Siedem zmysłów

Rüdiger Braun
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Siedem zmysłów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Słuch, wzrok, smak, węch, dotyk, czucie, równowaga ciała – dzięki nim łączymy świat wewnętrzny z zewnętrznym. Za sprawą zmysłów jesteśmy w ogóle w stanie odbierać nasze otoczenie.

Doznania zmysłowe można wyostrzyć i zmienić. Nie jesteśmy wobec nich bezradni, pozwalają nam one kształtować nasze przeżycia i uczucia. Zmysły stanowią najbardziej bezpośrednią drogę do wzmocnienia psychiki oraz intuicji.

Uważniejsze korzystanie ze zmysłów umożliwia nam poszerzenie świadomości. Dziennikarz naukowy Rüdiger Braun zabiera czytelników w podróż poprzez zmysły ku duszy. Aktualne wyniki badań oraz rozmowy z naukowcami, muzykami, sportowcami i ekspertami z różnych dziedzin uzupełnia o ćwiczenia praktyczne, pozwalające usprawnić działanie zmysłów i zwiększyć uważność.

Autor wskazuje, jak poprzez kanały zmysłowe można wpływać na procesy psychiczne. W tym celu łączy najnowsze odkrycia naukowe z codziennymi ćwiczeniami percepcji.

Tytuł oryginalny: Unsere 7 Sinne - die Schlussel zur Psyche
Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-287-1621-6, 9788328716216
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Psychologia
Stron: 304
dodana przez: chudini0505

Autor

Rüdiger Braun Rüdiger Braun Rüdiger Braun pracuje jako dziennikarz naukowy w Ahrensburg koło Hamburga. Pracuje dla prasy drukowanej, w radiu i telewizji. Zajmuje się tematami z zakresu ekologii, przyrody i ochrony środowiska.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Siedem zmysłów

WYBÓR REDAKCJI
19.04.2021

Rüdiger Braun "Siedem zmysłów Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć", Słuch, wzrok, smak, węch, dotyk, czucie oraz równowaga ciała. Dzięki tym zmysłom jesteśmy w stanie odbierać wszelakie bodźce, które wysyła nam świat zewnętrzny. Możemy usłyszeć śpiew ptaków lub lecącą w radio ulubioną piosenkę. Jesteśmy w stanie z daleka zobaczyć nadjeż... Recenzja książki Siedem zmysłów

Zmysły to podstawa życia

7.05.2021

Codzienne postępowanie, nasze dokonania, kontakty międzyludzkie, tak naprawdę zależą od naszych zmysłów, a przede wszystkim od ich sprawności oraz odpowiedniego ukształtowania. Właściwie nikt z nas nie bierze tego pod uwagę, co jest przyczyną możliwości poruszania się, dzięki czemu widzimy, czujemy. Każdy z nas pędzi przez życie, a nie wie, dlacze... Recenzja książki Siedem zmysłów

Zmyślnie napisane

24.04.2021

Zobaczyłam tę okładkę, przeczytałam tytuł i pierwsze, co mi przyszło do głowy, to że będzie to poradnik wypełniony motywującymi przemowami samozwańczego guru. Trafiłam jak kulą w płot! Lubicie dowiadywać się o świecie czegoś nowego? Z kiosku najprawdopodobniej wyjdziecie z gazetą popularnonaukową pod pachą? Netflix podsuwa wam kolejne dokumenty d... Recenzja książki Siedem zmysłów

Każdy z nas tworzy sobie swój własny obraz rzeczywistości!

21.04.2021

Każdy z nas odbiera świat w zupełnie inny sposób. Właściwie tworzy sobie swój własny obraz rzeczywistości. A wszystko dzięki siedmiu zmysłom. Potraficie na szybko wymienić wszystkie? Sądzę, że na pewno pięć podstawowych i najbardziej znanych, czyli słuch, wzrok, smak, węch i dotyk. Co w takim razie z pozostałymi dwoma? Odpowiedzi na to pytanie udz... Recenzja książki Siedem zmysłów

@StartYourDayWithBooks@StartYourDayWithBooks × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Grzechuczyta
2021-05-07
10 /10
Przeczytane Posiadam Recenzje

Pozycję czyta się dość lekko, gdyż język używany przez autora jest przystępny dla każdego czytelnika i słowa typowo naukowe występują dość rzadko. Wszelkie niezrozumiałe nazwy, bądź obcojęzyczne treści są przetłumaczone, bądź wyjaśnione, co ułatwia korzystanie z tejże książki. Kolorowa okładka, jak najbardziej zachęca do sięgnięcia po nią. Dodatkiem w środku pozycji są ilustracje oraz opisy narządów odbierających poszczególne zmysły. Gorąco polecam książkę wszystkim czytelnikom poszukującym sposobów poprawy jakości życia, ale takich, które są poparte badaniami naukowymi, czyli w żadnym wypadku nie są zmyślone w celu nieuczciwego osiągnięcia korzyści majątkowych.

× 6 | link |
@kasia.rzymowska
2021-04-20
8 /10
Przeczytane

Człowiek każde swoje działanie opiera na zmysłach. Za ich pomocą odczuwamy otoczenia, dokonujemy wyborów, czy unikamy zagrożeń. To właśnie słuch, wzrok, smak, węch, dotyk (a w tej książce również równowaga i intuicja) są podstawą naszej egzystencji. Czy wiemy jednak jak wykorzystywać zmysły dla polepszenia samopoczucia i ułatwienia życia?

Z tej książki się tego dowiecie 🙂

Tytuł ten nie jest do końca poradnikiem, choć i te znajdziecie na poszczególnych stronach. To gruntowne opracowanie popularnonaukowe, poparte wynikami przeprowadzanych badań. Podzielone na rozdziały, z których każdy opisuje pojedynczy zmysł i jego wpływ na człowieka.

Z tego opracowania dowiecie się między innymi:
- co to jest efekt groove i jak można go wywołać,
- dlaczego możemy uzależnić się od rytmu,
- z jakiego powodu na randkę warto założyć czerwony sweter 😉
- co to jest SAD i jak sobie z nim radzić
- co wspólnego ma pianka neoprenowa i zaburzenia odżywiania
i wiele innych, interesujących informacji.

Informacje podane są w przystępnej formie, nie przytłaczając czytelnika, ale raczej wzmagając ciekawość.

Mi osobiście ta książka ogromnie przypadła do gustu. Czytałam ją z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowaniem. Jeśli tylko lubicie dowiadywać się nowych rzeczy lub po prostu wiedzieć, to będzie to odpowiedni tytuł 👌

× 3 | link |
@julcias01
@julcias01
2021-04-26
8 /10
Przeczytane

Każdy w szkole uczy się o zmysłach. Dowiadujemy się, jak działa wzrok, słuch czy węch. Wiemy, że zmysłów jest 5.
Ta książka to - można powiedzieć - świeże i nowe spojrzenie na sprawy związane ze zmysłami.
Podczas lektury dowiedziałam się wielu ciekawych informacji, których się nie spodziewałam i nad którymi nie zastanawiałam się jeszcze nigdy.
Mamy tu 8 rozdziałów: o dźwięku, wzroku, węchu i smaku, dotyku, równowadze, intuicji oraz rozdział, który zawiera wskazówki jak dbać o swoje zmysły.
Na końcu książki znajduje się kilka stron z ciekawymi ćwiczeniami (np. nasłuchiwanie codziennych głosów czy iluzja Arystotelesa).
Autor bardzo rzetelnie zapisuje badania, dzięki którym naukowcy doszli do takich, a nie innych wniosków.
Trzeba czytać książkę bardzo uważnie (co może zająć sporo czasu), a informacji jest naprawdę mnóstwo (co czasem mnie męczyło - nie byłam w stanie czytać tej książki szybko, bo chciałam przyswoić większość informacji).
Autor pisze bardzo zrozumiałym językiem, tłumaczy różne procesy, wyrażenia, wyrazy tak, by każdy czytelnik wiedział o co chodzi.
W środku znajduje się też kilka ilustracji.
No i popatrzcie, jak śliczna jest okładka!😍

× 3 | link |
@miedzytytulami
@miedzytytulami
2021-04-26
6 /10
Przeczytane

Sięgacie po poradniki albo różnego rodzaju opracowania? W kierunku takich książek zawsze pcha mnie ciekawość, taka dziecięca, żeby wiedzieć skąd i dlaczego. I szczerze mówiąc miałam nadzieję, że tym razem również dowiem się czegoś interesującego, tym bardziej, że bibliografia, która dla mnie jest sygnałem, że nie będą to banialuki wyssane z palca, jest w tej książce imponująca. Niestety. Autor przyciągnął moją uwagę dwa razy. Pierwszy raz wspominając o synestezji. Temat ten jest już przeze mnie oczytany z każdej możliwej strony, ale tutaj to zjawisko było przedstawione w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Drugi raz zatrzymałam się, kiedy autor opisywał oddziaływanie barw na psychikę. Co prawda publikacji na ten temat można znaleźć naprawdę dużo, ale przypominania nigdy dość, tym bardziej, że pojawia się ciekawy "eksperyment" dotyczący różu Bakera-Millera (a raczej jasna sugestia, że to jedna wielka ściema). Eksperymenty, badania, dyskusje. Mam wrażenie, że ta książka to przede wszystkim wypis kto i co zrobił, przez co pokonywanie kolejnych rozdziałów od nazwiska do nazwiska jest żmudną drogą przez mękę. Poza tym jestem rozczarowana ćwiczeniami zaoferowanymi przez autora. Nieporozumienie.
Jeżeli ktoś lubi czytać teksty paranaukowe - świetnie, ta książka mu się spodoba. Ja niestety mimo wszystko wolałabym dostać tę wiedzę podaną w formie przystępnej dla szarego człowieka.

× 2 | link |
@sistersasbooks
2021-04-18
9 /10
Przeczytane

Dzisiaj przeniesiemy was w świat zmysłów, świat, który każdy przeżywa na własnej skórze. Kochani przygotujcie się na recenzje książki „Siedem zmysłów” od Wydawnictwa Muza, bo my po przeczytaniu jej dowiedziałyśmy się wielu ciekawych i interesujących rzeczy o których zaraz wam opowiemy. Zaczynajmy więc.

Na początku powiedziałybyśmy, że ta książka to zbiór informacji o naszych zmysłach, to suma przeprowadzonych badań pokazująca jak zmysły mogą wpływać na nasz organizm. To takie wademekum dla osób, które nie mają pojęcia bądź chcą się dowiedzieć więcej o tym.

Autor przedstawia nam taką koncepcje zmysłów : wzrok, słuch, węch i smak, dotyk i czucie, równowaga, intuicja. Pojedynczy zmysł przedstawiony został w jednym rozdziale, każdy osobno. Natomiast poszczególne rozdziały zawierają wyjaśnienie oraz definicje każdego ze zmysłów, ciekawie pokazane badania oraz treningi zmysłowe, dzięki którym możemy poprawić kondycję naszego organizmu lub możemy sobie pomóc dzięki nim w przezwyciężaniu danych chorób.

Książka przedstawia wiele ciekawych zagadnień o których wcześniej nie miałyśmy pojęcia. Słyszeliście może o efekcie magdalenki, a może wiecie czym jest groove , bądź czym jest zespół SAD? Czym jest TAKeTINa, albo priming, po co potrzebna na jest pianka neoprenowa ? Jeżeli nie wiecie czym są te zagadnienia, to polecamy wam tę książkę, z pewnością zaciekawi nie jedną osobę.

Wyjaśnione w niej zostało wiel...

× 1 | link |
@aniabex
2021-04-16
8 /10

Świat jest taki jakim go widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy i dotykamy, a wszystko to dzięki zmysłom..
Zmysły... ile ich jest? Podobno 380. Łączą nas ze światem, są jak brama stojąca otworem. Rüdiger Braun w swojej najnowszej książce „ Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” przybliża nam moc siedmiu z nich.
1. Słuch
2. Wzrok
3. Węch
4. Smak
5. Dotyk
6. Równowaga
7. Intuicja
Każdy jest tak samo ważny. A wyczulenie na nie niewątpliwie poprawia jakość życia. Wpływa na samopoczucie i zdrowie. Jeden wiąże się z drugim. Wzajemnie się przenikają, współpracują.
Rüdiger Braun w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawia wyniki najnowszych badań dotyczące zmysłów, prezentuje wnioski z doświadczeń naukowych, pokazuje metody terapeutyczne o dużym potencjale, rokujące zrewolucjonizowanie pracy terapeutów. Mamy tu zbiór opinii naukowców, muzyków, sportowców, ekspertów z wielu dziedzin. Ale również ciekawe przykłady ćwiczeń i testów dzięki którym łatwiej poznać i wzmocnić swoje zmysły.

Czucie, myślenie i działanie to całość.

„ Siedem zmysłów. Jak je zrozumieć i wykorzystać, by lepiej żyć” to bardzo ciekawa lektura, dowiedziałam się tu rzeczy o których wcześniej nie miałam bladego pojęcia, np.: że mamy siedemset milionów receptorów wrażliwych na dotyk, wyszkolony nos potrafi rozróżnić około dziesięciu tysięcy zapachów, mamy do dziesięciu tysięcy kubków smakowych, możemy odczuwać setki emocji, co to ...

× 1 | link |
@marta582_82
2021-04-21
8 /10

"Główny przekaz brzmi: nie możemy istnieć bez emocji. Prze życia, emocje i uczucia kierują nami w każdym momencie na szego życia. Nadają mu koloryt, smak i kształt, pełnią funkcję podobną do układu odpornościowego - bronią przed tym, co nam szkodzi, i wspierają to, co korzystne."
"Siedem zmysłów" to książka, która zabiera czytelnika w świat zmysłów i wyjaśnia ich wpływ nasze życie. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się, że aż tak mi się spodoba, jednak od razu tutaj zaznaczę, że nie czytałam jej na raz, ale podczytywałam ją sobie po kawałku. Dotyk, słuch, smak, intuicja, węch, wzrok i równowaga, wszyscy je znamy, ale czy na pewno, zdajemy sobie sprawę jak ogromne mają one znaczenie. Podczas lektury dowiadujemy się rzeczy, z których zdajemy sobie sprawę, na przykład o tym jak silnie oddziaływuje na człowieka dźwięk, jednak jest też sporo ciekawostek, chociażby autor wyjaśnia nam dlaczego czytanie w czasie podróży wywołuje u niektórych chorobę lokomocyjną (niestety to mój przypadek). Książka zawiera też wyniki badań jakie zostały przeprowadzone nad poszczególnymi zmysłami, ale nie obawiajcie całość jest naprawdę bardzo przystępna i ciekawa. Z całą pewnością nie jest to lektura dla każdego, ale ci którzy interesują się tym tematem lub chcą go dopiero poznać, będą usatysfakcjonowani.

× 1 | link |
@zaglebiam_sie
@zaglebiam_sie
2021-06-24
8 /10
Przeczytane
@Anna_Szymczak
2021-05-10
8 /10
Przeczytane
@krecimnieczytanie
@krecimnieczytanie
2021-04-26
8 /10
Przeczytane
@angell15
2021-04-25
8 /10
Przeczytane
@mysilicielka
2021-04-24
7 /10
Przeczytane Współprace
@book_na_kanapie
2021-04-23
7 /10
Przeczytane
@lunka.bookstagram
2021-04-20
8 /10
Przeczytane
@toptangram
2021-04-19
7 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Siedem zmysłów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl