Studia średniowieczne

Tadeusz Lalik
Studia średniowieczne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tadeusz Lalik (1928-2000) nie był postacią znaną poza kręgami badaczy średniowiecza. Wybór jego studiów zawiera artykuły z trudno dostępnych czasopism fachowych sprzed dziesiątków lat. W zbiorze tym jest kilka tekstów o charakterze syntetycznym, które mogą okazać się interesujące nie tylko dla fachowców. Dotyczy to zwłaszcza studiów dotyczących miast i miasteczek w średniowiecznej Polsce. Autor analizuje genezę miast na ziemiach polskich, zastanawiając się, na ile ich rozwój był efektem lokalnych procesów urbanizacyjnych, na ile zaś recepcji zachodnich wzorców ustrojowych. W innym szkicu przedstawia modele gospodarczej współzależności miasta, wsi i wielkiej własności ziemskiej w różnych epokach. Teksty te, trudne, lecz poruszające bardzo istotne kwestie, należą do najciekawszych w tomie. Z innych tematów warto wymienić problem, nad którym może zastanawialiśmy się kiedyś wędrując po Polsce: skąd brano w średniowieczu pieniądze na budowę zamków i kościołów? Kto ciekawy, niech przeczyta artykuł Uwagi o finansowaniu budownictwa murowanego w Polsce.
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-88909-45-0, 9788388909450
Wydawnictwo: IH PAN - Instytut Historii PAN

Autor

Tadeusz Lalik Tadeusz Lalik – polski historyk, mediewista. Absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczeń Mariana Małowista. Pracował w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla PAN.

Pozostałe książki:

Kultura Polski średniowiecznej X-XIII w. Polska pierwszych Piastów: państwo, społeczeństwo, kultura Studia średniowieczne
Wszystkie książki Tadeusz Lalik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Studia średniowieczne? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Studia średniowieczne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl