Seryjne zabójczynie. Najsławniejsze morderczynie w dziejach

Tori Telfer
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Seryjne zabójczynie. Najsławniejsze morderczynie w dziejach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

„Te kobiety bywały sprytne, obdarzone wybuchowym charakterem, przebiegłe, uwodzicielskie, zuchwałe i wyrachowane, cierpiały na urojenia i były gotowe sięgnąć po wszelkie środki, aby dopiąć swego i zdobyć dla siebie lepsze życie, tak jak je rozumiały”. Tak autorka Seryjnych zabójczyń pisze o swoich bohaterkach. Kiedy myślimy o seryjnych zabójcach, przychodzą nam do głowy głównie mężczyźni, jak choćby Kuba Rozpruwacz. Okazuje się jednak, że około dziesięciu procent morderstw dokonały kobiety, nawet jeśli o wielu zbrodniach zapomniano. A przecież Elżbieta Batory, Nannie Doss czy Mary Ann Cotton żyły naprawdę. I o nich właśnie jest ta książka. To czternaście przykładów najsławniejszych morderczyń w dziejach. Co nimi kieruje? Jakie mają motywy, jakie stosują metody? Działają same czy ze wspólnikami? Kogo wciągają w sieć swoich intryg? Kto pada ich ofiarą? Odpowiedzi na te pytania i wyjątkowy wgląd w psychikę zabójczyń znajdziemy w tej książce. Każdy rozdział porusza temat zbrodni i historii innej bohaterki, portretując ją z wielkim realizmem. To pierwsza książka, badająca kobiety-seryjne zabójczynie przez pryzmat feminizmu. Nie znajdziemy tu łatwych wyjaśnień („to hormony” albo: „to wspólnik-mężczyzna”) ani kalek („to femme fatale”, „to wiedźma”) – autorka pochyla się nad każdą bohaterką i złożoną naturą kobiecej agresji. Niektóre to bezwzględne psychopatki, inne są po prostu zagubione. „Książka poparta znakomitym researchem, pełna ciekawych informacji, ale ostrzegamy bojaźliwych czytelników: Telfer nie ukrywa przerażających szczegółów morderstw. Pełna strasznych detali książka jest rzadkim spojrzeniem na kobiety, które zabijały dla przyjemności.” – „Kirkus Review” „Telfer dekonstruuje mity (na przykład o Elżbiecie Batory) i szuka realizmu i faktów za legendą. Autorka rzuca światło na to, jak każda sprawa była wyjaśniana i jak traktowano sprawczynie. Rzecz dla prawdziwych fanów kryminałów i wszystkich zainteresowanych wątkami feministycznymi w historii.” — „Library Journal” Tori Telfer to autorka-freelancerka, absolwentka Northwestern University, która: a) jest niepocieszona z powodu braku umiejętności jazdy na łyżwach, b) ma obsesję opowiadania na przyjęciach o seryjnych zabójcach, c) publikuje w sieci materiały na tematy tak skrajne, jak: sobowtóry Johnny’ego Deppa czy kowboje w Ameryce.
Data wydania: 2017-11-22
ISBN: 978-83-63960-86-5, 9788363960865
Wydawnictwo: Poradnia K
Seria: Dreszcze
Stron: 418

Autor

Tori Telfer Tori Telfer Tori Telfer to autorka-freelancerka, absolwentka Northwestern University, która: a) jest niepocieszona z powodu braku umiejętności jazdy na łyżwach, b) ma obsesję opowiadania na przyjęciach o seryjnych zabójcach c) publikuje w sieci materiały ...

Pozostałe książki:

Oszustki. Naciągaczki, fałszerki, kameleony
Wszystkie książki Tori Telfer

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Słaba płeć?

30.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak tylko padnie słowo morderstwo, to oczami wyobraźni widzi się silną posturę mężczyzny z grymasem złości na twarzy dzierżącego w dłoni zakrwawiony nóż. Dlaczego najpierw z tym słowem nie kojarzy się kobieta? Że niby co? Za słaba, za naiwna i za głupia? Po przeczytaniu tej książki nie będę już tego wyrazu, stypizowała na płeć. W książce mamy 1... {} Recenzja książki Seryjne zabójczynie. Najsławniejsze morderczynie w dziejach

@jorja@jorja {}× 22

Bezwzględne kobiety w historii świata

10.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Zabijanie człowieka powinno być trudniejsze, niż zabijanie zwierzyny”. To niezwykle fascynujące, kiedy opowiastka staje się historią, historia staje się legendą, a legenda staje się mitem. Po jakimś czasie mit staje się powszechną prawdą, i nikt już nie pamięta czy jest ona słuszna, czy też nie. To właśnie stało się z życiem jed... {} Recenzja książki Seryjne zabójczynie. Najsławniejsze morderczynie w dziejach

CZY WARTO KATEGORYZOWAĆ KOBIETY, JAKO SŁABĄ PŁEĆ?

19.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Czy tylko mężczyźni potrafią mordować z zimną krwią? Czy kobiety są stereotypową słabą płcią? Można by spekulować na ten temat pod wieloma względami, jednak Tori Telfer udowadnia nam, iż stereotypy są jedynie namiastką czegoś, co jest znikome, a bohaterki tej książki potrafią dorównywać największym zbrodniarzom w dziejach. Z kim na pierwszy rz... {} Recenzja książki Seryjne zabójczynie. Najsławniejsze morderczynie w dziejach

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2019-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2018 Literatura faktu Mam

Przede wszystkim wielkie brawa dla autorki za niezwykle szczegółowy research, odnośniki do dokumentów z epoki, cytaty z prasy w której opisywane były niektóre przypadki, ogrom pracy wykonany, by jak najdokładniej przybliżyć czytelnikowi opisywaną postać, lub pokazać, jak była postrzegana przes współczesnych.
Czternaście rozdziałów, mówiących o kobietach, które mordowały. Nie ukrywam, że mimo iż czytuję historie o kobietach, to (fakt, nie szukałam akurat tego tematu) z wymienionych znana mi była jedynie Elżbieta Batory.
Ona właśnie jako pierwsza wchodzi na scenę, jej sadyzm i przekonanie o bezkarności jest porażające. Ciekawe jest, że autorka postarała się o rozdzielenie dorobionych dużo później mitów o kąpielach we krwi i tym podobnych bzdur od faktów, zeznań, dowodów. Same fakty mogą przyprawić o dreszcze i zostać zekranizowane jako horror o psychopacie, więc wszelkie dodatki są zbędne.
Większość kobiet, które przewijają się przez kolejne karty książki to trucicielki, jak Nannie Doss zwana Chichoczącą babcią (notabene, kiedy została ujęta miała 49 lat - trudno to uznać za starość, a jednak uznano wówczas, że dla niej to pora naniańczenie wnuków), Elizabeth Ridgeway, Mary Ann Cotton, Anna Marie Hahn czy Tillie Klimek, o której ówczesna reporterka sądowa Genevieve Forbes powiedziała, że "... poszła do więzienia, ponieważ nigdy przedtem nie wstąpiła do salonu piękności..". Akurat w dotyczącym Tillie Klimek rozdziale jest bardzo wiele wzmianek o innych kobietach, ...

{}× 3 | link |
@sandrajasona
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Historia Przeczytane w 2018

Seryjne zabójczynie – sama autorka ma problem, kobiety zaszufladkowane, jest ich opisanych niewiele, Elżbieta Batory najbardziej znana, ale właśnie „prawda historyczna” została przez pisarkę rozłożona na czynniki pierwsze. Każda z historii została opisana, w pewien sposób zinterpretowana.
Co wywnioskować można: trucizna to arszenik, powód miłosny, pieniężny. Trudno mi ocenić całość, nie jest to opowieść sensacyjna, nie czyta się jej z zapartym tchem, dawkowałam sobie po każdej opowieści czas na refleksje. Całość trochę przeraża – rozmiar zbrodni, okrucieństwa, ale i zachowanie społeczeństwa – czysta rozrywka dla gawiedzi, im morderczyni ładniejsza, tym większe zainteresowanie. Ja po przeczytaniu mam jedno pytanie – czy gdyby były mężczyznami to by były bardziej znane, zrozumiane – bo w sumie czytając namiętnie kryminały i thrillery mało spotykam kobiet w roli morderców, odstępstwo od zasady – pisarze nie chcą kobiet w roli głównej, czy mężczyzna jest bardziej „przekonujący”?

{}× 2 | link |
@Maria_Burtka
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Na faktach/Reportaże/Biografie - Książkowe wyzwanie 2019 ✔ ➡️ Literatura amerykańska 🇺🇸 Kryminał/Thriller 🦄 Legimi 🦄

Książka to zbiór kilkunastu krótkich biografii seryjnych morderczyń. Samo to, że książka jest o kobietach, a nie mężczyznach czyni ją zdecydowanie bardziej fascynującą. Bo nie czarujmy się... W mediach ciągle serwuje nam się obraz psychopatycznego sadysty, który morduje z zimną krwią. Ale gdy przychodzi do kobiet, w jaki sposób są przedstawiane ich historie?
Powyższa pozycja odpowiada na to pytanie w sposób wyczerpujący. Widzimy z jaką łatwością można było oszukać wymiar sprawiedliwości, ale również z jaką łatwością można było stracić wszystko. I nawet jeśli będziemy próbować racjonalizować sobie te wszystkie zbrodnie, należy pamiętać o jednym - kobiety również są targane emocjami (które niekoniecznie muszą być związane z miłością) i mogą zabijać (i wcale nie musi ich do tego popchnąć Lucyfer).
Generalnie książka bardzo na plus i polecam na wolny wieczór.

{}× 1 | link |
@aniabruchal89
2021-09-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@jorja
2021-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Chcę przeczytać
@gabriellaprzybylska
2020-07-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@MarionetkaLiteracka
2020-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Babi
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2018 Kindle Reportaż, literatura faktu i biografie
@Witchbraid
2019-10-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Seryjne zabójczynie. Najsławniejsze morderczynie w dziejach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl