Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym

Agnieszka Graff
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

Od pierwszego wydania Świata bez kobiet minęło 20 lat. Wiele się zmieniło na lepsze – ale równie wiele na znacznie gorsze.

Przeżywamy dziś apogeum procesu, którego wczesną fazę Agnieszka Graff diagnozowała. Nie zaczęła się wtedy dyskusja o prawach kobiet, bo ją przerywano i ośmieszano. Dziś widać, że nie przez przypadek. Milczenie to nieodłączna część układu politycznego: po 1989 roku budowano nad Wisłą demokrację, ale z pominięciem praw kobiet. Niemal całkowity zakaz aborcji wprowadzony w 1993 roku, nazywany „kompromisem”, miał ów porządek społeczny stabilizować.

Teraz feminizm jest zjawiskiem masowym, choć osoby popierające te postulaty nie zawsze się za feministki i feministów uważają. Powstały Partia Kobiet i Kongres Kobiet, są Manify i Strajk Kobiet. Po drugiej stronie barykady znajduje się antyfeminizm – podszyty nacjonalizmem, zawsze w zestawie z homofobią, nazywany też walką z „ideologią gender”. Rządy PiS pod rękę z Ordo Iuris zafundowały Polkom prawdziwą jazdę bez trzymanki. W odpowiedzi zrodził się potężny ruch kobiecy zdolny wyprowadzić na ulice setki tysięcy osób.

Graff nie podaje recept i unika pouczeń. Daje narzędzia i pokazuje, jak (jeszcze, niestety) jest. Nowe wydanie zawiera kilka esejów z późniejszych lat: o narodowych obsesjach wokół seksualności, o polskim katolicyzmie i buncie kobiet.

Wspaniale, że kolejne wydanie Świata bez kobiet, jednej z najważniejszych książek polskiego feminizmu, ukazuje się, kiedy przez kraj przetaczają się protesty i manifestacje przeciwko zakazowi aborcji i religijnemu fundamentalizmowi. Ten świetny zbiór esejów dokumentuje najnowszą historię Polski od 1989 roku z perspektywy feministycznej i snuje opowieść, w której oddano władzę nad kobietami Kościołowi, ten zaś zdradził demokrację, przekazując władzę nad Polską populistycznej prawicy.

Olga Tokarczuk

To jest klasyka. To feministyczny elementarz. Rzesze kobiet wychowały się na tej książce. Krążą o niej legendy: że w bibliotekach wyrywano z niej kartki (na własny użytek czy raczej cenzura?), że kłócono się o nią w związkach. Że ksiądz na kazaniu powoływał się na tezy Agnieszki i, oczywiście, polemizował z nimi. Mamy więc polską Rebeccę Solnit: błyskotliwą, profetyczną, wkurzającą i prowokującą do dyskusji.

Sylwia Chutnik

Niestety wciąż jeszcze nie żyjemy w świecie, w którym kolejne wydania Świata bez kobiet byłyby niepotrzebne. Ta książka czytana po dwudziestu latach – i uzupełniona o kilka nowych tekstów – wciąż ma moc czerwonej pigułki, którą bohaterowi Matrixa oferuje Morfeusz: totalnie dekonstruuje system. Tym bardziej że dzisiaj, w czasach ekspansji prawicowego populizmu i wojen tożsamościowych, Świat bez kobiet może służyć kolejnym pokoleniom tyleż za instruktaż buntu, ile za zestaw pierwszej klasy argumentów w ideowych sporach. Wzbierającej fali tradycjonalizmu nie pokona się bowiem, wciskając „cancel”, można to zrobić jedynie metodycznie rozmontowując uproszczenia, nadużycia i fałsze, na których opiera się dominacja patriarchatu. W tym zaś Agnieszka Graff zawsze była – i jest – absolutną mistrzynią.

Tomasz Stawiszyński

Data wydania: 2021-04-14
ISBN: 978-83-66671-99-7, 9788366671997
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 420
dodana przez: chudini0505
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Agnieszka Graff Agnieszka Graff
Urodzona 2 marca 1970 roku w Polsce (Warszawa)
Agnieszka Graff-Osser – polska pisarka, tłumaczka i publicystka związana z ruchem feministycznym, literaturoznawczyni, nauczycielka akademicka, doktor habilitowana nauk humanistycznych. Członkini zespołu Krytyki Politycznej oraz członkini rady progr...

Pozostałe książki:

Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym Lalka Williama Rykoszetem rzecz o płci seksualności i narodzie Kościół, państwo i polityka płci Graff Jestem stąd Kto się boi gender? Magma i inne próby zrozumienia, o co tu chodzi Matka. Feministka Memy i graffy. Dżender, kasa i seks
Wszystkie książki Agnieszka Graff

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

NIE PALIMY STANIKÓW

17.05.2021

Agnieszka Graff po dwudziestu latach od wydania swojej książki dokonuje jej delikatnej aktualizacji i dotychczasowy zbiór esejów poszerza o kila nowych. Myślę jednak, że nawet te osoby, które wcześniejszą wersję czytały, to sięgną do tej pozycji z przyjemnością, gdyż Autorka to wnikliwa obserwatorka życia publicznego w Naszym kraju, a w ślad za ty... Recenzja książki Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym

@czerwonakaja@czerwonakaja × 3

Kobiety nie są z Wenus.

7.11.2024

Ważne, prawdziwe i mądre słowa od kobiety dla kobiet i „człowieka – mężczyzny po prostu”. Lektura obowiązkowa dla każdego racjonalnie myślącego człowieka, a przede wszystkim dla młodych ludzi – przedstawicieli „pokolenia Z” – dorastających dziewczyn i chłopaków ze swoim uporem, zawziętością, ze swoimi narzędziami, zasięgami i smartfonami, ze swoim... Recenzja książki Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-01-29
9 /10
Przeczytane Prehistoria 2014 Mam Publicystyka/eseje Feminizm? Książki o kobietach

Doskonała książka, która mimo upływu kilku ładnych lat od czasu jej napisania - niestety, nie zestarzała się i nie zdezaktualizowała. Świetnie pokazany mechanizm "znikania" kobiet z dyskursu publicznego.

× 1 | link |
@zgrajaksiazek
@zgrajaksiazek
2020-05-19
10 /10
Przeczytane

Niesamowita książka! Dała mi bardzo do myślenia, jedna z ważniejszych książek jakie przeczytałam, zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@ania_sulkowska_yahoo.com
@ania_sulkowska_yahoo.com
2021-04-14
10 /10

Patriarchat rządzi Polską - i choćbyśmy mocno próbowali udawać, że jest inaczej, to w tej kwestii niewiele zmienia się na lepsze. Choć dziś kobiety nie boją się pracować, obejmować ważnych stanowisk, to wciąż muszą się obawiać głośnego wyrażenia sprzeciwu. Mamy w tym społeczeństwie przypisane konkretne role, jeśli nie podejmiesz się rodzenia i wychowywania dzieci, to nie ważne, kim jesteś i ile w życiu osiągnęłaś - nawet celebrytki, które mówią o tym głośno spotykają się z linczem. Czego trzeba, by płeć właśnie przestała się liczyć, a każdy człowek był traktowany na równi? Czy wystarczy zmiana Rządu? Lubię takie prowokacyjne reportaże i zachęcam do przeczytania.

| link |
@malgorzata.o
2024-11-07
8 /10
@Jaksieczyta
2022-01-01
10 /10
Przeczytane
@Airain
2021-06-29
9 /10
Przeczytane Fem
@Sylwia_K
@Sylwia_K
2021-06-16
9 /10
Przeczytane
MO
@monika1.rz
2021-06-16
10 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
@czerwonakaja
2021-05-17
9 /10
Przeczytane
@pleasebetasty
2020-10-03
9 /10
Przeczytane
@oliwa
2019-11-13
8 /10
Przeczytane Polska
@MayaxS
@MayaxS
2012-01-31
10 /10
Przeczytane
@scarcelyever
@scarcelyever
2011-09-18
10 /10
Przeczytane
@cableracer
@cableracer
2008-12-26
10 /10
Przeczytane
BO
@bobetzka
2008-12-11
10 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Świat bez kobiet. Płeć w polskim życiu publicznym. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2025 nakanapie.pl