do roli agentki Clarice Starling w Milczeniu owiec. Dzień w dzień konfrontowała się z mrokiem, aż w końcu, po 25 latach służby, pozwoliła, żeby ciemność wkradła się w jej serce i przerodziła w paranoję. Noże w kuchni stały się nagle potencjalnymi narzędziami zbrodni, a każda mijana osoba miała cechy mordercy.

Kiedy człowiek zaczyna uodparniać się na cierpienie?

Czy granicą wytrzymałości psychicznej jest zobaczenie 850 ofiar zabójstw w ciągu 5 lat?

Co dzieje się w momencie, kiedy brakuje zaufania do własnego instynktu?

Jana pokazuje kulisy zawodu profilera i przedstawia sposób myślenia najgroźniejszych przestępców. Ma też odwagę, by opowiedzieć o traumie, jaka jest ceną za spotkanie z bestiami w ludzkiej skórze.

Wydanie 1 - Wyd. Znak Literanova
Tytuł oryginalny: Hearts of Darkness. Serial Killers, the Behavioral Science Unit, and My Life as a Woman in the FBI
Data wydania: 2024-06-19
ISBN: 978-83-240-9630-5, 9788324096305
Wydawnictwo: Znak literanova
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 352
dodana przez: Vernau

Autor

Jana Monroe Agentka FBI Jana Monroe stanęła oko w oko z niejednym prawdziwym Hannibalem Lecterem. Jako pierwsza kobieta pracowała w legendarnej Jednostce Nauk Behawioralnych założonej przez „Mindhuntera” – Johna Douglasa. Była zaangażowana w sprawy Teda Bundy’e...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Serca ciemności – recenzja

5.07.2024

Powieści z literatury true crime od zawsze mnie intrygowała. Historie oparte na prawdziwych wydarzeniach, opowieści na faktach traktujące o zbrodniach to coś, co mnie mocno fascynuje. Przeczytałam wiele pozycji, w których autorzy przybliżają nam sylwetki najokrutniejszych zbrodniarzy, morderców, psychopatów, starając się ukazać nam zło w najczysts... Recenzja książki Serca ciemności

FBI - fikcja a rzeczywistość

30.07.2024

Chyba ciężko byłoby znaleźć osobę, która nie kojarzy agentki Clarice Starling z książki Toma Harrisa o Hannibalu Lecterze. Jednocześnie niewielu ludzi słyszało o Janie Monroe, która mogłaby być odpowiednikiem tej postaci w rzeczywistym świecie. Tak jak Starling ugania się za morderczym kanibalem, tak Monroe uparcie dążyła do ujęcia sprawców rozmai... Recenzja książki Serca ciemności

Pierwsza kobieta

29.06.2024

TW: Opisy zbrodni Hollywood uwielbia seriale proceduralne z agencjami rządowymi, wysokobudżetowe produkcje o tajnych agentach. Ich praca przedstawiana na wielkim i srebrnym ekranie często ma się jednak nijak do rzeczywistości, pomimo inspiracji a samo życie często pisze zaskakujące i niewyobrażalne historie. Swoją drogą ten tytuł ma hollywoodzki ... Recenzja książki Serca ciemności

@Radosna@Radosna × 1

Kobiecy punkt widzenia na pracę w FBI, czyli "Serca ciemności" Jany Monroe

23.06.2024

Cześć i czołem! Lubicie literaturę true-crime? Słuchacie może podcastów o tej tematyce? Kim są Wasi ulubieni podcasterzy? "Serca ciemności" Jany Monroe to lektura obowiązkowa dla każdego fana tej tematyki. Kobieta była zaangażowana w sprawy osób takich jak Ted Bundy, Jeffrey Dahmer czy Edmund Kemper. Szkoliła sławną aktorkę Jodie Foster do roli ... Recenzja książki Serca ciemności

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@coolturka104
2024-07-25
Przeczytane

„Serca ciemności. Seryjni mordercy, przerażające śledztwa, legendarna agentka FBI” to wspomnienia byłej agentki FBI Jany Monroe, która pokazuje kulisy zawodu profilera i ujawnia schematy działania najgroźniejszych przestępców w Stanach Zjednoczonych. To nieustanne zajmowanie się makabrą nie pozostało bez wpływu na jej życie.

Książka na kształt pamiętnika opisuje ścieżkę kariery zawodowej Monroe. Zawiera sporo ciekawostek z pracy agentów federalnych oraz przybliża nam sylwetki wszelkiej maści zwyrodnialców i przedstawia popełnione przez nich zbrodnie. Znajdziemy tu nie tylko próby „zrozumienia” tajników działania ich umysłu, zajrzymy również za kulisy amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości, dowodząc, że nie jest on wolny od błędów.

Autorka dość szczegółowo opisuje popełnione zbrodnie oraz analizuje psychikę tych, którzy się ich dopuścili. Jedno jest pewne: postrzeganie świata psychopaty diametralnie różni się od naszego, a charakteryzuje ich całkowity brak empatii. Słowo BRAK ma w odniesieniu do tych osób ogromne znaczenie, bowiem to, co najbardziej przeraża to właśnie BRAK wyrzutów sumienia, skruchy czy żalu za swe uczynki.
To ciekawa propozycja dla osób pasjonujących się kryminologią, choć spodziewałam się mniej autobiografii, a więcej "smaczków".

× 5 | link |
@przyrodazksiazka
2024-08-01
9 /10
Przeczytane

Świetny reportaż. Czasami czułam jakby wkradały się sceny z najlepszych thrillerów psychologicznych, gdzie kobieta, która rozwiązywała zagadki zbrodni, była jedną z psychofanów tych oprawców. No bo słuchajcie, każdy z nas ma jakąś swoją pasję, coś bez czego nie wyobraża sobie siebie. Pasją kobiety z książki były zbrodnie. Pragnęła szukać rozwiązań i zastosowała do tego bardzo swoistą taktykę. Mając piwniczne biuro, okleiła swoją ścianę zdjęciami zbrodni, gdzie obiety były wyprute z wnętrzności aż po samą szyję. U jednych taki widok wywoływał torsje, wręcz traumy, które prześladowały w każdej wolnej chwili. U niej były ogniwem do poszukiwania odpowiedzi. Bywało, że wpatrując się w nie wpadała na pomysł rozwiązywania zagadki lub dostrzegała tropy, których wcześniej nikt nie widział. I tu chcę zaznaczyć, że choć w prosty sposób ukazuje nam różne zbrodnie, nieścisłości czy też prawne ograniczenia, to jednak osoby bardziej wrażliwe mogą wpaść w panikę podczas czytania. Bo lubić książki Czornyja to jedno, ale poznawać kawałek po kawałku zdeformowania ludzkiego ciała wiedząc, że to prawda, to drugie. Nie każdy jest na to gotowy. Tym bardziej, że ona nie szczędzi nam szczerości, których wiadomości szczególnie omijają. Opisy zwyrodnialców i tego, co robili swoim ofiarom momentami było straszne nawet dla mnie. Nam się wydaje, że praca profilera seryjnych morderców jest czymś zwyczajnym, zbliżonym do pracy policjanta. Nic bardziej mylnego. Grzebanie w ludzkim ciele, by poszukać jak...

× 2 | link |
@tomzynskak
2024-07-01
6 /10

Jana Monroe to kobieta niezwykła - inteligentna, zdeterminowana, niezwykle inspirująca i przede wszystkim z bogatym kodeksem moralnym. Podczas swojej służby w FBI niejednokrotnie stanęła oko w oko z osobami pokroju Jeffreya Dahmera czy Teda Bundy’ego, a także szkoliła Jodie Foster do roli agentki Clarice Starling w kultowym „Milczeniu owiec”.

„Serca ciemności” to książka, w której Jana, jako pierwsza kobieta pracująca w legendarnej Jednostce Nauk Behawioralnych Mind Huntera, przedstawia nam kulisy przerażających śledztw, zawodu profilera, a także sposoby myślenia najgroźniejszych przestępców. Jej praca przy sprawie 850 zabójstw to ogromne osiągnięcie, które podkreśla jej wytrzymałość psychiczną. Jest to również wynik, który w 100% zaprzecza teorii, jakoby płeć piękna była tą słabszą. Jana niejednokrotnie opisuje, jaką walkę musiała stoczyć z krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi roli kobiet w społeczeństwie. Musimy mieć na uwadze, że rozpoczynała swoją karierę na przełomie XX i XXI wieku, kiedy to jeszcze wiele osób żyło w przekonaniu, że kobieta nadaje się wyłącznie do rodzenia dzieci i sprzątania domu.

Cały reportaż, pomimo momentami drastycznych treści, utrzymany jest w dość lekkim i przyjemnym stylu. Dziennikarsko-gawędziarski sposób narracji sprawia, że można odnieść wrażenie, jakby słuchało się przy herbatce historii życia silnej kobiety, która potrafi walczyć o swoją pozycję i sprawiedliwość. Autorka pomiędzy wie...

× 1 | link |
@papierowamagnoolia
2024-07-09
8 /10
Przeczytane

Gdyby nakręcić o niej film wyszłaby z tego niesamowita sensacyjna produkcja. Życiorys Jany Monroe - legendarnej agentki FBI to gotowy scenariusz na film, bogaty w głośne sprawy kryminalne i sławne postaci. W jej książce "Serca ciemności. Seryjni mordercy, przerażające śledztwa, legendarna agentka FBI." możemy dokładnie przyjrzeć się jej życiu i kulisom 25-cio letniej pracy w FBI.

Jana Monroe dzieli się z czytelnikami swoimi niezwykłymi doświadczeniami jako jedna z pierwszych profilerek. W ciągu 5 lat widziała 850 ofiar zabójstw, była zaangażowana w sprawy seryjnych morderców takich jak Ted Bundy, Jeffrey Dahmer, Edmund Kemper czy Aileen Wuornos, a także służyła za inspiracje dla Jodie Foster, wcielającej się w rolę Clarice Starling z „Milczenia owiec”.

Czytając tę książkę co chwile byłam zdumiona. Po pierwsze z powodu zasług i ogromu pracy Jany Monroe i tego jak trzeba być ponadprzeciętnym, inteligentnym i wytrzymałym człowiekiem, żeby pracować w FBI. Z drugiej strony - prywatnie Jana wydaje się naprawdę spoko babeczką, miłą i zabawną a styl w jakim opowiada jest tak przyjemny, że nawet sprawy seryjnych morderców i makabrycznych zbrodni stają się znośne przy dokładniejszym poznaniu.

"Kiedy zajmujesz się tropieniem niezrównoważonych ludzi - niezrównoważonych do tego stopnia, że gotowi są raz po raz zabijać z zimną krwią - musisz nieustannie powtarzać sobie, że drobiazgi, które wydają ci się dziwne i niezrozumiałe, mogą okazać się niezwykle istot...

| link |
@etiudyliterackie
2024-06-25
7 /10

Czy odważysz się stanąć twarzą w twarz ze złem, z najbardziej znanymi seryjnymi mordercami?

To była codzienność Agentki FBI Monroe. Przez 25 lata każdego dnia mierzyła się ze sprawami, które mrożą krew w żyłach. Zdjęcia ofiar, przesłuchania, śledztwa, w których ginęło mnóstwo ludzi. Sprawy, o których słyszał cały świat.

Odkąd pamiętam z wielkim zapałem oglądałam produkcje dotyczące pracy FBI, CSI, ale dopiero po lekturze tej książki dotarło do mnie jak bardzo trudny to jest zawód, jakie daje obciążenie psychiczne. Jana Monroe nic nie ukrywa, twardo przedstawia dowody i tajniki zawodu profilera, pozwala dostać się czytelnikowi do umysłów morderców. Jest bardzo bezpośrednia i miałam wrażenie, że trochę wyniosła, ale taki musi być agent: pewny siebie, nie może zawahać ani przez chwilę.
Pomimo ciężaru jaki niosła za sobą praca Monroe potrafiła odnaleźć w tym wszystkim odrobinę miejsca na humor.

A czy pomyślałaś kiedyś jak bardzo to wpływa na stan psychiczny takich osób? Każda sprawa zostawia po sobie jakiś ślad, Jana choć stanowcza i surowa, mogłoby się wydawać kobieta skała, a ma w sobie tyle odwagi, aby opowiedzieć również o mrokach tej pracy, o traumie, o tym ile musiała poświęcić, aby stać się najlepszą, aby stać się pierwszą kobietą w legendarnym oddziale „Mindhuntera.

Zajrzyj do akt najgłośniejszych spraw, zaangażuj się w sprawy Teda Bundy’ego, Jeffreya Dahmera, masakry w Columbine, Siódemki z Teksasu, ataku na World Trade Center...

| link |
@Radosna
2024-07-12
6 /10

Na przestrzeni ostatnich paru lat wydano wiele publikacji o groźnych przestępcach oraz pracy profilerów. W książce ,,Serca ciemności. Seryjni mordercy, przerażające śledztwa, legendarna agentka FBI" znajdziemy elementy charakterystyczne dla tego typu literatury, ale mimo wszystko to bardziej autobiografia autorki z zacięciem true crime. Jana Monroe zdradza kulisy swojej pracy od pierwszych dni w służbie a w zasadzie treningu.

Autorka niniejszej książki zaczynała służbę w czasach gdy ten "świat" był jeszcze zdominowany przez mężczyzn, więc przedstawia też obraz zmieniających się norm kulturowych i społecznych.

Książka ,,Serca ciemności" jest ciekawą i angażująca pozycja, z której można się wiele dowiedzieć o pracy w FBI. Autorka już od nastoletnich lat interesowała się prawem i porządkiem, więc naturalnie w tym tytule widoczne jest jej zaangażowanie i oddanie ideą. Jana Monroe w swojej książce chciała przedstawić wiele aspektów pracy i robi to w skondensowany sposób, ale wiele poruszanych tematów jest tak ciekawych, że zasługują na osobną książkę.

| link |
@whitedove8
2024-07-30
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_w_kwiatach
2024-07-05
7 /10
Przeczytane
@strazniczkaksiazekx
2024-06-23
9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Serca ciemności. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat