Spitfire stanął na ogonie

Paweł Reising
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Spitfire stanął na ogonie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Wspomnienia Johna Benetta-Książczyka – pilota Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, a po zakończeniu wojny czynnego oficera Królewskich Sił Powietrznych RAF.

Poznajemy dzieciństwo bohatera, szkołę lotniczą, epopeję wojny 1939 roku, ucieczkę przez granicę i „ścieżkę szczurów” prowadzącą do jednostek tworzonych przez Sikorskiego na Zachodzie.

Nowa szkoła lotnicza i nowe przyjaźnie. Walki i wypadki lotnicze, fascynacje i miłości.

Dzięki małżeństwu z Angielką polski pilot mógł pozostać na Wyspach Brytyjskich, w przeciwieństwie do tysięcy polskich żołnierzy, których lewicowy rząd Bevina nie chciał widzieć nawet w koloniach Korony. Zaproponowano mu kontynuowanie kariery wojskowej w służbie brytyjskiego króla.

Ponieważ Polacy przestali być mile widziani w Albionie, nazwisko „Książczyk” było niemożliwe do wymówienia dla tubylców, swojski Jan Książczyk musiał zmienić się w Johna Benetta, mile brzmiącego w angielskich uszach.

Oddajemy do rąk Czytelnika wspomnienia 101-letniego weterana, oddając hołd jego odwadze, uporowi i konsekwencji.

Próbuję odpalić silnik raz, drugi, trzeci, lecz śmigło ani drgnie. Spitfire traci prędkość i zaczyna spadać. Spoglądam na wysokościomierz – wskazuje 12 tysięcy stóp, czyli prawie 4 tysiące metrów. Zagłębiam się znów w czarnej chmurze. Jeszcze raz próbuję odpalić silnik i nic, zupełnie nic, więc już wiem, że muszę przymusowo lądować! Zgodnie z instrukcją wyłączam iskrownik. Aby utrzymać prędkość i nie wpaść w korkociąg, szybuję w dół, lecz mimo to samolot szybko traci wysokość. Gdy wreszcie znalazłem się pod chmurami patrzę, poniżej rozpościera się pagórkowaty, miejscami zalesiony teren. W przeważającej części pokryty polami, lecz one zasłane są licznymi szarymi, granitowymi głazami. Wiem, że jest już za nisko na skok ze spadochronem…
Data wydania: 2020-12-05
ISBN: 978-83-8079-575-4, 9788380795754
Wydawnictwo: Fronda
Kategorie: Biografia, Pamiętniki
Stron: 240
dodana przez: dominika.nawidelcu

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Walka o marzenia

14.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jest to pierwsza książka, którą otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl i jestem niezmiernie wdzięczna, że to właśnie z tą książką rozpoczynam swoją działalność recenzencką. Lotnictwo obecne jest w moim życiu od najmłodszych lat. Miłość i zamiłowanie do awiacji przekazał mi mój tata. W młodości bardzo lubiłam uczestniczyć w orga... {} Recenzja książki Spitfire stanął na ogonie

@Suzbook.e@Suzbook.e {}× 1

Spitfire z ang. złośnik

17.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Zacznijmy od dobrych stron tej książki. Jest pięknie wydana - błyszcząca okładka ze skrzydełkami, dobry jakościowo papier, sporo zdjęć w środku, które pomimo swoich lat, zostały świetnie oddane graficznie. Bardzo przyjemnie się to czyta i ogląda, dlatego jako opowieść życia Jana Książczyka, pamiątka dla niego i dla rodziny wypada cudownie. Paweł ... {} Recenzja książki Spitfire stanął na ogonie

@mysilicielka@mysilicielka {}× 1

Podniebny żołnierz

21.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Ostatnio bardzo popularny stał się temat dotyczący naszych pilotów, którzy w w czasie II wojny światowej brali udział w Bitwie o Anglię. Jest to bardzo pozytywny trend, gdyż ci podniebni bohaterowie zasługują na szacunek i pamięć. Po ekranizacjach filmowych przyszedł czas na książki. W swojej publikacji " Spitfire stanął na ogonie" pan Paweł Reisi... {} Recenzja książki Spitfire stanął na ogonie

Moja opinia o książce

Opinie

@mysilicielka
2021-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Recenzje

Książkę czyta się szybko, spędziłam z nią jeden dzień. To nie była zła lektura, tylko nie można się nastawiać na przygody rodem z amerykańskich filmów albo wielkie wydarzenia historyczne, o których czytaliśmy w podręcznikach do historii. To długa sympatyczna opowieść, którą mógłby snuć nasz dziadek na rodzinnym spotkaniu, pełna dygresji i zabawnych anegdot.

{} | link |
@czytaniezprzyjemnoscia
2021-01-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@Suzbook.e
2021-01-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Spitfire stanął na ogonie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl