Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia

Scott Carney
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Książka Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia
Książka Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W 2012 roku trzydziestoośmioletni Ian Thorson zmarł w górach w Arizonie z powodu odwodnienia i dyzenterii. Medytował w pobliżu ośrodka, w którym nauczyciel duchowy gesze Michael Roach propagował własną nieortodoksyjną interpretacją buddyzmu tybetańskiego. Zaintrygowany tą tragedią Scott Carney, dziennikarz i antropolog, który przez sześć lat studiował buddyzm w Indiach, zastanawia się, jak daleko niektórzy potrafią się posunąć w pogoni za obietnicą oświecenia. Carney przedstawia niejasne okoliczności śmierci Thorsona, analizując zarazem szczególną amerykańską skłonność do traktowania wschodnich tradycji religijnych jak klocków lego, z których można budować dowolne konstrukcje, i ocenia koszty obsesyjnego dążenia do transcendencji. W fascynującej relacji, zawierającej fragmenty prywatnych zapisków Thorsona i opowieści byłych uczniów Roacha o cudach i czarnej magii, pełnych erotyki rytuałach i tantrycznych inicjacjach, dowodzi, że droga do oświecenia może być zdradliwa i pełna pułapek.  
Tytuł oryginalny: A Death on Diamond Mountain: A True Story of Obsession, Madness, and the Path to Enlightenment
Data wydania: 2016-04-27
ISBN: 978-83-8049-277-6, 9788380492776
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Seria Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 320
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Gdy duch zabija ciało

Pomarańczowe szaty, reinkarnacja, kwiat lotosu, czakry, Tybet. Dla szeroko rozumianego Zachodu buddyzm to często wciąż ruch na mglistym pograniczu ezoterycznego aerobiku, mody i religii skupionej na wszechogarniającym pokoju i spokoju. Nawet ci, którym buddyzm kojarzy się przede wszystkim z kościelnymi plakatami "Zagrożenia duchowe" pewnie by nie przypuszczali, ile w jego historii było przemocy, dziwactw i mrocznych kart. Jak to w religiach bywa. Historia tragicznie zmarłego Thorsona to niewielka opowieść o zagubieniu i wyniszczającym poszukiwaniu oświecenia za wszelką cenę. Ta opowieść staj... czytaj dalej »

Moja opinia o książce

Opinie
@BagatElka
2019-11-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane ZZZ....oddane

"Podczas jednej z wypraw znalazł świętą krowę,ponieważ miał nadzieję,że pomoże mu na jego problemy ze wzrokiem.Klęknął przed nią,modlił się i pozwolił,by polizała jego oczy.Niestety to nie pomogło;później w rozmowie z przyjacielem Mikiem Oristianem przyznał:'przeszedłem daleką drogę tylko po to,żeby poczuć się tak,jakby ktoś tarł mi powieki papierem ściernym""


Zdumiewające jest jak niektórzy ludzie podatni są na manipulacje i pranie mózgu.
Ilość wyznawców różnych sekt i religii jest przytłaczająca a rzeczy do jakich są zdolni - przerażają. Dopóki będzie istniał człowiek - zło i głupota nie zginą.Jako gatunek,chlubimy się inteligencją,cywilizacją i panowaniem nad światem a w gruncie rzeczy ,nie ma chyba głupszego tworu na globie niż zaślepiony homo sapiens.

"Wśród wielu rozsądnych ludzi zawsze znajdzie się ktoś,kto z zapałem skorzysta z nadanego nam przez Boga - prawa do głupoty"

{} | link |
@KazikLec
2019-12-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2019

Cytaty z książki

O nie! Książka Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska droga do oświecenia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}