Stos

Małgorzata Hayles "Greta Drawska"
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów
Stos
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 20 ocen kanapowiczów

Opis

W SERCU CZAROWNICY NIGDY NIE WYPALI SIĘ GNIEW
Jest taki gniew, który nigdy się nie wypali i uderzy w najmniej spodziewanym momencie. Nawet jeśli udało się perfekcyjnie zatrzeć ślady.

Prokurator Wanda z niepokojem przygląda się ciału kobiety na śniegu. Wargi ofiary spina mosiężna kłódka. Szybko się okazuje, że zabita to miejscowa miłośniczka babskich plotek i tarota. Kto chciał zamknąć jej usta?

Zanim Wanda Just i podkomisarz Piotr Dereń zdążą wpaść na jakikolwiek trop, już robi się głośno o nowej zbrodni na Górze Czarownic. Tymczasem zbliża się sylwester, ale żadne z nich nie jest w nastroju do świętowania. Wanda całymi nocami ślęczy nad zdjęciami sprzed lat, próbując dopasować elementy układanki. Rozprasza ją migająca ikonka czatu. Ale chyba nawet pani prokurator może czasem poflirtować, prawda?

W pozornie zwyczajnym miasteczku kryją się brutalne tajemnice przeszłości. Tutaj dawnych grzechów nie zapomina się nigdy.

Data wydania: 2021-01-04
ISBN: 978-83-240-7164-7, 9788324071647
Wydawnictwo: Znak literanova
Cykl: Wanda Just i Piotr Dereń, tom 2
Stron: 368
dodana przez: ejwa1960

Autor

Małgorzata Hayles "Greta Drawska" Małgorzata Hayles "Greta Drawska"
Urodzona w 1973 roku w Polsce (Świebodzin)
Małgorzata Hayles jest absolwentką filologii angielskiej, anglofilką. Przez chwilę mieszkała w Londynie, by ostatecznie wybrać Poznań, w którym mieszka do dziś. Zadebiutowała powieścią Tymczasowa.

Pozostałe książki:

Wśród nocnych Cisz Kobiety nieidealne. Iza Kobiety nieidealne. Magda Rytuał Chichot
Wszystkie książki Małgorzata Hayles "Greta Drawska"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zemsta czarownicy

29.01.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Świat zimą wydawał się […]prawdziwszy niż kiedykolwiek. Na zewnątrz świeży i uroczysty, pod spodem pełen brudu”. „Stos”, to druga odsłona kryminalnych perypetii prokuratorki Wandy Just i podkomisarza Piotra Derenia, kobiety po przejściach i mężczyzny na życiowym zakręcie. Gdyby ktoś, zapytał mnie, czy druga część serii może być lepsza od pierw... {} Recenzja książki Stos

@gala26@gala26 {}× 18

Kryminał z czarownicami w tle

5.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Na wstępie muszę wspomnieć, że książkę wygrałem w konkursie 52 Book Challenge PL. Na stronie tytułowej autorka, Greta Drawska, złożyła nie tylko swój autograf, ale też imienną dedykację, za co serdecznie dziękuję. Chciałbym napisać kilka słów o autorce, ale szczerze mówiąc, nie znalazłem nic. Dosłownie żadnej wzmianki o pisarce. Może nie umiem ko... {} Recenzja książki Stos

"Stos"

25.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Nauczyłam się przez lata, że sprawiedliwość ma twarz mężczyzny, który co noc zasłania Temidzie oczy nie po to, by sądziła bez uprzedzeń, ale by nie widziała, kto ją chędoży”. Zbliża się sylwester, jednak prokurator Wanda Just i Podkomisarz Piotr Dereń nie mają ochoty na świętowanie. Ponownie wkraczają do akcji. Tym razem znajdują ciało kobie... {} Recenzja książki Stos

Czarownica powraca

7.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wykorzystywały magię ziół i ludzkie słabości. Zasłużyły na stos. Czy ktoś jeszcze wierzy w czarownice? Nie mam wątpliwości co do tego, że nadal wiele osób chciałoby rozpalić stos i zobaczyć tam kobiety. Piekło kobiet trwa. Ale dzisiaj jednak o czarownicach, i to tych ze Szczecina! Wydawnictwo Znak wraz z Gretą Drawską po raz kolejny zabie... {} Recenzja książki Stos

@Zaneta@Zaneta {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2021-01-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Thriller, sensacja, kryminał Nowe wyzwanie czytelnicze 2021 2021 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie

Bardzo dobra powieść kryminalna, jeżeli ostatnio (Rytuał) trochę kręciłam nosem na małą dawkę emocji i opieszałość śledczych, to tym razem nie mam do czego się przyczepić. Pani Greta świetnie pisze. Na wątek historyczny czekałam z bijącym sercem, bo że się pojawi, nie miałam wątpliwości. Polecam. jedna z lepszych powieści przeczytanych w tym roku.

{}× 21 | link |
@coolturka104
2021-08-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

"Stos" to drugi tom serii kry­mi­nal­nej z Wandą Just i Piotrem Dereniem.

Na Górze Cza­row­nic dochodzi do nowej zbrodni. Znaleziono ciało kobiety z wargami spiętymi kłód­ką. Oka­zu­je, że to miej­sco­wa mi­ło­śnicz­ka plo­tek, wróżb i ta­ro­ta. Kto chciał za­mknąć jej usta i dlaczego?

Rozpoczyna się polowanie na czarownice.

Autorka kolejny raz stworzyła niezwykle wciągającą historię z doskonale nakreślonymibohaterami. Prokurator Wanda Just i pod­ko­mi­sarz Piotr Dereń, którzy zajmują się tym śledztwem, tworzą całkiem zgrany duet. Zbrodnia należy do tych efektownych, a jej powiązanie z dawnymi wierzeniami i magią, bardzo mi się podobało.

Odniesienia do zamierzchłej przeszłości, zdają się być stałym elementem powieści tej pisarki i stanowią kolejny jej atut. Oczywiście okazuje się, że mają one znaczący wpływ na współczesne wydarzenia.

Ponownie uwiódł mnie klimat oraz duszna małomiasteczkowa atmosfera. Oprócz ciekawego śledztwa dostajemy duży wgląd w życie prywatne pani prokurator, bowiem jej siostra będzie ściśle powiązana ze sprawą. A jest ona równie intrygującą postacią, co główna bohaterka.
Lekkie pióro autorki i wciągająca fabuła zapewniły mi dużo rozrywki.

{}× 7 | link |
@czytanie.na.platanie
2021-02-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca Przeczytane 2021

Duet prokurator Wanda Just i podkomisarz Piotr Dereń skradł moje serce już w pierwszej części cyklu kryminalnego autorstwa Grety Drawskiej. Tylko czy możemy nazywać ich duetem, czy raczej dwoma elektronami krążącymi wokół siebie? Ludźmi doświadczonymi przez życie, podchodzącymi do siebie z ogromną nieufnością i obawą? Czy świąteczny i noworoczny czas wpłynie na poprawę ich relacji?
Na szczęście stosunki służbowe wychodzą im dużo lepiej. A w przypadku prowadzonego przez nich śledztwa współpraca okaże się niesamowicie istotna.
Znalezione na śniegu okaleczone zwłoki młodych kobiet i pozostawione przy nich dziwne rekwizyty sugerują, że morderca chce w ten sposób coś przekazać. Tylko czy śledczym uda się odczytać tajemnicze znaki? Co może łączyć zamordowane kobiety z okrutną śmiercią niepełnosprawnego mężczyzny, znawcy historii czarownic?
Metodycznie prowadzone śledztwo i zawirowania w życiu osobistym bohaterów, przerywane są historią kobiety uznanej przed kilkuset laty za czarownicę. Jest ona jeszcze bardziej intrygująca, niż współczesne zdarzenia i automatycznie rodzi pytanie, w jaki sposób może się z nimi wiązać.
Trudno mi ocenić, co tym razem bardziej mnie ujęło, czy ten tajemniczy, zahaczający o mistycyzm klimat, czy nieoczywista relacja Wandy i Piotra. A może lekkie pióro autorki i wciągająca akcja? W każdym razie drugą część oceniam jeszcze wyżej, niż poprzednią i z niecierpliwością wyc...

{}× 4 | link |
@Iwona_Nocon
2021-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

📙📙📙ZAPOWIEDŹ KSIĄŻKOWA📙📙📙
Z Wandą Just i Piotrem Dereniem miałam okazję spotkać się przy książce Rytuał. Wspominam ten czas bardzo dobrze. To spowodowało, że zdecydowałam się uczestniczyć w ich kolejnej przygodzie.
Prokurator Just i podkomisarz Dereń zajmują się rozwiązaniem sprawy dotyczącej morderstwa na Górze Czarownic. Ofiarą jest kobieta, która lubi stawiać tarota miejscowym kobietom. Czy zbrodnia ma zatem charakter rytualny? 🤔
Jestem pozytywnie zaskoczona tą książką. Pierwszy tom był dobry, nie sądziłam, że jest możliwe by fabularnie go przeskoczyć. A jednak udało się 🙂. Po prostu stos to sztos. Jest to niewątpliwie kryminał, który hipnotyzuje czytelnika. Akcja może nie leci na łeb na szyję, ale to w tym wypadku jest zdecydowanym walorem. Czytelnik na spokojnie może rozeznać się w sytuacji i poukładać sobie wszystko w głowie, by móc wytypować sprawcę. Ja się bawiłam świetnie. Jestem pod wrażeniem wstawek z 1620 roku. Dzięki nim dało się odczuć klimat jaki wiązał się z czarownicami w tamtych latach. Ode mnie 9/10
Za możliwość przeczytania książki dziękuję @wydawnictwoznakpl

{}× 4 | link |
@ladypasja
2021-01-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

„Stos” autorstwa Grety Drawskiej to kryminał, który hipnotyzuje.

Światłość umysłu w zderzeniu z zabobonnym myśleniem.

Moce nieczyste na usługach grup interesu.

Krzywda i zemsta po latach.

Sprawiedliwość!

„Nauczyłam się przez lata, że sprawiedliwość ma twarz mężczyzny, który co noc zasłania Temidzie oczy nie po to, by sądziła bez uprzedzeń, ale by nie widziała, kto ją chędoży.”

Co łączy makabryczne zbrodnie z procesami Czarownic? Czy zbrodnie można wyjaśnić rzuconą klątwą? Czy postrzeganie kobiet tak bardzo się zmieniło od 1620 roku? Czy samotność w niezależnym myśleniu jest współcześnie doceniana?

Prokurator Wanda Just oraz komisarz Piotr Dereń muszą ująć sprawcę-człowieka z krwi i kości, choć poszlaki są iście szatańskie. Zaczyna się wyścig z czasem, gdyż w małej miejscowości jedna zbrodnia bez schwytanego sprawcy to opieszałość policji, a więcej niż jedna ofiara to nieudolność Pani Prokurator. Ciekawie zostało również pokazane współczesne mierzenie się z opinią publiczną, z tak łatwo rzucanymi oskarżeniami, z etykietowaniem. Czy na przestrzeni stuleci nauczyliśmy się słuchać argumentów drugiej strony? Czy nadal powielamy zasłyszane opinie? Jaki media mają w tym udział? A może wyrok zapadł, nim rozpoczął się proces?

Autorka w świetny sposób łączy mierzenie się z oceną innych, bolesną przeszłość i samotność bohate...

{}× 1 | link |
@_alex_sandra_mama_
2021-03-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Drugi tom serii, która poznałam już jakiś czas temu i choć pierwszy tom nie sprawił, że książka wyryła się w mojej pamięci to dałam szansę również tej pozycji. Niestety nie jestem mile zaskoczona. Książka choć z dobrym pomysłem i ciekawą historią, za bardzo w moim odczuciu została zmieszana z tematem czarownic, czarów, tarota i tym podobnych tematów. Za dużo tutaj tego i totalnie nie trafiło w moje gusta.

{} | link |
TO
2022-01-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@nemesis
2021-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane
AU
2021-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@ejwa1960
2021-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Z biblioteki Sensacja, thriller, horror,kryminał 2021
@apo
2021-11-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2021-05-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam
@biegajacy_bibliotekarz
2021-04-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@hag
2021-03-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2021-02-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“[...] ja to nawet szanuję, tę amerykańską umiejętność łączenia historii, rozrywki i sztuki. ”
{}
#
“[...] w Stanach z pewnością obchodzono by hucznie rocznicę jej męczeńskiej śmierci w ramach tak zwanej turystyki czarownicowej. ”
{}× 1
#
“Rację mają ci, którzy mówią, że otarcie o śmierć, zmienia człowieka. ”
{}× 1
#
“Świat zimą wydawał się […]prawdziwszy niż kiedykolwiek. Na zewnątrz świeży i uroczysty, pod spodem pełen brudu.”
{}× 3
#
“Niespokojnym człowiekiem może i jestem, jak każdy, który dostał od Boga myślący umysł, czujące ciało i zmartwienie o swą duszę.”
{}× 2
#
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Rytuał
Rytuał
Małgorzata Hayles "Greta Drawska"
{}7.1/10
Wokół głowy przybitej do drzewa krążą muchy. W jednym oku tkwi włócznia, a wyryty pod spodem pogańs...
Chichot
Chichot
Małgorzata Hayles "Greta Drawska"
{}7.6/10
MAŁE MIASTECZKA WSZYSTKO MAJĄ MAŁE – POZA PAMIĘCIĄ Wandzie przeszło przez myśl, że gdyby nie zwłoki...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl