Społeczna historia mediów

Asa Briggs, Peter Burke
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Społeczna historia mediów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Społeczna historia mediów to jedna z najbardziej znanych na świecie książek o historii mediów. Autorzy, brytyjscy historycy społeczni, śledzą, jak zmieniały się środki masowego przekazu i jak te przeobrażenia wpływały na sposób postrzegania otaczającego nas świata. Opisując kolejno następujące po sobie technologie w kontekście politycznym, kulturowym i gospodarczym, zachęcają do rozważnej analizy epoki nowych mediów, która wiele może skorzystać na spojrzeniu nie tylko w przyszłość, ale również w przeszłość.

Zwięzłe przedstawienie dziejów ? takie jak to ? jest ze swej natury wybiórcze. Staraliśmy się w nim uwydatnić pewne tematy, na przykład funkcję mediów w sferze publicznej, pozyskiwanie i rozpowszechnianie informacji, rozbudowę sieci instytucji medialnych czy rozwój przemysłu rozrywkowego. Podejście takie sprawiło, że bardziej skupiliśmy się na zmianach niż kontynuacji, choć niekiedy przypominamy czytelnikom, że pojawienie się nowych mediów nie oznaczało rezygnacji z wcześniej znanych. Rękopisy zachowały swoje znaczenie także w epoce druku, podobnie jak książki i radio w epoce telewizji. Media należy postrzegać jako system ? ulegający nieustannym zmianom, między innymi przemianom technologicznym ? w którym różne elementy pełnią bardziej lub mniej istotne role.
Fragment tekstu
Tytuł oryginalny: A social history of the media
Data wydania: 2010-01-01
ISBN: 978-83-01-16455-3, 9788301164553
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Seria: Komunikowanie (PWN)
Stron: 466
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Asa Briggs Asa Briggs
Urodzony 6 maja 1921 roku w Wielkiej Brytanii (Keighley)
Jeden z najbardziej znanych brytyjskich historyków, od 1976 roku dożywotni członek Izby Lordów. Zasłyną jako autor trylogii na temat epoki wiktoriańskiej i pięciu tomów historii mediów w Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej wykładał w Worcester...

Pozostałe książki:

Społeczna historia mediów Europa dwóch stuleci 1789- 1989
Wszystkie książki Asa Briggs

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Społeczna historia mediów? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

KO
@komestor
2015-01-01

Jest to książka tak wielowątkowa, że mówiąc o niej nie sposób na raz wymienić wszystkich poruszanych w niej zagadnień. Autorzy omawiają m.in. wpływ wydarzeń historycznych i politycznych na rozwój mediów (rewolucja angielska z połowy XVII wieku); mechanizmy społeczne, które doprowadziły do umasowienia mediów – np. samo pojawienie się gazet nie miałoby tak wielkiego znaczenia, gdyby nie egalitarne, umożliwiające szerszym grupom odbiorców dostęp do informacji kawiarnie, w których czytywano na głos i dyskutowano doniesienia prasowe (przełom XVII i XVIII wieku); wskazują, jak głębokie zmiany społeczne spowodował rozwój mediów różnego rodzaju. Także czas i przestrzeń uległy w XIX i XX wieku redefinicji pod wpływem rozwoju technik komunikacji oraz przekazywania informacji. By to zrozumieć, poznajemy historię nie tylko przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, ale także linii kolejowych i żeglugowych oraz historię techniki, wynalazków i wynalazców. To z tych (oraz wielu innych) zjawisk wykształciły się media, czy też raczej należałoby powiedzieć: cały system medialny, jaki znamy dziś. http://ohistorii.blogspot.com/2015/01/a-briggs-p-burke-spoeczna-historia.html

| link |
AB
@abel
2011-06-18
10 /10

Pasjonująca praca na temat historii mediów w bardzo szerokim ujęciu.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Społeczna historia mediów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl