Stroma ściana

Eugenia Ginzburg
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Stroma ściana
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Wstrząsające wspomnienia Eugenii Ginzburg (1904 lub 1906-1977) z osiemnastu lat tułaczki po stalinowskich więzieniach i obozach pracy. Są to także jedne z nielicznych literackich świadectw obozowej rzeczywistości, widzianej oczami kobiety. Autorka - dziennikarka i pracownik naukowy uniwersytetu w Kazaniu, matka znanego prozaika Wasilija Aksionowa (1932-2009) - została aresztowana w otoczonym ponurą sławą roku 1937 pod pretekstem działalności kontrrewolucyjnej, a następnie jako „wróg ludu” – skazana na długoletni pobyt w obozach pracy na Kołymie. Zrehabilitowana „częściowo” w 1956 roku, powróciła do pracy zawodowej, niemało czasu poświęcając zajęciom literackim.
W Rosji lat 60. ubiegłego wieku wspomnienia Ginzburg były znane i doceniane jedynie z wydań w drugim obiegu. Wielki rozgłos książka zyskała po jednoczesnym ukazaniu się na Zachodzie w 1967 r. oryginalnego tekstu i włoskiego przekładu (tzw. „tom pierwszy”) – a w kilkanaście lat później kontynuacji wspomnień Ginzburg (1979, tzw. „tom drugi”). Wydania te stały się podstawą przekładów dzieła na liczne języki, a rosyjską autorkę uhonorowano prestiżową nagrodą francuskiego Pen Clubu. Oficjalne wydanie Stromej ściany w Rosji nastąpiło dopiero w roku 1988. Rok później moskiewski teatr „Sowriemiennik” przygotował adaptację sceniczną książki. W Polsce tom pierwszy Stromej ściany ukazał się w 1990 roku nakładem wydawnictwa „Czytelnik”. Obecna edycja obejmuje pełny tekst dzieła.

Na podstawie książki powstał film pt. „Wichry Kołymy” (2009) w reżyserii Marleen Gorris, z Emily Watson w roli głównej. Wśród wykonawców m. in. Agata Buzek, Maria Seweryn i Zbigniew Zamachowski.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-07-03207-8, 9788307032078
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Wspomnienia
Stron: 630

Autor

Eugenia Ginzburg Eugenia Ginzburg
Urodzona 20 grudnia 1904 roku w Federacji Rosyjskiej (Moskwa, Imperium Rosyjskie)
Właściwie Jewgienija Siemionowna (Sołomonowna) Ginzburg - rosyjska pisarka żydowskiego pochodzenia, matka @Link. Ofiara wielkiego terroru w ZSRR. Ukończyła Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie następnie pracowała. Wyszła za mąż za Pawła Aksionowa...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Obozowe wspomnienia komunistki

WYBÓR REDAKCJI
12.07.2022

Wiele napisano o Syberii, zesłaniach, obozach, ale zawsze z perspektywy ofiary reżimu komunistycznego. Tutaj swoje perypetie opisuje Eugenia Ginzburg, działaczka komunistyczna, wierna wyznawczyni partii, nieświadoma działania, jednego z najbardziej absurdalnych, systemu totalitarnego. Kiedy zostaje aresztowana, łudzi się, że oskarżona o coś, czego... Recenzja książki Stroma ściana

@Remma@Remma × 24

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2021-02-18
8 /10
Przeczytane

Jak czytamy na okładce książki, „Stroma ściana” to jedno z najsłynniejszych wspomnień łagrowych. Jeszcze jeden fakt wyróżnia tę pozycję – jest to relacja Eugenii Ginzburg, komunistki, osoby która była aktywną działaczką, a jednak w 1937 roku i ją objęły czystki, które rozpoczęły się w latach 30. w partii.

Autorka opisuje narastającą atmosferę niepokoju, która towarzyszyła jej już od końca 1934 roku. Wystarczyło tylko znać osoby, wobec których toczyło się jakieś postępowanie, aby samemu znaleźć się na liście wywrotowców. Eugenia Ginzburg drobiazgowo opisuje kamienistą drogę, która zaprowadziła ją do łagrów, całość tego doświadczenia trwała 18 ciężkich lat.

Uwagę zwraca język, jakim posługuje się Autorka, wykładowca akademicki, osoba wykształcona. Kolokwialnie mówiąc, czyta się płynnie, nawet pomimo tego, że opisywane są rzeczy straszne.

O książce usłyszałam od koleżanki, która czytała inne wydanie (z białą okładką), u mnie w bibliotece było wydanie z czerwoną i niestety okazało się, że jest to tylko pierwszy tom, a kolejny jest niedostępny (stare wydanie). Historia, która poznałam kończy się zaraz po tym, jak Autorka dotarła na Kołymę. Czuję więc duży niedosyt, mam nadzieję, że uda mi się znaleźć kolejny tom, bo naprawdę warto.

× 5 | link |
@Remma
2022-05-28
8 /10
Przeczytane wspomnienia/biografie Rosja/ZSRR
@Oktaryna
@Oktaryna
2020-02-26
10 /10
Przeczytane 2011

Cytaty z książki

O nie! Książka Stroma ściana. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl