Słowiańskie mity i opowieści w komiksie

Wiktoria Korzeniewska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Słowiańskie mity i opowieści w komiksie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Mity słowiańskie w komiksie? Tego jeszcze nie było.

W kogo wierzyli nasi słowiańscy przodkowie? O co chodzi z topieniem marzanny na wiosnę? Jak się pozbyć zmory? I co wspólnego z tym wszystkim ma... jajko?!

Sprawa z mitologią Słowian jest trochę skomplikowana, ponieważ istnieje bardzo mało źródeł, ale pisarka Wiktoria Korzeniewska (obecna w internecie jako @SlavicBook) i ilustratorka Natalia Noszczyńska podjęły się opowiedzenia wszystkiego młodszym czytelnikom w prosty i wciągający sposób. Poznacie słowiańskich bogów, stare tradycje, które przetrwały aż do dziś, oraz dostaniecie trochę inspiracji do słowiańskiego „zrób to sam”.
Data wydania: 2024-06-05
ISBN: 978-83-10-13997-9, 9788310139979
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kategoria: Mitologia i Legendy
dodana przez: zanetagutowska1984

Autor

Wiktoria Korzeniewska Wiktoria Korzeniewska
Urodzona w 1987 roku w Federacji Rosyjskiej
Z wykształcenia filolog, literaturoznawca, z zawodu specjalistka ds. promocji książek, z serca właścicielka slavicbook.pl – bloga o książkach z motywami słowiańskich wierzeń. Uzależniona od kawy i baśni. Podejrzana o bycie miejską zmorą. Niejednokro...

Pozostałe książki:

Czerwona baśń Słowiańskie mity i opowieści w komiksie
Wszystkie książki Wiktoria Korzeniewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mitologia Słowian w opowieściach Babci

5.06.2024

Wiktorię Korzeniewską autorkę bloga @slavicbook obserwuję od dłuższego czasu a Natalię Noszczyńską od niedawna. Bardzo chciałam przeczytać i zrecenzować jej najnowszą książkę ich autorstwa – komiks. Dziękuję Wydawnictwu Nasza Księgarnia za tę możliwość i egzemplarz :) Jestem zauroczona :) Biorę książkę do ręki i długo ją oglądam. Dotykam, przeg... Recenzja książki Słowiańskie mity i opowieści w komiksie

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@guzemilia2
2024-06-15
8 /10

Znacie jakieś wierzenia z naszego domowego podwórka? A może i u was w domu były jakieś przesądy?

Ja jestem okropnie przesądnym człowiekiem, któremu od dziecka opowiadało się jakieś historie czy to nasze polskie, czy też takie od naszych wschodnich i północnych sąsiadów np.: Ołoncho.

Reklama- @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia

Jestem mocno zafiksowana na temat wierzeń i mitologi więc zbiór mitów i legend nie był dla mnie odkrywczy. Ale! Nie zmienia to faktu, że dla osób, które dopiero zaczynają pogłębiać swoją wiedzę, będzie to strzał w 10!

Nada się też idealnie dla dzieci! Przystępna forma, łatwy język i wszystko napisane bardzo solidnie. Dodatkowo mamy też przepiękne ilustracje, które mniej więcej pozwalają nam zrozumieć, co mogło się dziać podczas opowiadania takich legend. Zobacz 2 i 3 foto.

Wiadomo, większość legend jest straszna, brutalna i krwawa. Jednak nie tu! W tym zbiorze wszystko było napisane ze smakiem i z taką dbałością, że jednak może przeczytać to młodszy czytelnik.

Dla mnie oczywiście jest to pozycja 5/5 ⭐️ i zostaje ze mną na półce dla przyszłych potomnych!

To, co mnie chyba najbardziej zauroczyło to fakt, że te historie opowiada babcia swoim wnukom i my śledzimy to co chciała przekazać młodszym. Wyjaśnia nam, skąd się wzięły pewne tradycje i zabobony. Oczywiście wszystko jest takie z humorem, żeby i to dziecko też zrozumiało. Dlatego to jest idealna pozycja dla osób, które szukają jakiejś książk...

× 3 | link |
@zabciaczytaa
2024-06-11
Przeczytane

Mity pomagały niegdyś uporządkować świat. Przekazywane ustnie kolejnym pokoleniom pomagały określić powstanie świata oraz zasady w nim panujące. Te najbardziej znane, czyli mity greckie, zostały spisane m.in w dziełach Homera. A co wiemy na temat mitologii dawnych Słowian?
Niestety niewiele, gdyż pierwotne ich wersje nigdy nie zostały spisane.
Wytężona praca wielu naukowców pozwoliła nam poznać niektóre z nich, zaś wciąż żywe wierzenia i opowieści nadal przekazywane są kolejnym pokoleniom.
Współcześnie słowiańskie mity coraz częściej zostają zamknięte pośród wielu stron książki. W ten sposób pamięć o nich wciąż trwa, a dawne tradycje przodków wciąż mogą pozostać aktualne.
Nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia ukazał się właśnie niezwykły komiks. Wiktoria Korzeniewska i Natalia Noszczyńska postanowiły opowiedzieć młodym czytelnikom o słowiańskich bogach i tradycjach, które przetrwały wieki, w sposób interesujący, przyciągający uwagę.
Na wstępie poznajemy Małgosię i jej babcię, przygotowującą tzw. drapanki (jajka barwione w łupinach cebuli, ms których igłą wydrapuje się przeróżne wzory). Tak, od słowa do słowa, babcia przytacza Małgosi, a po czasie i jej bratu, mity dotyczące stworzenia świata. Opowiada o bogach, w których istnienie Słowianie wierzyli, o demonach nawiedzających ludzi i ich dobytek oraz tych zamieszkujących na stałe w gospodarstwach. Z opowieści tych możemy dowiedzieć się kim była Południca, jak nazywano opiekuna lasu, dlaczego unikano R...

| link |
@Bibliotecznie
2024-06-28
8 /10
Przeczytane

Mitologia słowiańska jest fascynująca i tajemnicza. Głównym problemem w jej zgłębianiu jest to, że brakuje źródeł, z których moglibyśmy czerpać wiedzę o wierzeniach i tradycjach naszych przodków. Szkoda, że nie było możliwości spisania ich, ponieważ podania ustne z biegiem lat zmieniały się i zanikały. Naukowcy w pocie czoła odtwarzają mity na podstawie szczątkowych informacji, a więc wychodzi na to, że po części są to jedynie domysły, a nie twarde fakty. Mimo to warto szukać i poznawać wierzenia naszych protoplastów.

Wiktoria Korzeniewska i Natalia Noszczyńska stworzyły doskonałą pozycję dla dzieci (chociaż dorosłym na pewno również przypadnie do gustu), która przybliża czytelnikowi najważniejsze mity słowiańskie. Piękne ilustracje zachwycają kolorami, a tekst prostotą. Z ogromną przyjemnością czytałam kolejne strony i podziwiałam narysowane z wielką dbałością o szczegóły demony.

Narratorką w tym komiksie jest babcia, która opowiada wnukom o wierzeniach, tradycjach i świętach sprzed wielu lat, a przy okazji chętni mogą stworzyć marzannę albo drapankę, ponieważ znajdą w książce odpowiednie instrukcje. Opowieści babci są krótkie i treściwe. Nie sposób się nimi znudzić, a zawierają wszystkie podstawowe informacje. To naprawdę przemyślana i fantastycznie dopracowana publikacja, która może stać się początkiem cudownej przygody.

Czytajcie razem z dziećmi. Zawarta w komiksie treść z pewnością będzie trampoliną do odk...

| link |
@z_ksiazka_w_plecaku
2024-06-14
10 /10

„Słowiańskie mity i opowieści w komiksie” to ciekawa propozycja dla dzieci o słowiańskich wierzeniach. Napisana jest w postaci komiksu. Zawiera wiele kolorowych ilustracji, które pomagają młodszym czytelnikom zrozumienie mitologii słowiańskiej. Książka ta jest połączeniem wiedzy naukowej z pisarska wyobraźnią.

Mity to historie domowych ludzi, którzy w jakiś sposób tłumaczyli sobie powstawanie świata. Opowieści te były przekazywane z pokolenia na pokolenie. I niektóre z nich przetrwały do dzisiaj.

Z książki dowiemy się:

· Kim są Siłowanie i gdzie mieszkają?
· Gdzie według Słowian wędruje po śmierci dusza?
· W co wierzyli nasi słowiańscy przodkowie?
· Jak powstał człowiek?
· Jak wyobrażano sobie różne potwory i jakie były sposoby na ich przegnanie?
· Czy Baba Jaga tylko szkodziła czy może była jednak dobrą postacią?

Niektóre z opisanych zwyczajów i przesądów przetrwała do dzisiaj jak np. drapanki czy topienie marzanny.

„Słowiańskie mity i opowieści w komiksie” to idealna książka dla dzieci i ich rodziców, którzy chcą poznać bliżej zwyczaje naszych przodków. Napisana jest prostym językiem i opowiedziana jest tak by każdy mały czytelnik mógł zrozumieć czym jest mitologia.

Ciekawym dodatkiem są strony „zrób to sam”. Wplecione są pomiędzy opowieści i na pewno zachęcają dzieci do stworzenia wł...

| link |
@angelika.a.romer
2024-07-13
10 /10
Przeczytane

ednak wreszcie mnie olśniło i przychodze do Was z tą cudowną pozycją nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Lubicie słowiańskie klimaty? Ja wręcz kocham dlatego wiedziałam, że ta książka musi trafić w moje ręce.

I udało się mam ją i czytałam już kilka razy. Zresztą nie tylko ja bo i moje dzieciaki zakochały się w możliwości poznania słowiańskich mitów i opowieści poprzez czytanie komiksu. Oj tak! Dobrze widzicie to cudo to komiks.

Rewelacyjna kreska powoduje, że dzieciaki i dorośli wręcz nie mogą oderwać oczu od pięknych ilustracji. Do tego dialogi, które w przyjemny sposób przybliżają nam świat słowiańskich opowieści. Poznajemy Zmore, Wodnika, Rusałki, Domownika, Licho, Babę Jage i wiele innych postaci występujących w słowiańskich wierzeniach. Ja osobiście uważam, że powinna postać cała seria książek właśnie w podobnym klimacie. Na pewno znalazłaby ogromne grono fanów wśród nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Jeżeli chcecie poznać słowiańskie opowieści to serdecznie zapraszam do zapoznania się z treścią książki. Pamiętajcie jednak, że ten komiks uzależnia.

| link |
@snaky_reads
2024-07-10
9 /10
Przeczytane
@kejsikej_czyta
2024-06-09
10 /10
Przeczytane 2024
@pynia_miedzy_ksiazkami
2024-06-07
7 /10
Przeczytane Mam na regale
@zanetagutowska1984
2024-06-05
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Słowiańskie mity i opowieści w komiksie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl