SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

Jakub Chełmiński
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

W Trójmieście batalię ze smogiem rozpoczęto już w ubiegłym stuleciu. W Warszawie to aktywiści wskazują błędy urzędnikom i apelują o wymianę pieców. Na Śląsku z pomocą przychodzą drony. W Skawinie stężenie zanieczyszczeń jest tak duże, że mieszkańcy mówią „wyjść na otwarte powietrze”, bo o świeżym mogą tylko pomarzyć. Jakub Chełmiński odwiedza wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie, by zobaczyć jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami, którzy niejednokrotnie walczą nie tylko ze smogiem, lecz także z urzędowymi procedurami. Rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu: czy paląc drewnem w piecu też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce? Prawdziwa. Zrozumiała. Szokująca. Polaku, Polko, dzięki niej otworzysz oczy i uszy i już nie będziesz mógł ich zamknąć na smog, który pozbawia życia i zdrowia nas i naszych bliskich. Zrozumiesz, że dziś państwo postawione jest na głowie – rocznie przedwcześnie umiera 45 tysięcy ludzi, żeby garstka innych mogła więcej zarobić lub nie narazić się wyborcom. Kiedy już poznasz prawdę, możesz zacząć działać. Działajmy razem! Katarzyna Ankudowicz, aktorka i ambasadorka akcji #pozywamsmog  
Data wydania: 2019-10-16
ISBN: 978-83-66381-76-6, 9788366381766
Wydawnictwo: Poznańskie
Stron: 318
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Żeby tak odetchnąć pełną piersią...

WYBÓR REDAKCJI
12.01.2020

Papierowe rolki. Gazety. Stare książki. Zawilgłe drewno. Połamane krzesła. Palety i europalety. Porąbane na kawałki meble. Podkłady kolejowe nasączone olejem kreozotowym. Stare drewniane słupy. Plastikowe butelki wypełnione workami. Miał. Flotokoncentrat. I wreszcie węgiel. To rzeczy, którymi ,,można'' napalić w piecu podczas sezonu grzewczego. N... Recenzja książki SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

Smog dla początkujących.

WYBÓR REDAKCJI
9.12.2019

Smog może być Londyński albo Kalifornijski*, dotyka w takim samym stopniu wielkie miasta, jak małe wioski, powodują go spaliny wydobywające się z rur wydechowych zdezelowanych aut i kominki w bogatych podmiejskich dzielnicach. Rokrocznie zabija lub wywołuje degradujące organizm choroby płuc i alergie u wielu ludzi. Pomimo, że walka z nim jest zapi... Recenzja książki SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

@Mackowy@Mackowy × 14

Smoke+fog, czyli smog w całej okazałości

WYBÓR REDAKCJI
28.11.2019

Co roku o smogu trąbią media. Czy jednak informacje płynące stamtąd uderzają w nas, uczą czegoś, czy to tylko “czubek góry lodowej”? “Smog. Diesle, kopciuchy, kominy…” autorstwa Jakuba Chełmińskiego jest dowodem na to, że czytelnicze pozycje są pożądane i niezbędne w postrzeganiu tego, co robimy z naszym środowiskiem. I to bardzo. Jaki jest ce... Recenzja książki SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

idealna na początek sezonu grzewczego

WYBÓR REDAKCJI
25.10.2019

"SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?" to pozycja na którą bardzo czekałam i którą przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, bo jako mieszkanka Krakowa siłą rzeczy jestem na bieżąco z tematem. Trudno o lepszą książkę na jesienne wieczory, które oznaczają również początek sezonu grzewczego. Wydawało mi się... Recenzja książki SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?

@Sylwia_K@Sylwia_K × 2

Moja opinia o książce

Opinie

SZ
2021-09-19
6 /10
Przeczytane 0_Nie posiadam 1_Popularnonaukowa 2_Biblioteka
@temptershell
2020-02-18
8 /10
Przeczytane
@DZIKA_BESTIA
2020-09-14
7 /10
Przeczytane różne polskie
@Chassefierre
2020-01-11
7 /10
Przeczytane Reportaże, literatura faktu Literatura polska
@m_silakowska
2019-11-28
8 /10
Przeczytane
@Mackowy
2019-12-09
7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe
@Sylwia_K
2019-10-25
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl