Opinia na temat książki Smaran. Kolory Indii

PA
@Park2Read · 2023-11-12 11:38:43
Nie wiedzieć czemu, sięgając po "Smaran. Kolory Indii", byłam przekonana, że mam przed sobą lekturę typowej książki podróżniczej. Okazało się natomiast, że powieść Magdaleny Stępień jest czymś bardziej złożonym!

W niezwykłą atmosferę Bengaluru wprowadza czytelnika Dominika, która przybyła właśnie do Indii, by rozpocząć praktyki w firmie Pride Estates. To ona będzie naszą przewodniczką po tych pięknych, ale jakże odmiennych kulturowo miejscach. I chociaż dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę, że Indie to kraj kontrastów i trudnych do zaakceptowania dla Europejczyków nierówności społecznych, mimo wszystko zastana rzeczywistość i tak zaskoczy ją nie jeden raz.

Współuczestniczenie w przygodach młodej Polki sprawia, że "Smaran" wpisuje się raczej w nurt literatury obyczajowo-podróżniczej, ale dla mnie osobiście największym walorem tej powieści były - pobudzające do refleksji nad kulturowymi i społecznymi aspektami życia - wplecione w tekst ciekawostki i dodatkowe informacje, dotykające najróżniejszych dziedzin życia.

M. Stępień bacznie przygląda się światu, dzięki jej spostrzegawczości czytelnik może mieć chwilami wrażenie, że czyta niezwykły esej, a jako, że jest to jeden z moich ulubionych gatunków wypowiedzi pisemnej, odkrycie tego faktu zdecydowanie wzmożyło moją radość z lektury.

Wachlarz podjętych, niby na marginesach zdarzeń, zagadnień jest ogromny - począwszy od opowieści o konieczności wniesienia posagu, poprzez selektywną aborcję, ubóstwo menstruacyjne, aż po krańcowe przykłady nierówności płciowej. Nie martwcie się jednak, mimo ciężkości niektórych tematów, książka Stępień napisana jest dosyć lekko, a spora dawka zawartego w niej humoru, sprawia, że czytelnik nie pogrąża się w smutku, choć z całym przekonaniem - poza dobrą zabawą, lektura "Smaranu" skłania do rozmyślań.

Z kart tej powieści dowiemy się czym jest bubble head, poznamy paletę przeróżnych niejednoznacznych gestów oraz indyjskich zawiłości językowych. Dowiemy się więcej o konkretnych problemach z dostępem do wody, przeczytamy również o świecie mody, o obowiązujących w tym egzotycznym kraju wytycznych dotyczących zarówno ubioru, jak i zachowań poszczególnych grup czy kast społecznych. Będzie również co nieco o zmianach społecznych i politycznych..

Obiecuję jednak, że wszystko to nie wytrąci was z bieżących przygód Dominiki, autorka naprawdę zgrabnie połączyła wszystkie wątki i wtrącenia w całość. Biorąc pod uwagę, że jest to jej debiut literacki, myślę, że warto mieć twórczość Magdaleny Stępień na oku. 😉

„Smaran. Kolory Indii” to fascynująca opowieść o Indiach początku XXI wieku, która pozwala poznać nieco lepiej mentalność Hindusów, uczy dostrzegać piękno w różnorodności, jednocześnie wskazując mnogość ważnych kwestii, z którymi ten kraj musi się wciąż mierzyć. Wraz z główną bohaterką zachwycimy się bogactwem orientalnej kultury, mnogością kolorów i doświadczeń, poznamy również złożony i trudny dla zrozumienia - dyktowany głównie przywiązaniem do rządzącej się swoimi prawami tradycji- problem ogromnego ubóstwa, wykluczenia kastowego czy też braku infrastruktury sanitarnej.

Jak odnajdzie w tym wszystkim Dominika, młoda, wyzwolona dziewczyna z Europy? Czytajcie!
Ocena:
× 2 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Smaran. Kolory Indii
Smaran. Kolory Indii
Magdalena Stępień
8.5/10

Poznaj piękno południowych Indii oczami młodej Europejki! Dla Dominiki właśnie zaczyna się najbardziej egzotyczna przygoda życia: praktyki w firmie Pride Estates w Bengaluru. Dziewczyna doskonale zd...

Komentarze

Pozostałe opinie

Indie fascynują mnie odkąd pamiętam i odbieram je jako kraj, w którym ludzie są wdzięczni za każdą drobnostkę, która przytrafiła im się w życiu i wierzących, że po coś (ta drobnostka) ona się stała. ...

Nie jestem typem podróżnika, a już na pewno dalekie wyprawy nie są dla mnie normą. Ale uwielbiam, gdy autor porywa mnie na wycieczki w odległe miejsca i pozwala poczuć klimat. Bo Magdalena Stępień ni...

© 2007 - 2024 nakanapie.pl