Sprawy milicyjne

Anna Kłodzińska
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Sprawy milicyjne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.5 /10
Ocena 7.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Zero fikcji. Zbiór 34, opartych na faktach, reportaży milicyjnych. Dotyczą one spraw o bardzo różnym ciężarze gatunkowym: od historii lekkiego kalibru, aż do tych najpoważniejszych – morderstw. Były one publikowane na łamach „Życia Warszawy” w latach 1976-1978.

GRZEGORZ CIELECKI (KlubMOrd.com):
Autorka miała liczne kontakty z oficerami dochodzeniowymi z komend milicji w całej Polsce. Świadczy o tym fakt, że wymienia często nazwiska, funkcje i miejscowości. A zatem informacje musiały pochodzić z pierwszej ręki. W kręgu zainteresowań dziennikarki i pisarki były sprawy różnego kalibru – od włamań, kradzieży biżuterii, czy nawet koni, po morderstwa. Słowem cały przekrój przestępczej działalności epoki początkowego i środkowego Gierka.
W tekście „Jeden z 280” mamy sprawę morderstwa uczennicy szkoły handlowej w Zgierzu. Ciało znalazł przypadkowy przechodzień na bocznej ścieżce. Milicja nie miała początkowo żadnych śladów. Dopóki nie znalazł się świadek, który wspomniał, że widział w okolicy mężczyznę na motorze WSK. To już było coś. Wystarczyło sprawdzić wszystkich 280 właścicieli takich motorów zarejestrowanych w Zgierzu i wytypować któregoś. Ale czy to na pewno musiał być motocyklista?

Trudną sprawą okazała się zagadka morderstwa Marianny Ł. Z łódzkich Bałut. Kobieta została napadnięta we własnym domu, okradziona i zamordowana. Szukano w kontaktach denatki, zataczając coraz większe kręgi. Śledztwo obejmowało coraz do inne osoby. I tak po nitce do kłębka. Milicjanci działali dalej, nawet po tym, jak prokurator już umorzył sprawę.

W reportażu „Nocny gość”. Oto po Pradze Północ grasował w roku 1975 niejaki Bogdan H. Włamywał się do sklepów spożywczych, biur, kwiaciarni, szkół i barów. Kradł pieniądze i drobne przedmioty. Szedł na ilość, a nie na jakość. Często uciekał po dachach budynków. W jednym z biur znalazł okólnik, w którym wyjaśniano jak chronić mienie przed kradzieżą i przedstawiono wnioski, że nic nie zostało w tej sprawie wykonane. Włamywacz wykazał się humorem zostawiając w służbowej maszynie do pisania tekst o treści: „Zgadzam się – nocny gość”.

Intrygujący jest tekścik „Koniokrady”. Sprawa tyczy masowej kradzieży koni ze stajni lub pastwisk na terenie elbląskiego, olszyńskiego, białostockiego, ale także wrocławskiego. Duża szajka rekrutująca się przeważnie, choć nie tylko, z Cyganów, kradła konie, wywoziła w zupełnie inny rejon kraju, gdzie następnie były szybko odsprzedawane i wymieniane na starsze i słabsze, za dopłatą. Jak taki proceder w ogóle był możliwy? Wszak kradzież konia, to nie to samo co przywłaszczenie pierścionka, czy nawet samochodu. Cóż, Cygan potrafi.

Z kolei w rejonie Grodziska i innych miejscowości położonych wzdłuż trasy WKD czyli Warszawskiej Kolei Dojazdowej, działał elegancki włamywacz kreujący się na niepozornego urzędnika. Teczka, parasol i schludny strój powodowały, że nie wzbudzał podejrzeń. Rozpoznawał teren i zwyczaje mieszkańców domów jednorodzinnych, po czym wracał po ich nieobecność i opędzlowywał wnętrza. Działał spokojnie, metodycznie i nikomu nie zwierzał się ze swej działalności, nawet przyjaciółce u której mieszkał. Niestety zgubił go pewien szczegół.

To jedynie garść wrażeń z tej intrygującej książki. Spieszę wyjaśnić, że pochwała milicji oczywiście jest, ale propagandy politycznej, często widocznej w późniejszych dokonaniach twórczyni postaci porucznika Szczęsnego, nie stwierdziłem. A zatem można czytać śmiało.
Data wydania: 2023-02-23
ISBN: 978-83-67562-81-2, 9788367562812
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Estymator
Cykle: Seria z Warszawą, tom 110, Kryminał z myszką, tom 72
Seria: Najlepsze kryminały PRL
Kategoria: Reportaż
Stron: 130
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Anna Kłodzińska
Urodzona 25 listopada 1915 roku w Polsce
Anna Kłodzińska - dziennikarka "Życia Warszawy" i autorka kryminałów milicyjnych. Debiutowała w roku 1953 książką o przemyśle cynkowym „Ziemia srebrzy się cynkiem”. Pozycje z lat 1965-73 ukazywały się w Czytelniku (seria z Jamnikiem) pozostałe w Wyd...

Pozostałe książki:

Czy Pan pamięta inżynierze? Dzieci milionerów Srebrzysta śmierć Błękitne okulary Pokolenie dłużników Sprawy milicyjne Szukam tego człowieka Taniec szkieletów Trzeci gang Za progiem mroku Śmierć za karę Dwa włosy blond Grzęzawisko Jedwabny krawat Królowa Nocy Malwersanci Malwina przegrała milion Nie bój się nocy Nietoperze Nocny gość. Skradziona biżuteria Potem przychodzi ktoś inny Przegrana stawka Sygnały śmierci Trzy ciosy sztyletem W pogardzie prawa Wynajęty morderca Zaułki Zdrajca Zemsta Wilka Złocisty przegrywa Złota bransoleta Śledztwo prowadzi porucznik Szczęsny Świetlista igła Świetlista igła. Tajemniczy pasażer Jaka śmierć jest cicha Jedwabny krawat Nocny gość Wrak
Wszystkie książki Anna Kłodzińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Sprawy kryminalne rodem z PRL-u

5.12.2023

Darzę ogromnym sentymentem serię Najlepsze kryminały PRL i autorkę niewątpliwie interesujących w temacie poczytnych opowieści, które wydarzyły się w minionej epoce, epoce PRL. Mowa tu pani Annie Kłodzińskiej, dziennikarce bardzo lubianego przez warszawiaków Życia Warszawy, jak również pisarce, która napisała kilkadziesiąt kryminałów o tematyce m... Recenzja książki Sprawy milicyjne

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ZapomnianaBiblioteka
2024-01-14
8 /10

„Sprawy milicyjne” to zbiór ponad trzydziestu tekstów reporterskich, które powstały na podstawie takich właśnie rozmów z przedstawicielami organów ścigania. Reportaże te były drukowane na łamach „Życia Warszawy” w drugiej połowie lat 70. Kłodzińską interesowały nie tylko sprawy najcięższego kalibru jak zabójstwa. Pisywała także o śledztwach prowadzonych w sprawie włamań, i kradzieży. Kilka reportaży to swoista przestroga przed żerującymi na naiwności ludzkiej oszustami…
Więcej na:

× 1 | link |
@biegajacy_bibliotekarz
2023-12-05
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Sprawy milicyjne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Tęczowy cocktail
Tęczowy cocktail
Helena Sekuła
„Tęczowy coctail” ukazał się po raz pierwszy w roku 1962 w legendarnej serii kryminalnej wydawnictw...
Kieliszek Bordeaux
Kieliszek Bordeaux
Helena Sekuła
6.5/10
„Kieliszek Bordeaux” może z powodzeniem uchodzić z „Tęczowym cocktailem” za dylogię. Łączy te dzieł...
Wstęga Kaina
Wstęga Kaina
Helena Sekuła
„Wstęga Kaina” to trzeci tytuł, który ukazuje się w Serii z Warszawą. Napisana z epickim rozmachem,...
Czwarty klucz
Czwarty klucz
Zygmunt Zeydler-Zborowski
6.3/10
Powieść kryminalna Zygmunta Zeydlera-Zborowskiego „Czwarty klucz” nie miała dotąd wydania książkowe...
Sherlock Holmes i koledzy
Sherlock Holmes i koledzy
Piotr Kitrasiewicz
Książka Piotra Kitrasiewicza „Sherlock Holmes i koledzy” jest monografią o detektywach – począwszy ...
Nieudany urlop majora Downara
Nieudany urlop majora Downara
Zygmunt Zeydler-Zborowski
4/10
Prawdziwy oficer milicji jest na służbie zawsze. Jeżeli przebywa na urlopie, to też jest na służbie....
© 2007 - 2024 nakanapie.pl