Sprawiedliwość owiec

autor: Leonie Swann Jan Kraśko (tłum.)
Sprawiedliwość owiec
3.92
Ocena 3.92 na 5 możliwych
Na podstawie 37 ocen kanapowiczów
Jak w Folwarku zwierzęcym i Wodnikowym Wzgórzu zwierzęta przemówiły w Sprawie...
Jak w Folwarku zwierzęcym i Wodnikowym Wzgórzu zwierzęta przemówiły w Sprawiedliwości owiec. I powiedziały o ludziach więcej, niż sami wiemy o sobie. A że mówiły prawdę mądrze, śmiesznie i wzruszająco, powieść stała się rewelacją literacką. Największy przebój roku 2006 w Polsce w kategorii proza ...
Pełny opis
Data wydania: 2011
ISBN: 9788324138876
Wydawnictwo: Amber
Napisz swoją opinię

Opinie

@BorryS
@BorryS 2007-09-16
Przeczytane (2007-09-16)
Pojedyncze epizody są zabawne i przyjemnie się je czyta. Ale całość jest jakaś mdła, bezpłciowa.Wszelkie porównania z "Folwarkiem zwierzęcym" sprowadzają się do gadających owiec.Jeśli komuś spodobał się fragment przeczytany na okładce, to zachęcam do rozejrzenia się za "Dziwnym przypadkiem psa nocną porą". Jest tam podobny motyw, a moim zdaniem dużo lepsza książka.
@caribou
@caribou 2010-03-05
Przeczytane (2007-08-07)
Mnie się bardzo podobała. Owce z wyrzutami sumienia, owce skonsternowane - sama próba wyobrażenia sobie tak wymownych zwierząt jest wyzwaniem. Nie w każdej książce musi się lać krew, bohaterowie nie muszą być mądrzy, silni i nieustraszeni, żeby była dobra i prawdziwa.
@lepa
@lepa 2012-01-17
Przeczytane (2012-01-17)
Pomysł na książkę bardzo przypadł mi do gustu. Nigdy nie wpadła bym na to że owce mogą być tak ciekawe a ich postrzeganie świata było momentami bardzo zabawne. Niestety cała książka była trochę nudnawa ale nie żałuje że ja przeczytałam
@kofi
@kofi 2012-02-10
Przeczytane (2012-01-01)
Byłam bardzo ciekawa tej książki. Nie zawiodłam się :) Dobrze napisana. Z humorem, ale też zmuszająca do refleksji. Ciekawe jest to, jak oczami zwierząt możemy obserwować nasze (ludzkie) zachowania. Polecam :)
KE
@Kellhus 2007-09-08
Przeczytane (2007-09-08)
Całkiem dobra książka, śmieszna i rzeczywiście filozoficzny kryminał. Wolę to, niż książki Paulo Coelho, który też jest niby "filozoficzny".
@nnia
@nnia 2009-05-08
Przeczytane (2009-05-08)
Zgadzam się z przedmówcami, że książka z początku nudnawa. Ciężko ją na początku przemęczyć, ale później jest znacznie lepiej :)
@smc
@smc 2012-05-24
Przeczytane (2012-05-24)
Za pierwszym podejściem nie przeczytałam w całości, musiałam rzucić w kąt i dopiero po pewnym czasie doceniłam.
@murgrabiazamil
@murgrabiazamil 2008-08-20
Przeczytane (2008-08-18)
Wszyscy dookoła narzekali jak wsunąłem pod nos, ale dla mnie boska! O owcach nic lepszego nie czytałem :)
@ibzik
@ibzik 2007-09-28
Przeczytane (2007-09-28)
Jak dla mnie trochę za nudna. Opowieść ciągnie się i nie ma wyraźnych zwrotów akcji. Nie polecam.
@didulec
@didulec 2008-10-20
Przeczytane (2008-10-20)
trochę na początku nudnawa. ale wciągadobra
Sprawiedliwość owiec

Jak w Folwarku zwierzęcym i Wodnikowym Wzgórzu zwierzęta przemówiły w Sprawiedliwości owiec. I powiedziały o ludziach więcej, niż sami wiemy o sobie. A że mówiły prawdę mądrze, śmiesznie i wzruszająco, powieść stała się rewelacją literacką. Największy przebój roku 2006 w Polsce w kategorii proza obca, sprzedany w 70 tysiącach egzemplarzy!

Sprawiedliwość owiec przez 7 tygodni zajmowała 1. miejsce na listach bestsellerów "Newsweek Polska".
Radiowa Trójka przez całe lato 2006 codziennie nadawała wspaniałe słuchowisko - adaptację powieści.
Prawa do publikacji kupili najwięksi wydawcy w 25 krajach. W Niemczech sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy - powieść ponad trzy i pół roku pozostawała na listach bestsellerów.
Wytwórnia UFA Cinema kupiła prawa do ekranizacji.

- Jeszcze wczoraj był zdrowy - powiedziała Matylda, nerwowo strzygąc uszami. - To nie ma nic do rzeczy - zauważył Sir Ritchfield, najstarszy tryk w stadzie. - Nie umarł na chorobę. Szpadel to nie choroba.

Pasterz leżał w bujnej, zielonej irlandzkiej trawie obok stodoły. Leżał i ani drgnął. Owce odbywały naradę nieco dalej, prawie na skraju urwiska. Rankiem, gdy znalazły pasterza, niezwykle zimnego i zupełnie martwego, zachowały spokój i były z tego niezmiernie dumne. W pierwszym przypływie trwogi zabrzmiało oczywiście kilka rozpaczliwych okrzyków - "Kto nam teraz będzie przynosił siano?", "Wilk! Tu jest wilk!" - lecz panna Maple szybko stłumiła panikę. Wytłumaczyła im, że tu, na najzieleńszych i najsoczystszych pastwiskach w całej Irlandii, tylko idiota jadłby siano w środku lata, i że nawet najbardziej wyrafinowane wilki nie przebijają szpadlem swoich ofiar. Bo nie ulegało wątpliwości, że to właśnie szpadel sterczał z wnętrzności pasterza. Owce postanawiają przeprowadzić śledztwo. A co będzie, kiedy już odkryją, kto zabił? Wtedy będzie... Sprawiedliwość! Sprawiedliwość owiec wydano w 25 krajach. W Niemczech sprzedano ponad 2 miliony egzemplarzy. W Polsce - 70 tysięcy egzemplarzy.
Przez 7 tygodni zajmowała 1. miejsce na liście bestsellerów "Newsweek Polska". Leonie Swann studiowała psychologię marketingu i reklamy, filozofię i literaturoznawstwo (literatura angielska) w Monachium i w Berlinie, gdzie obecnie mieszka. Tematem jej pracy doktorskiej była rola zwierząt w literaturze angielskiej, co zainspirowało ją do napisania filozoficznej powieści kryminalnej Sprawiedliwość owiec. Obie powieści Leonie Swann dają wyrafinowaną intelektualną rozrywkę najwyższej próby, ale i czystą rozrywkę.

Współtworzący tą stronę
puchar @radziecki @radziecki pierwsza opinia